Мігрень займає 3-е місце за поширеністю в списку захворювань, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я. Напади мігрені – на 8 місці за ступенем тяжкості захворювання. І тільки половина людей з цією недугою звертаються до лікаря, обстежуються і лікуються. Доун Бьюз, доктор фармацевтичних наук, директор біхевіоральної медицини при Центрі головного болю Монтефіор, клінічний психолог і експерт в сфері стрес-менеджменту ділиться з читачами інформацією про мігрені, способи лікування і причини хвороби.

1 мільярд людей на планеті страждає через найсильніший головний біль. При цьому тільки половина населення проходять обстеження і лікуються.

Всесвітня організація охорони здоров’я склала список захворювань під назвою “Глобальний тягар хвороб”. Цей часовий показник поєднує роки життя, втрачені через передчасну смертність, і роки життя, втрачені в зв’язку зі станом здоров’я, що не відповідає критеріям досконалого здоров’я. У цьому списку мігрень займає 3-е місце в світі за поширеністю і 8-е за ступенем тяжкості перебігу хвороби. Згідно з дослідженнями, від 38 до 40 мільйонів дорослих американців регулярно відчувають напади мігрені. Відповідно, 1 мільярд людей на планеті страждає через найсильніший головний біль. При цьому тільки половина населення проходять обстеження і лікуються.

Симптоми мігрені

Тяжкість мігрені варіює від рідкісних (кілька разів на рік), порівняно легких випадків до нападів раз в 2 тижні або 1 місяць. Мігрень величають “хворобою-невидимкою”. У той час як ця недуга має суттєвий вплив на життя людини, навколишні можуть не помічати це і не розуміти. Така ситуація призводить до непорозумінь і натягнутих відносин з близькими. Хоча мігрень сприймається як “просто головний біль”, напад хвороби може тривати кілька днів. Голова болить помірно або сильно, а також з’являється чутливість до світла, звуку, запахів. До того ж, часто спостерігається підвищена чутливість шкіри. Крім того, напади мігрені часто супроводжуються нудотою, а іноді і блювотою. Ці симптоми мігрені істотно знижують працездатність і продуктивність праці. Приступ мігрені може змусити вас вимкнути світло, зачинити двері і відсторонитися від всього світу.

Вплив мігрені на якість життя

Сильний головний біль може істотно вплинути на всі аспекти життя людини, в тому числі на роботу, навчання в школі, взаємодію з соціумом і відносини в родині. Людина зі страхом очікує наступного нападу. Такий хронічний перебіг хвороби може призвести до виникнення депресії.

Нещодавно медики проводили опитування домогосподарств, де часто трапляються напади мігрені, щоб дізнатися, як це впливає на їхнє життя і відносини. Результати показали, що сім’ї пацієнтів з діагнозом “мігрень” пропускали сімейні заходи, у них погіршувалася якість відпочинку у вихідні дні та під час відпустки. Згідно з опитуванням, 41% респондентів, які страждають від мігрені, і 23% їхніх подружжя вважають, що напади головного болю впливають на їх батьківські функції і відносини в родині. Приблизно 1 \ 3 людей з мігренню і 21% подружжя повідомили, що стурбовані фінансовим благополуччям сім’ї, адже хвороба потребує лікування і витрат. Підлітки пацієнтів з діагнозом “мігрень” нарікали, що хвороба батьків впливає на їх навчання в школі, спорт і життя в цілому. Особливо це стосувалося тих сімей, де зустрічається хронічна мігрень.

Лікування мігрені

Гарна новина полягає в тому, що існує цілий ряд безпечних і ефективних фармакологічних речовин (медикаментозних) і немедикаментозних засобів при лікуванні мігрені. Фармакологічні речовини застосовуються безпосередньо під час нападу. Важливу роль в боротьбі з нападами грають також немедикаментозні засоби. Вони включають в себе методи навчання самоконтролю за фізіологічним станом організму, когнітивно-поведінкову терапію, практику релаксації, щоб позбутися від мігрені, і інші форми управління стресовими ситуаціями. Важливо пам’ятати про те, що існують профілактичні заходи запобігання мігрені і вони вимагають регулярності.

Фактори, що провокують мігрень (причини мігрені)

Безумовно, в боротьбі з мігренню необхідно знати чинники, які провокують мігрень (так звані тригери).

Тригери включають в себе:

  • стрес
  • недолік або надлишок сну
  • голод або зневоднення організму
  • яскраві або мерехтливі вогні
  • зміна погоди
  • певні продукти харчування
  • гормональні чинники

Корисно вести щоденник і відстежувати, які фактори можуть спроектувати мігрень. В цілому, при дотриманні здорових звичок – повноцінний сон, занять спортом, дотриманні дієти і практикам релаксації прогнози в лікуванні мігрені дуже сприятливі.

Відомо, що мігрень існує вже давно. Це захворювання зафіксовано в єгипетських свитках починаючи з 1500 р. до н.е. е. Медицина не стоїть на місці і постійно розвивається. Вчені змогли встановити, що причини мігрені, швидше за все, включають в себе генетичні та екологічні чинники. Якщо у одного з батьків є мігрень, у дитини 50-відсотковий шанс успадкувати хворобу. Якщо обоє батьків схильні до нападів сильного головного болю, в 75% випадків у дитини розвивається ця хвороба також. У половини людей, які страждають на мігрень, є хоча б один близький родич, який теж знайомий з цим діагнозом.

Мігрень в 3 рази частіше зустрічається у жінок. Вчені встановили, що напади найсильнішого головного болю часто розвиваються в підлітковому віці або в 18-20 років і можуть тривати протягом декількох десятиліть, а потім зійти нанівець.

Якщо у вас є симптоми мігрені, поговоріть з вашим лікарем, пройдіть обстеження і починайте лікування. Якщо ви відчуваєте, що стрес, занепокоєння або депресія, пов’язані з вашим сильним головним болем або мігренню, стають нестерпними, зверніться по кваліфіковану допомогу до невролога або психотерапевта. Головні болі найчастіше пов’язані з м’язовою і психологічною напругою. Тому навчіться правилам саморегуляції, розвивайте емоційний інтелект і освойте практики дихання. Пам’ятайте, що мігрень піддається лікуванню при коректному підході!

Джерело: U.S.News Health

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МІГРЕНЬ: ЯК ПОЗБУТИСЯ ГОЛОВНОГО БОЛЮ?

МІГРЕНЬ: В ЛЕЩАТАХ БОЛЮ

ГОЛОВНИЙ І ЛИЦЬОВИЙ БІЛЬ