Зазвичай кал може мати велику кількість відтінків, від коричневих до зеленуватих і навіть майже чорного. Що ні в якому разі не є нормою, так це білий кал. Цей симптом потребує серйозної уваги.

Стілець здатний багато розповісти про стан нашого кишечника і травної системи. Саме тому зміна його кольору завжди повинна насторожувати, адже це може бути ознакою розвитку кого-небудь захворювання або патології.

Блідий і білий кал

Білий або світлий, що нагадує глину, колір калових мас говорить про порушення, пов’язаних з виробництвом жовчі. До цього процесу мають відношення підшлункова залоза, печінка і жовчний міхур.

Калові маси набувають характерний коричневий колір через жовчні солі, що виділяються печінкою.

Білий колір калу може свідчити про інфекційні захворювання печінки, в результаті яких знижується вироблення жовчі або відбувається закупорка жовчних шляхів. В цьому випадку органи травлення перестають належним чином засвоювати жири.

Трапляється, що кал набуває блідого відтінку (жовтуватий або сіруватий) і виглядає жирним.

З одного боку, проблеми зі стільцем хоча б раз в житті турбують кожну людину. Іноді такі порушення носять тимчасовий характер і не становлять небезпеки для здоров’я пацієнта. Але буває, що подібні симптоми перетворюються в привід для серйозного занепокоєння.

Це відноситься як до зміни кольору екскрементів, так і до змін, що стосуються їх запаху і форми.

Причини появи білого калу

Поява білих калових мас може бути обумовлено наступними факторами:

1. Прийом ліків

Вживання ряду медикаментів здатне фарбувати стілець людини в білий колір.

У першу чергу це стосується антибіотиків, призначених для лікування інфекцій (наприклад, туберкульозу) і різних захворювань органів травлення (в тому числі, діареї).

Протизапальні засоби і оральні контрацептиви також здатні викликати біле забарвлення стільця.

Прийом стероїдних анаболічних засобів може не тільки фарбувати кал в білий колір, але і призводити до розвитку гепатиту.

Як правило, в таких випадках симптом зникає сам по собі через кілька тижнів після закінчення медикаментозного лікування.

2. Гепатит

Гепатит, або запалення печінки, зазвичай має вірусну природу. Залежно від типу вірусу у людини можуть розвиватися гепатит А, В або С.

Самим небезпечним типом захворювання є гепатит С. При відсутності лікування він закінчується смертю.

Однією з ознак гепатиту є білий кал. Цей симптом пояснюється порушеннями роботи печінки, викликаними цим захворюванням.

3. Алкогольний гепатит

Причиною появи цього виду гепатиту є зловживання алкогольними напоями. В цьому випадку через прийом алкоголю у людини розвивається запалення печінки. Багато що залежить від того, скільки алкоголю випиває пацієнт і наскільки давно він є залежним від таких напоїв.

Серед симптомів алкогольного гепатиту можна виділити: асцит, слабкість, набряки, печінкова кома і жовтяниця. Гепатит є однією з причин появи білого калу.

Як і вірусний, так і алкогольний гепатит можуть призводити до розвитку цирозу печінки.

4. Цироз печінки

Цироз є хронічним і незворотним захворюванням печінки. Він призводить до повного руйнування клітин цього органу.

Через цироз у пацієнта дратуються і запалюються жовчні шляхи печінки, в результаті чого блокується потік жовчі. Це руйнує клітини печінки, викликаючи подальше рубцювання. Саме цей процес і називається цирозом.

Що стосується симптомів цирозу печінки, то одним з них є білий кал.

5. Рак

Деякі види раку також здатні призводити до появи білих або світлих екскрементів. Як правило, цей симптом супроводжується сильною слабкістю і занепадом сил.

Рак підшлункової залози, пухлини в жовчному міхурі та інші ракові захворювання можуть призводити до закупорки жовчних шляхів. В результаті калові маси пацієнта набувають світло-жовтий або нагадує глину колір. Такий колір калу пояснюється відсутністю до нього травних ферментів, що виробляються підшлунковою залозою.

