Сучасні ендоскопічні методи дозволяють вчасно і максимально точно виявити проктологічне захворювання.

Першочерговим у проктології є пальцеве дослідження прямої кишки. При виявленні або підозрі на патологію за результатами цього дослідження лікар приймає рішення про подальшу діагностику. Одним з методів обстеження товстої кишки є ендоскопія.

Сучасні ендоскопічні методи діагностики дають можливість на ранньому етапі точно виявити патологічний процес в прямій і товстій кишці, включаючи поліпи, рак. Цей метод дослідження дозволяє лікарю побачити пухлину і при необхідності зробити біопсію для подальшого вивчення. Безумовно, це підвищує шанси на своєчасне і успішне лікування.

Ендоскопія в проктології

До традиційних ендоскопічних методів дослідження в проктології відносяться аноскопія, ректороманоскопія і колоноскопія.

При аноскопії лікар обстежує пряму кишку і оглядає її внутрішню поверхню за допомогою інструменту аноскопа, введеного через задній прохід. Дослідження дозволяє оглянути анальний канал і пряму кишку на глибину до 12-14 см. Зображення виводиться на екран відеосистеми.

Найбільш поширеним і точним методом діагностики стану прямої кишки і нижнього відділу сигмовидної кишки є ректороманоскопія. Цей ендоскопічний метод дозволяє візуально оцінити внутрішню поверхню прямої кишки і дистального відділу сигмовидної кишки на глибину до 20-35 см від заднього проходу.

Колоноскопія на сьогодні вважається найбільш інформативним методом ранньої діагностики пухлин товстої кишки і запальних захворювань кишечника. У більшості випадків цей метод дозволяє оглянути товсту кишку на всьому протязі і візуально оцінити стан її слизової. Крім того, при колоноскопії є можливість проводити лікувальні маніпуляції, наприклад, видаляти доброякісні пухлини, зупиняти кровотечу.

Удосконалення методів діагностики

Більш сучасним методом дослідження є фіброколоноскопія. Її суть полягає в огляді прямої кишки за допомогою фіброколоноскопа. Цей інструмент дозволяє вивчити стан всіх відділів товстого кишечника і безпосередньо під час процедури взяти біопсію, видалити поліпи або невеликі доброякісні пухлини.

Ще один сучасний вид колоноскопії – відеоколоноскопія, яка, окрім вище названого дозволяє побачити розглянуту ділянку на екрані у збільшеному вигляді (до 160 разів).

Фібросигмоїдоскопія дозволяє оглянути дистальні (ліві) відділи товстої кишки. Це дослідження проводять гнучким апаратом з довжиною робочої частини до 60 см, що й дає можливість отримати детальну інформацію. Найчастіше цей метод використовується для обстеження прямої і сигмовидної кишки.

За допомогою фіброезофагогастродуоденоскопії виявляються поєднані ураження верхніх відділів шлунково-кишкового тракту і кишечника.

До новітніх методів ендоскопії відносяться відеокапсульна ендоскопія і двобалонна ентероскопія.

Відеокапсульная ендоскопія

Капсульну ендоскопію для діагностики організму людини застосовують з 2001 року. Цей метод являє собою дослідження ШКТ за допомогою автономного капсульного ендоскопа, діаметр якого 11 мм, а довжина – 26 мм.

Для огляду шлунка, стравоходу, тонкої або товстої кишки призначені різні типи капсульних систем. Найбільш затребуваним на даний момент вважається дослідження тонкої кишки.

Його суть полягає в тому, що тонкокишечна капсула самостійно рухається від ротової порожнини до товстої кишки, роблячи щомиті по два знімка. Ця інформація накопичується у вигляді відеозвіту на приймаючому пристрої (на ньому можуть зберігатися до 60 тис. знімків, зроблені протягом 9-10 годин). Капсула одноразова і виходить з організму пацієнта природним шляхом.

Капсульна ендоскопія дозволяє лікарю визначити, чи є у пацієнта зміни тонкої кишки, і припустити їх причину. Також він з’ясовує, де орієнтовно локалізується патологія, і яким чином краще проводити додаткову діагностику або лікування.

Як правило, проведення капсульної ендоскопії тонкої кишки передують гастроскопія і колоноскопія, так як цей метод дослідження не дозволяє адекватно оцінити стан товстої кишки.

Двобалонна ентероскопія

Ця нова ендоскопічна техніка, яку також почали застосовувати з 2001 року, вважається одним з найпотужніших неінвазивних способів точної діагностики тонкої кишки. Процедура пов’язана з мінімальним дискомфортом і дуже рідкісними випадками ускладнень.

Двобалонна ентероскопія проводиться під загальним або місцевим наркозом і дозволяє досліджувати ділянки тонкої кишки, які важко оглянути за допомогою інших методів; діагностувати незначні розлади і хвороби кишечника; оцінити вплив препаратів для лікування кишечника, видалити поліпи і ліквідувати непрохідність кишечника.

Цей метод передбачає введення ендоскопа за допомогою двох повітряних балонів. Ендоскоп вводиться через рот або пряму кишку, залежно від досліджуваної частини тонкого кишечника. Балони забезпечують точне і безпечне розміщення зовнішньої трубки в тонкій кишці. Після цього кінець ендоскопа легко підводиться до області, що цікавить. Під час ентероскопії беруть зразки тканин для дослідження. Ця процедура безболісна.

Проктологічні захворювання стають все більш поширеними. Таким чином, сучасні методи їх діагностики, об’єднуючі можливість моніторингу і лікування, набирають актуальності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХВОРОБИ ТОВСТОГО КИШЕЧНИКА

СИМПТОМИ ПОРУШЕННЯ ПРОХІДНОСТІ ТОВСТОГО КИШЕЧНИКА