Бабуся була трохи повненька, і мама теж, і старша сестра… чи означає це, що і вам ні за що не стати стрункою? Ну, звичайно, ні!

Генів повноти не існує?

Існують, цілих 200 штук. Тільки це не гени ожиріння, а гени, які асоційовані з ожирінням». Тобто вони можуть стати однією з причин зайвої ваги. А можуть і не стати – все залежить від вас. Дослідження показують: раціональне харчування і фізичні навантаження однаково допомагають як носіїв цих генів, так і всім іншим.

Вплив спадковості на здоров’я взагалі часто переоцінюють: за даними ВООЗ, його стан на 50% залежить від способу життя і тільки на 30% від генетики. Відсотки, що залишилися, припадають на екологію та медичну допомогу.

Хіба діти не «успадковують» зайву вагу батьків?

Товсті люди

Так, якщо у одного з батьків є зайва вага, ймовірність повноти у дитини – близько 50%. Якщо у обох, то «шанси» на ожиріння можуть доходити до 80%. Ось тільки винні в цьому не гени. Залежність ваги нащадка від ваги тата і мами простежується навіть у прийомних дітей.

Справа в тому, що харчування дитини повністю залежить від батьків. В сім’ї на все життя закладаються харчові звички.

Наприклад: мама постійно лає сина за повільність і змушує з’їдати вечерю як можна швидше. З-за цього хлопчик весь час переїдає – адже мозок не встигає отримати сигнал, що шлунок уже повний.

Або класичне: «Будеш мало їсти – не виростеш. А ну швидше їж суп! Як це не хочеш? Суп треба їсти, а то живіт заболить!». І бідна дитина звикає їсти, навіть коли не хочеться.

Ось так виходить, що вся «спадкова повнота» – це питання неправильних звичок. Позбудетеся від них – позбавитеся від зайвої ваги.

Але моя подруга їсть все підряд і не товстішає. А я поправляюсь від кожної цукерки!

Їсти

Повільний метаболізм, який дістався у спадок – це ще не вирок до повноти. Коли вчені обстежили людей з ожирінням, погані гени знайшли у 62-63% пацієнтів. А надлишок калорій в раціоні – у 97%! Виходить, в будь-якому випадку людина гладшає, коли переїдає. І не важливо, що у неї в геномі.

Якщо ви витрачаєте більше енергії, чим споживаєте, жир згоряє – ніякі гени не в силах перешкодити цьому процесу. Просто вам для цього доведеться більше рухатися і менше їсти, чим вашій щасливій подрузі.