Сучасна медицина перебуває на такому етапі розвитку, коли вона може протистояти таким патологіям і станам, які раніше вважалися необоротними. Наприклад, завдяки останнім дослідженням біоінженерів, невропатологів та нейрохірургів, день, коли медична наука буде протистояти епілепсії, деменції та іншим старечим недугам неймовірно близький. Про останні досягнення в області лікування вікових хвороб і піде мова далі.

Доставка лікарських препаратів прямо в мозок – завдання практично вирішене!

Протягом багатьох років вчені ведуть роботи по вивченню епілептичних припадків і способів боротьби з ними. Як відомо, епілептичні судоми є результатом порушень у роботі головного мозку. Гематоенцефалічний бар’єр організму захищає мозок від впливу лікарських препаратів, тому більшість ліків від епілепсії малоефективні.

У найближчому майбутньому проблема вирішуватиметься шляхом введення спеціальних електродів безпосередньо в мозок пацієнта. При цьому буде відбуватися приблизно наступне:

– При порушенні нейронів мозку починається напад епілепсії:

– Масив електродів тут же вловлює збудження нейронів і подає свій власний імпульс, що пригнічує це збудження;

– Разом з імпульсом через електроди в певну ділянку мозку подаються молекули протисудомних ліків, які заспокоюють довколишні нейрони.

Згідно з останніми дослідженнями дана технологія зможе запобігти близько 70% постінсультних епілептичних припадків. Крім того, таким же чином можна доставляти в мозок будь-які ліки, що робить метод незамінним для лікування хронічних болів, хвороби Паркінсона і навіть наркоманії.

Як лікуватимуть вікові захворювання в найближчому майбутньому?

Масиви електродів для стимуляції мозкової діяльності

Стареча деменція є одним з найбільш частих порушень роботи мозку у літніх людей. Хвороби Альцгеймера, Паркінсона, синдром Хангтінтона і розсіяний склероз – ось тільки деякі наслідки деменції, які значно ускладнюють нормальний процес старіння.

Імплантація електродів в префронтальну кору мозку дозволить стимулювати нейрони в сірій речовині, а також зчитувати сигнали мозкової діяльності в білій речовині. Всі ці процеси зможуть передаватися на мікропроцесор, що знаходиться під шкірою голови. Таким чином можна відстежувати діяльність ділянок мозку, і подавати на них стимулюючі сигнали, стимулюючи розумову активність. Наприклад, коли літня людина напружує пам’ять щоб згадати щось важливе, електричний імпульс може допомогти його мозковій активності.

«Безумовно, процес деменції набагато складніший, ніж просто проблеми з пам’яттю. Але як тільки вчені зрозуміють, які відділи мозку відповідають за ті чи інші порушення, можна буде встановлювати імпланти, мета яких стимулювати ту чи іншу ділянку мозку »- говорить Теодор Бергер, доктор біомедичних наук в Університеті Південної Каліфорнії.

Це неймовірно, але в недалекому майбутньому можна буде перемогти сліпоту!

Літні люди втрачають зір, коли вікові хвороби ушкоджують клітини фоторецепторів сітківки. Ці клітини (палички і колбочки) відіграють ключову роль для зору. Саме вони перетворюють світло, що потрапляє в очі в електричні імпульси, які мозок інтерпретує як зображення.

Генна терапія в найближчому майбутньому зможе перетворювати клітини очного ганглія в фоторецептори. Такі фоторецептори містять інтегрований ген ChR2, надзвичайно чутливий до світла. Вони будуть передавати інформацію отриману від паличок і колб безпосередньо в зоровий нерв.

«Так, головний мозок буде сприймати такі сигнали як грубе зображення – говорить Пітер Френсіс, головний лікар компанії RetroSense, провідною розробки даного методу лікування – проте це все одно допоможе сліпим людям самостійно переміщатися».

Компанія планує запустити перший клінічне випробування технології лікування сліпоти в наступному році, з дев’ятьма пацієнтами, що втратили зір внаслідок пігментного ретиніту.

Як лікуватимуть вікові захворювання в найближчому майбутньому?

Чи зможуть паралізовані знову ходити?

Торік клінічні випробування із застосуванням мозкових імплантів дали надію людям з важкими травмами спинного мозку. У найближчому майбутньому перемогти параліч буде можливо, використовуючи екзоскелети і датчики з електродів, які планується імплантувати в моторну і соматосенсорну кору мозку. Це означає, що інвалідні коляски в недалекому майбутньому будуть замінені на екзоскелети, робота яких регулюється процесором, наякому надходять сигнали прямо з мозку.

«Згодні – звучить як наукова фантастика!» – Говорить доктор біоінженерії з університету Дьюка (США) Мігель Ніколеліс. Однак на майбутній рік запланований експеримент, в якому візьмуть участь до 20 пацієнтів з тяжкими травмами спинного мозку. Якщо його результати виявляться вдалими, то в недалекому майбутньому людям з паралізованими нижніми кінцівками буде доступна не тільки ходьба, а навіть гра в футбол!

Як лікуватимуть вікові захворювання в найближчому майбутньому?

Відновлення слухового нерва: робота для стовбурових клітин

За останні 25 років слухові апарати допомогли відновити здатність чути мільйонам людей. Але до нинішнього часу пацієнти з глибокими ушкодженнями слухового нерва були позбавлені можливості насолоджуватися звуками навколишнього світу.

На щастя для цієї групи людей, команда британських учених знайшла спосіб, щоб відновити цей нерв за допомогою стовбурових клітин. Згідно досліджуваної технології передбачається імплантувати нові слухові клітини, отримані з стовбурових клітин, в підставу спірального ганглія вушного равлика. Розростаючись, ці клітини утворюють виступи, які підсилюють пошкоджений слуховий нерв.

Метою операції є з’єднання клітин, які розростаються слухового нерва з клітинами в стовбурі головного мозку. Таким чином, навіть часткове відновлення роботи нерва дає можливість сприймати звук, нехай навіть за допомогою слухового апарату.

Ми розповіли лише про деяких найбільш сучасних методах лікування вікових хвороб. Більшість з цих методів поки знаходяться на етапі розробки або тестування. Але тенденції в медицині намітилися досить явні, тому ми продовжуємо стежити за вдосконаленнями в галузі медичних технологій і з радістю будемо повідомляти вам про останні розробки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ДОЖИТИ ДО 120: МІФ ЧИ РЕАЛЬНІСТЬ?

ВІКОВЕ ПОГІРШЕННЯ СЛУХУ

ПРОФІЛАКТИКА ХВОРОБИ АЛЬЦГЕЙМЕРА