Значення мінеральних речовин складно переоцінити. Вони входять до складу безлічі ферментів і гормонів, підтримуючи нормальну життєдіяльність організму.

Наряду з вітамінами мінеральні речовини відіграють важливу роль у підтримці нормальної діяльності всіх органів і систем людини. В залежності від вмісту в організмі всі мінеральні речовини прийнято поділяти на макро- і мікроелементи. До перших відносяться кальцій, магній, фосфор, натрій, калій, сірка і хлор. До мікроелементів належать залізо, марганець, мідь, кобальт, цинк, фтор, йод, молібден, ванадій, стронцій, нікель, селен, кремній та інші. У цій статті ми вам розповімо про значення деяких макро- і мікроелементів.

Кальцій

Солі кальцію формують кісткову тканину, визначаючи її міцність. Також кальцій приймає участь в процесах збудження нервової тканини, скороченні м’язів і згортання крові. Кальцій входить до складу клітинних мембран і тканинних рідин, а також впливає на кислотно-основний баланс організму.

Фосфор

Фосфор бере участь у всіх фізіологічних процесах, але особливо важлива його роль у підтримці оптимального рівня обміну речовин в тканинах організму, формуванні кісткової тканини і діяльності деяких гормонів та ферментів.

Магній

Магній бере участь більш ніж в 350 різних біохімічних реакціях. Зокрема, магній вкрай важливий елемент, необхідний для кістоутворення, обміну глюкози, вироблення енергії, обміну амінокислот, вітамінів групи В і жирних кислот. Магній надає нормалізуючу дію для нервової системи і серця, має антисептичну та судинорозширювальну дію, а також стимулює роботу кишечника і жовчного міхура.

Натрій і хлор

Ці мінерали надходять в організм переважно у вигляді хлориду натрію (кухонної солі). Натрій бере участь у міжтканинному і міжклітинному обміні речовин, регуляції кислотно-основного балансу та нормалізації осмотичного тиску в клітинах. Мінерал сприяє накопиченню рідини в організмі і стимулює діяльність травних ферментів.

Хлор регулює осмотичний тиск, а також необхідний для продукції соляної кислоти клітинами слизової оболонки шлунка.

Калій

Калій необхідний для регуляції водно-сольового балансу, нормалізації осмотичного тиску і кислотно-основного стану організму. Цей мінерал бере участь у діяльності серця, а також сприяє виведенню з організму зайвої рідини і натрію.

Залізо

Залізо необхідно організму для нормального кровотворення і тканинного дихання. Цей мікроелемент входить до складу гемоглобіну – переносника кисню, який доставляє кисень до всіх органів і тканин. Крім того, залізо входить до складу деяких ферментів і міоглобіну м’язів.

Йод

Йод є складовою частиною гормонів щитовидної залози. У регіонах, де відчувається нестача цього елемента, надзвичайно поширені йододефіцитні захворювання, зокрема ендемічний зоб.

Фтор

Фтор разом з кальцієм і фосфором бере участь в утворенні кісткової тканини і зубів. При нестачі фтору істотно зростає ймовірність розвитку карієсу зубів, а також це призводить до зниження міцності кісток.

Цинк

Цинк входить до складу багатьох ферментів, а також бере участь в обмінних процесах. Достатнє надходження цинку необхідно для нормальної діяльності чоловічих статевих залоз, а також процесів кровотворення і кісткоутворення. Недолік цинку у чоловіків знижує статевий потяг і призводить до розвитку еректильної дисфункції.

Мідь

Мідь бере участь у процесах кровотворення і тканинного дихання. Крім того, мідь входить до складу багатьох ферментів, позитивно впливає на стан епітеліальних тканин і нормалізує діяльність ендокринної системи.

Селен

Селен має виражені антиоксидантні властивості і поряд з вітамінами Е і С запобігає перекисне окислення жирів і пошкодження клітин. Достатнє надходження селену необхідно для нормальної роботи імунної системи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІТАМІНИ І КРАСА

АВІТАМІНОЗ С

ВІТАМІНИ ДЛЯ ПАМ’ЯТІ