Від зміни погоди страждають не тільки літні і люди з хронічними хворобами, а й діти. Метеочутливість у дітей: у чому причина цього явища?

Умови навколишнього середовища постійно змінюються. Температура повітря, показники атмосферного тиску і напрям вітру можуть істотно відрізнятися протягом дня, сонячна погода нерідко змінюється похмурою з опадами. Все це впливає на рівень кисню в крові, тонус судин і баланс нейромедіаторів в головному мозку. І якщо здорові люди майже не реагують на зміни погоди, то люди з ослабленими захисними і компенсаторними можливостями організму сприйнятливі до них.

Організм дитини ще тільки звикає до навколишнього середовища і формує імунну систему. Терморегуляція ще недосконала. Тому метеочутливість у дітей – не рідкість. Одні стають млявими і примхливими, інші – неспокійними і агресивними. У деяких загострюються хронічні захворювання.

Причини дитячої метеочутливості

Але чому одні діти майже не реагують на зміну погоди, а інші демонструють яскраві симптоми метеозалежності? Існує кілька факторів підвищеної чутливості до метеоумов у дитини:

  • Хронічні захворювання або вади розвитку. Часто до розвитку метеочутливості у дітей призводять захворювання центральної нервової системи (вегето-судинна дистонія, неврастенія, наслідки черепно-мозкових травм, ДЦП тощо). Цьому можуть сприяти гострі та хронічні інфекції, глисти, захворювання, що призводять до загального виснаження організму.

Восени і навесні загострюються хронічні хвороби органів травлення (гастрит, панкреатит, дискінезія жовчовивідних шляхів). Перепади атмосферного тиску, температури повітря і вітряна погода можуть спровокувати загострення захворювань серцево-судинної та вегетосудинної системи. Діти зі слабкою дихальною системою можуть реагувати на перепади тиску млявістю, блідістю, свистячим диханням, задишкою.

  • Психологічні чинники. Появі підвищеної чутливості до змін погоди сприяють стреси. Стресом може стати початок відвідування дитячого садка, зміна школи, переїзд, іспити, проблеми з батьками або однолітками і т.п.
  • Індивідуальна особливість організму. Метеочутливість може бути спадковим явищем. Крім того, дитина може таким чином реагувати на підвищену увагу батьків до зміни погоди.

Перераховані фактори часто впливають комплексно. Темперамент, конституція тіла також можуть впливати на прояви метеозалежності. Наприклад, худенькі або маючі зайву вагу діти, холерики і меланхоліки чутливі до перепадів тиску. Втім, як і «кесарята» і недоношені діти.

Як допомогти метеочутливих дитині

Чутливість до зміни погоди у дітей може проявлятися млявістю, сонливістю, або навпаки – примхливістю і дратівливістю. Якщо ви помітили зв’язок між зміною погоди за вікном і зміною в самопочутті або поведінці дитини, слід показати її лікарю. Це необхідно для встановлення факторів, які заважають нормальній адаптації організму до метеоумов.

Незалежно від першопричини метеочутливості, дитині потрібно дотримуватися режиму дня. Це допоможе підвищити опірність організму. У дні зміни погоди бажано оберігати дитину від стресових ситуацій. Намагайтеся в цей період захистити її від комп’ютера і телевізора, уникайте занадто гучних заходів. Корисно гуляти на свіжому повітрі, в помірному режимі займатися спортом (зарядка, басейн, рухливі ігри). Слідкуйте, щоб у харчуванні малюка було достатньо вітамінів. Проконсультуйтеся з лікарем: можливо, він призначить дитині курс масажу, прийом вітамінних комплексів.

Якщо метеочутливість супроводжується безсонням, організуйте дитині правильні умови для сну. Температура повітря в її кімнаті повинна бути не вище 18-20 ° С, а вологість – 50-60%. Піжама і ковдра не повинні перегрівати малюка. Годуйте дитину легкою вечерею не пізніше, ніж за 2 години до сну. Чай, какао і шоколад залиште на сніданок: вони збуджують психіку. А ось тепле молоко перед сном заспокоїть дитину. Перед сном почитайте її казку, обійміть і побажайте хороших снів.

За спостереженнями педіатрів, малюки, з якими батьки займаються гімнастикою, багато бувають на вулиці, зазвичай безболісно реагують на зміну погоди. Розпитайте свого лікаря про правила загартовування організму. Загартовані діти менш болючі і більше психологічно стійкі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ТРИВОЖНІСТЬ У ДІТЕЙ

ПЛАВАННЯ І ДИТЯЧЕ ЗДОРОВ’Я

ХАРЧУВАННЯ ДИТИНИ ПІД ЧАС ХВОРОБИ