Рівень інтелектуального розвитку дитини відбивається і в його мовному розвитку. Саме брак цієї ланки батьки помічають перш за все. У яких випадках варто звернутися до фахівця, і як не пропустити аутизм?

При затримці розвитку мовлення важливо не упустити момент і вчасно звернутися до фахівця. Не потрібно боятися гіпердіагностики: в цьому випадку краще проявити велику пильність. Найбільш чутливий період для розвитку мови – від двох до п’яти років, і якщо час для корекції буде упущено, то сформується стійке порушення мови. Такий стан привести в рамки норми буде значно складніше.

Ознаки затримки розвитку мови, помітні для батьків
  • У рік не використовує жодного лепетного слова
  • У два роки дитина не користується мінімум 50 словами, які зрозумілі дорослому
  • У 1,5-2 роки не розуміє прохання і прості інструкції
  • До трьох років використовує менш 250 слів, не застосовує займенники Я, ТИ, МИ, ВОНИ
  • Не знає своє ім’я в три роки, імена батьків
  • У три-чотири роки не розуміє сенсу казок та оповідань, не цікавиться книгами та ілюстраціями
  • В 4 роки не може визначити послідовність подій по картинках, вказати розташування предмета в просторі, словниковий запас не збільшується, в порівнянні з попереднім віком
  • У п’ять років мова бідна, нерозбірлива, дитина уникає контакту або спілкування

погано чує

Що потрібно робити

Під час інтенсивного розвитку хоча б раз на півроку слід відвідувати дитячого психолога. Так ви точно будете знати, чи є проблеми у вашої дитини.

Якщо дитина не реагує на ваші звернення, або реагує вибірково, розуміє мову тільки коли дивиться на мовця – можливо, у нього проблеми зі слухом. Прогностично такий варіант кращий, оскільки, швидше за все, складові мовної функції органічно збережені. Зверніться за консультацією до отоларинголога.

Також важливо для оцінки стану то, як виявлялися всі попередні етапи розвитку мови: гуління, лепет, поява перших слів. Перед відвідуванням лікаря слід згадати і відзначити всі особливості, які ви помічали в розвитку дитини.

Якщо дитина уникає спілкування з іншими дітьми, можливо, це реакція на розуміння свого мовного недоліку. Батьки повинні помічати різницю у розвитку мови своєї дитини і оточуючих дітей того ж віку.

дитячий аутизм

Можливо це дитячий аутизм?

Аутизм часто супроводжується порушенням розвитку мови, що може вводити в оману при постановці діагнозу. Дуже важливо при аутизмі не упустити момент, і почати лікування порушення соціальної взаємодії якомога раніше. При ізольованих мовних порушеннях також важливо починати відповідну корекцію вчасно, щоб не упустити сенситивний період.

У першу чергу, зверніть увагу на те, чи шукає дитина взаємодії з іншими людьми. Чи цікаві йому діти, як він спілкується вдома. Які іграшки воліє. Симптоми аутизму дуже красномовні, і вписуються в три ланки: порушення соціальної взаємодії, комунікації, порушення емоційної сфери.

Найхарактернішою ознакою є те, що дитина не шукає соціальних контактів: вони йому не зрозумілі. Тому якщо порушення мови поєднується з відсутністю інтересу до людей і їхніх занять, то слід диференціювати їх з ознаками аутизму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО СПІЛЬНОГО МІЖ АУТИЗМОМ І ГЕНІАЛЬНІСТЮ

ВІДОМО, ЩО ЗАПОБІЖИТЬ АУТИЗМУ

РОЗЛАДИ В РОЗВИТКУ МОВИ У ДІТЕЙ