Що робити, щоб весняний авітаміноз і весняна застуда не “доповнювали» один одного?

Весна – це не тільки пора, коли прокидається і розквітає природа, але й час, коли ми найчастіше застуджуємося. Також напевно кожен чув, що навесні збільшується ймовірність авітамінозу. Як ці два «весняних сюрпризи» пов’язані між собою і чи можна їх уникнути? Давайте розберемося!

Насамперед потрібно «визначитися з поняттями», в нашому випадку це означає, розібратися з тим, що таке авітаміноз і застуда.

Авітаміноз

Авітаміноз – це група захворювань, які розвиваються при нестачі одного або декількох вітамінів. Ознаками авітамінозу можуть бути лущення шкіри, ламкість нігтів, випадіння волосся, зниження зору, втома, дратівливість і навіть проблеми з пізнавальними здібностями.

Найпоширенішими хворобами, що розвиваються при нестачі вітамінів, можна назвати цингу (нестача вітаміну С), курячу сліпоту (нестача вітаміну А) і рахіт (нестача вітаміну D). У побуті під авітамінозом ми частіше маємо на увазі гіповітаміноз або вітамінну недостатність. Але нічого крамольного в тому, щоб називати гіповітаміноз авітамінозом, немає, адже способи позбавлення від обох варіантів браку вітамінів подібні – своєчасна доставка в організм цих потрібних нам речовин.

Причини весняного авітамінозу

Які ж причини того, що в зимово-весняний період ми відчуваємо нестачу вітамінів? Перерахуємо деякі з них:

 • Навесні ми вживаємо менше свіжих овочів і фруктів.
 • У багатьох овочах і фруктах до весни вміст вітамінів зменшується.
 • Навесні загострюються хронічні захворювання, що часто служить причиною гіршого засвоєння вітамінів.
Застуда

Застуда – під цим терміном прийнято розуміти неважкі захворювання дихальних шляхів, що розвиваються в результаті переохолодження. Риніт, фарингіт, ларингіт, трахеїт, бронхіт – все це в побуті ми називаємо застудою. Як правило, це інфекційні захворювання, основний шлях передачі яких повітряно-крапельний. Це самий «ефективний» спосіб поширення інфекції. У міських умовах у місцях масового скупчення людей людина постійно піддається атаці безлічі типів хвороботворних вірусів і бактерій, які можуть стати причиною розвитку застуди.

Весняні застуди

ВітаміниЗастуда – це наслідок двох факторів: переохолодження та попадання в організм інфекції. І, тим не менш, найчастіше ми хворіємо не в найхолоднішу пору року, а в так зване міжсезоння (весна / осінь). Зимою сухе і холодне повітря не надто сприяє вільному переміщенню вірусів від людини до людини. Інфекції більше «подобається» вогкість і невеликі плюсові температури. Саме з цієї причини восени і навесні спостерігаються спалах простудних захворювань.

Як пов’язані застуда і авітаміноз?

Ще одним фактором, який сприяє «процвітанню» застуд навесні, є весняний авітаміноз. Брак вітамінів не дає можливості організму адекватно відреагувати на «вторгнення» хвороботворних мікробів. Чим більше гіповітаміноз, тим легше ми «ловимо» кожен мікроб, і хворіємо сильніше і довше звичайного. Тому що в цьому випадку послаблюється імунний захист організму, і він не в змозі ефективно боротися з загрозами ззовні.

Але весняний авітаміноз – зовсім не обов’язкове явище. Якщо подумати про можливість виникнення авітамінозу заздалегідь і вжити ряд заходів з профілактики, то цієї неприємності можна уникнути.

Весняний авітаміноз відміняється!

Щоб організм не постраждав від нестачі вітамінів навесні, потрібно звернути увагу на харчування:

 • Слідкуйте, щоб ваш раціон був повноцінним.
 • Їжте більше овочів і фруктів.
 • Щодня бувайте на вулиці в світлий час доби.
 • Проконсультуйтеся з лікарем, можливо, вам слід пропити курс вітамінних препаратів.

Так ви допоможете організму забезпечити його «вітамінні» потреби.

Щоб уникнути застуди

Навіть якщо весна – найболючіше час, хворіти все одно не хочеться. Щоб уникнути застуд, потрібно не лише своєчасно поповнювати запаси вітамінів в організмі, але і вжити ряд інших заходів з профілактики:

 • Одягайтеся по погоді. Намагайтеся не переохолоджуватися і не потіти.
 • Уникайте людних місць. Так ви зменшите ймовірність “зловити” хвороботворний мікроб.
 • Провітрюйте приміщення кілька разів на день.
 • Пам’ятайте про правила гігієни. Мийте руки з милом, робіть вологе прибирання в квартирі.
 • Більше гуляйте на свіжому повітрі. Ходьба і свіже повітря підвищують резервні можливості організму і нормалізують роботу імунної системи.
 • Будьте фізично активними. Помірні фізичні навантаження допоможуть тримати організм у тонусі.

Ризик виникнення застуд та авітамінозів можна звести до мінімуму, якщо стежити за вітамінним наповненням свого раціону, вести активний спосіб життя і дотримуватися заходів профілактики. Будьте уважні до свого організму, піклуйтеся про своє здоров’я!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ЗУПИНИТИ ЗАСТУДУ?

ЯК ВИЛІКУВАТИ ЗАСТУДУ ЗА ОДИН ДЕНЬ?

ЗАСТУДА ПРОЙШЛА, КАШЕЛЬ ЗАЛИШИВСЯ