Ви вже знаєте, що збільшення ваги, втома і нудота під час вагітності – це норма. Але деякі симптоми, пов’язані зі змінами гормонального фону, можуть вас чимало здивувати. Розповідаємо про 10 дивних, але безпечних змін, що відбуваються з тілом майбутньої мами.

1. Рясні виділення білей під час вагітності

Після запліднення яйцеклітини в організмі жінки збільшується секреція прогестерону. Цей гормон відповідає за закріплення плодового яйця, готує організм до виношування дитини, пологів і годівлі. Також під впливом прогестерону в шийці матки утворюється захисна слизова пробка – потужна перепона для хвороботворних бактерій. Саме в цей період ви можете помітити рясне виділення білей – прозорих або білуватих слизових згустків.

Але якщо вагінальні виділення викликають свербіння, мають запах або стали водянистими, обов’язково зверніться до лікаря: ці симптоми можуть говорити про кандидоз, бактеріальну інфекцію або витоку плодових вод.

2. Кров’янисті виділення на ранніх термінах

Якщо вагітність запланована, в перші кілька днів після запліднення яйцеклітини ви можете помітити кров’янисті виділення з піхви. Це природне явище, пов’язане з впровадженням плодового яйця в стінку матки. Жінки, для яких вагітність стала несподіванкою, часто приймають такі виділення за менструацію, проте вони, як правило, набагато більш мізерні, і закінчуються раніше звичайних місячних.

Читайте також:  Фітнес після 40 років. Чи можна зберегти здоров'я до кінця життя

Звернутися до лікаря слід в тому випадку, якщо кров’янисті виділення стали рясними і яскраво-червоними: в деяких випадках це може вказувати на передлежання плаценти і загрозу викидня.

Симптоми у вагітних

3. Носові кровотечі і кровоточивість ясен у вагітних

Гормони вагітності збільшують «запас» кровоносних судин по всьому тілу. Так, ясен і слизової носа це теж стосується. Ви можете помітити часті носові кровотечі, підвищену чутливість і кровоточивість ясен під час чищення зубів. Хорошим рішенням проблеми буде використання зволожувача повітря, промивання носа сольовим розчином і заміна зубної щітки з жорсткою щетиною на більш м’який варіант.

4. Поява папілом під час вагітності

Гормональні зміни і збільшення ваги під час вагітності можуть розбудити дрімаючий вірус папіломи людини (ВПЛ) і викликати появу папілом на шкірі вагітної жінки. Як правило, це відбувається між 4 і 6 місяцем вагітності. У більшості випадків ці нарости не становлять небезпеки для здоров’я мами і малюка, проте якщо папіломи з’явилися на статевих губах або в піхві, слід звернутися до лікаря.

5. Прискорений пульс у вагітних

Під час вагітності у вашому організмі збільшується обсяг крові, і серцю доводиться працювати інтенсивніше. Саме тому незначне почастішання серцебиття у вагітних є природним, а пульс може досягати 100-110 ударів в хвилину. Однак якщо ви відчуваєте запаморочення, нудоту, брак кисню – проконсультуйтеся з лікарем, щоб виключити ризик патологій серцево-судинної, нервової та ендокринної систем.

Читайте також:  Як медитація змінює життя та що таке mindfulness
6. Варикозне розширення вен на ногах і в паху при вагітності

Збільшення обсягу матки і зростаючий плід підвищують навантаження на великі кровоносні судини, утруднюючи циркуляцію крові в нижніх кінцівках. Підвищена секреція прогестерону також вносить свою лепту, послаблюючи стінки судин. У цей час у жінок часто розвивається варикозне розширення вен на ногах і в паху, викликаючи фізичний і психологічний дискомфорт.

Щоб уникнути проблем, намагайтеся підтримувати нормальну вагу, кожен день робіть прогулянки, плавайте, не сидіть, схрестивши ноги, і не допускайте запорів.

7. Зміни кольору і розміру сосків при вагітності

Зміна кольору сосків при вагітності – ще один абсолютно нормальний симптом. Це явище пов’язане зі збільшенням обсягу крові і підвищеним виробленням пролактину, який готує молочні залози до вигодовування. Груди стають більшими, а разом з ними ростуть і ареоли сосків, починають свербіти і набухати. До кінця вагітності ваші соски стануть опуклими і великими, щоб дитині було простіше отримати заповітне материнське молоко.

8. Біль у спині під час вагітності

Під час вагітності в організмі виробляється гормон релаксин. Свого часу він допоможе кісткам тазу розкритися і полегшить народження дитини. Однак саме цей гормон розслабляє кістки і стає причиною болю в спині і суглобах. Щоб знизити дискомфорт, лікарі рекомендують масаж і пренатальну йогу. Однак якщо крім болю і почуття постійної «розслабленості» вас турбує гострий біль в нижній частині спини, обов’язково покажіться лікареві, щоб виключити грижу міжхребцевого диска або защемлення сідничного нерва.

Читайте також:  Відвідування римської сауни: справжня насолода в холодну пору року
9. Біль у зап’ясті при вагітності

Набряк в тканинах зап’ястя може стискати нерви і викликати кистьовий тунельний синдром. Зазвичай цей симптом розвивається на пізніх термінах вагітності, коли надлишок рідини стає особливо сильним. Як правило, він проходить після пологів, проте під час вагітності можна полегшити дискомфорт, уникаючи довгих повторюваних рухів рукою і займаючись зарядкою для кистей.

10. Страшні сни у вагітних

Яскраві, реалістичні і лякаючі сни про майбутнє вашої дитини – цілком природне явище. Вони відображають підсвідомі страхи перед пологами і сильне бажання, щоб дитина була здоровою і щасливою. Не сприймайте страшні сни як поганий знак: нічого поганого не трапиться. Але якщо кошмари повторюються щоночі і викликають безсоння, проконсультуйтеся у лікаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОСНОВИ УСПІШНОЇ ВАГІТНОСТІ

НЕСТРИМНЕ БЛЮВАННЯ ВАГІТНИХ

ЯК БОРОТИСЯ З БЕЗСОННЯМ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