Зазвичай такий процес супроводжується сильною слабкістю у пацієнта. Справа в тому, що через захворювання його організм перестає належним чином перетравлювати їжу і засвоювати містяться в ній мікроелементи. Виявляється хронічний дефіцит нутрієнтів.

6. Камені в жовчному міхурі

Камені в жовчному міхурі являють собою тверді частинки, сформовані з шлаків. Вони здатні блокувати жовчні шляхи, перешкоджаючи виходу жовчі.

Як правило, такі камені формуються із затверділих частинок холестерину і білірубіну. Коли вони стають занадто великими, відбувається закупорка жовчних шляхів, по яких жовч, яка містить білірубін направляється в кишечник пацієнта. Відсутність жовчі призводить до появи блідих калових мас.

Трапляється, що великі камені не вдається вилікувати за допомогою одних тільки медичних препаратів. В цьому випадку пацієнту призначається хірургічне втручання для їх видалення.

7. Первинний склерозуючий холангіт

Це захворювання характеризується запаленням жовчних шляхів і формуванням в них рубців.

Через це надходження жовчі в кишечник переривається, що призводить до знебарвлення калу.

Первинний склерозуючий холангіт можна вилікувати за допомогою медикаментів або хірургічної операції.

Діагностика та лікування світлих випорожнень

Поява світлого калу є серйозним симптомом, про який потрібно якомога швидше проінформувати лікаря. Як тільки він з’ясує причини проблеми і поставить діагноз, можна буде призначити відповідне лікування.

Для постановки точного діагнозу лікарю потрібно провести різні аналізи:

  • Аналіз крові, що дозволяє виявити патологічні зміни в крові пацієнта.
  • Комп’ютерна томографія допоможе оглянути внутрішні органи.
  • Ретроградна холангіопанкреатографія – особливий тип ядерного магнітного резонансу, що дозволяє отримати докладний зображення органів, які відповідають за виробництво і транспортування жовчі.
  • Ультразвукове дослідження черевної порожнини допомагає побачити її органи і оцінити їх стан.
  • Аналізи функцій печінки.
  • Хірургічне втручання з метою виявлення дефектів жовчних шляхів пацієнта.

Як тільки причина появи білого калу буде усунена, він знову набуде свого нормального кольору. У разі, якщо виявлена патологія виявляється невиліковною, аномальний відтінок екскрементів збережеться.

Білий кал у дітей: причини і лікування

Не варто забувати, наскільки важливо регулярно придивлятися до стільця дітей, адже він здатний багато розповісти про їх здоров’я.

Білий кал і білий пронос досить часто зустрічаються у дітей. Іноді це пояснюється поганою переносимістю молока і молочних продуктів.

Не варто ставитися з безпечністю до цього симптому. У будь-якому випадку необхідно дізнатися точні причини появи у дитини білого калу, щоб отримати відповідне лікування.

Причини появи білого стільця у дітей
  • Якість, кількість і порції вживаної їжі.
  • Вживання холодної їжі.
  • Порушення засвоєння їжі через присутність дрібних паразитів в кишечнику.
  • Гепатит: порушення роботи печінки негативним чином впливають на кількість виробленої жовчі, необхідної для здорового травлення.
Лікування білого стільця у дітей

При виявленні білого або світлого стільця у дитини необхідно відразу ж звернутися до лікаря і зробити аналіз калу.

Слід пам’ятати про те, що дитина потребує великої кількості води і мінеральних солей.

Трапляється, що причиною знебарвлення калу у дитини стають кишкові паразити. В цьому випадку їй будуть призначені антибіотики для їх видалення.

Необхідно пам’ятати про те, що для лікування проносу у дітей ніколи не можна давати їм без рецепту препарати, що містять лоперамід.