Вважається, що збільшення розміру родимки становить загрозу. Але, на щастя, не завжди. Родимки можуть з’являтися, а потім збільшуватися, але при цьому залишатися просто родимками.

Як меланома виглядає? Які її симптоми та ознаки?

Існує чотири відмітних ознаки, які можуть вказувати на те, що родимка змінилася не тільки зовні, але і переродилася в меланому.

 • Асиметрія: одна половина родимки відрізняється від іншої половини.
 • Прикордонні порушення: родимка має негладкі кордони з щербинами.
 • Колір: частини родимки пофарбовані нерівномірно або мають зовсім різний відтінок.
 • Діаметр: родимка займає місце більше, ніж розмір олівцевої гумки.

Ці лише керівні принципи, але проблема в тому, що багато нормальних родимок не повністю симетричні за формою чи кольором. І навпаки, деякі родимки які переродилися можуть не відповідати цьому опису.

Що робити, якщо родимка швидко змінюється?

Коли зміни, такі як біль, набряк, кровотеча проходять протягом одного-двох днів, вони, ймовірно, викликані незначними травмами, можливо, отриманими у сні. Якщо родимка швидко змінюється, а потім повертається до колишнього розміру і формі, такі зміни, найімовірніше, не являє собою нічого серйозного.

Тим не менш, не зайвим буде звернутися до лікаря, самостійно поставлений діагноз може виявитися помилковим. Якщо ви помітили нову велику родимку або звернули увагу на значне збільшення старої родимки, покажіться лікареві. У будь-якому випадку, краще перестрахуватися, ніж потім шкодувати.

«Деякі родимки на тілі людини можуть бути дуже небезпечними. Родимка – як айсберг на шкірі. На поверхні ми бачить лише верхівку, основні зміни в родимці відбуваються в товщі шкіри. Коли ми бачимо якісь зміни на поверхні шкіри – це означає, що родимка почала зростати. І така родимка прагне прорости в глибину шкіри. Як тільки вона вростає в лімфатичні, і кровоносні судини, від неї можуть відщепитися маленькі клітинки, тобто злоякісне переродження. З потоком крові такі клітини потрапляють всередину організму, спочатку в лімфатичні вузли, пізніше в кістки, мозок, печінку та інші органи », – говорить лікар-дерматовенеролог, Е.Василевска.

Які причини і фактори ризику розвитку меланоми?

меланомаРизик розвитку меланоми істотно підвищується після сонячних опіків. Тим не менш, щоденне довготривале перебування на сонці, навіть без подальших опіків, також істотно підвищить ризик розвитку раку шкіри.

До факторів, які підвищують ризик розвитку меланоми, відносяться:

 • Світла шкіра, світле волосся і світлі очі
 • Часте перебування на сонці, особливо в дитячому віці
 • Велика кількість родимок (понад 100)
 • Наявність великих родимок, родимок з нерівними краями і нерівномірно забарвлені родимки.
 • Близькі родичі по крові – батьки, брати, сестри і діти – з меланомою

Хоча наявність родичів, які постраждали від меланоми є високим фактором ризику, він спрацьовується тільки в 10% випадків.

Типи меланоми

До основних типів меланоми відносяться:

Меланома, яка поверхнево поширюється: Цей тип складає близько 70% всіх випадків меланоми. Найбільш поширені місця це ноги у жінок, і спина у чоловіків, найчастіше меланома розвивається у віці від 30 до 50 років. (Примітка: меланома може з’явитися і в інших місцях, і в іншому віці).

Вузлова меланома: Вузлова меланома займає 2 по частоті місце після меланоми, яка поверхнево розповсюджується. В 2 pаза рідше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Типова локалізація – спина, голова і шия.

Лентіго: на відміну від інших форм меланоми, лентіго зазвичай розташовується на обличчі. Лентіго виглядає як велика, неправильної форми або кольору веснянка і розвивається повільно. До переродження в меланому може пройти кілька років.

Є й інші, більш рідкісні, форми меланоми, вони можуть розвинутися під нігтями, на долонях і підошвах, а іноді навіть всередині тіла.

Як меланома діагностується?

Більшість випадків діагностується за допомогою біопсії. Для проведення біопсії шкіри видаляється частина або вся родимка, а зразок тканини відправляють у лабораторію для проведення аналізу.

Біопсія може виявити:

 • абсолютно доброякісний стан, не потребує лікування;
 • атипові родимки, які, в залежності від думки лікаря, підлягають видаленню;
 • меланому, яка вимагає обов’язкового хірургічного втручання.

Деякі лікарі спеціалізуються на клінічній техніці, так званій епілюмінесцентній мікроскопії (дерматоскопії). Вони покривають підозрілі місця спеціальним маслом і розглядають його при яскравому освітленні за допомогою збільшувального приладу. Однак золотим стандартом для діагнозу залишається біопсія шкіри.

Прогноз

Основним критерієм для визначення прогнозу є товщина пухлини. Тонкі меланоми, розміром менше 1 мм, ефективно лікуються. Чим товще меланома, тим менш оптимістичним стає прогноз. Рання діагностика і лікування завжди покращують прогноз.

Лікування меланоми

Загалом, меланома лікується тільки хірургічним шляхом. Зараз при лікуванні на ранніх стадіях, видаляють тільки 1 сантиметр нормальної тканини навколо меланоми. На більш пізніх стадіях, може знадобитися більш обширне хірургічне втручання. Виходячи від різних міркувань (товщина пухлини, місце розташування, вік і т.д.), може бути рекомендовано видалення прилеглих лімфатичних вузлів. На пізніх стадіях захворювання, наприклад, коли меланома поширилася на інші частини тіла, рекомендується імунотерапія. Хіміотерапія призначається пацієнтам, у яких меланома поширилася до декількох лімфатичних вузлів або навіть до інших органів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ТОП-10 ФАКТІВ ПРО ЗЛОЯКІСНУ МЕЛАНОМУ

ПУХЛИНИ. ТЕРМІНОЛОГІЯ І КЛАСИФІКАЦІЯ