Фрамбезія (невенеричний сифіліс) – інфекційне захворювання, що передається при контакті людина-людина в тропічних країнах.

Що таке фрамбезія?

Фрамбезія – загальне хронічне інфекційне захворювання. У фрамбезії безліч різних синонімічних назв: гранульома, піан, тропічний спірохетоз, невенеричний сифіліс. Дане захворювання виникає в країнах з теплим вологим кліматом, найчастіше в тропічних зонах Африки, Азії, Центральної Америки, Океанії.

Заразитися хворобою може кожен і чоловік, і жінка. Найчастіше до захворювання схильні діти 2-5 років і підлітки до 15 років. Особливо ті діти і підлітки, у кого безліч саден і пошкоджень на шкірі, які живуть у місцевості з погано розвиненим рівнем гігієни. Хвороба передається шляхом прямого контакту від людини до людини (несексуальним шляхом). Рідина з уражених інфекцією місць на тілі людини потрапляє в садно на шкірі іншої людини. Ось чому діти хворіють частіше, адже вони грають в контактні ігри і у них багато саден.

У 1950 рр.. фрамбезія, було загальним захворюванням у країнах тропіки, які інфіковані до 100 млн. чоловік. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) прийняла заходи: більше 160 млн. чоловік в 46 країнах було обстежено, і було вилікувано 50 млн. випадків захворювання фрамбезії за допомогою пеніциліну. У результаті, кількість випадків захворювання фрамбезії скоротилося на 90%. 6 років тому в Індії поширення фрамбезії було повністю зупинено.

Збудник фрамбезії

Фрамбезія викликається бактерією спірохетою, яка має спіралевидну форму. Саме бактерія Treponema pallidum (а точніше її підвид Treponema pertenue), яка викликає виникнення сифілісу (захворювання передається статевим шляхом), викликає також і фрамбезію. Але на відміну від сифілісу фрамбезія не передається статевим шляхом, тільки через прямий контакт з інфікованою шкірою людини.

Стадії фрамбезії

Існують 3 основні стадії фрамбезії:

Початкова стадія. Через 3-5 тижнів після інфікування, у людини на шкірі з’являється папілома блідо-рожевого кольору, зазвичай на ногах або сідницях. Ця папілома часто називається фрамбезіома (або материнська фрамбезія), яка росте, і на ній утворюється тонкий жовтий струп. Поверхня шкіри, де утворилася фрамбезіома, може свербіти, а довколишні лімфатичні вузли збільшуються в розмірі. Фрамбезіома проходить сама по собі протягом 6 місяців, а на її місці залишається шрам.

Вторинна стадія. Наступна стадія може розвинутися, коли

  • материнська фрамбезія ще не зійшла,
  • через кілька тижнів або місяців після того, як материнська фрамбезія зійшла.

На вторинній стадії розвиваються вторинні вогнища висипання на відкритих ділянках тіла (обличчя, руки, ноги і сідниці). Підошви ступні покриваються хворобливими папіломами, також на ступнях утворюються глибокі тріщини, що викликає біль і утруднення при ходьбі. У хворих фрамбезією розвивається специфічна хода, іменована ходою краба. На цій стадії хвороба вражає кістки і суглоби, але ще не викликає їх руйнування. Загоєння висипань на вторинній стадії відбувається повільно, вони є джерелом поширення інфекції. Потім висипання зарубцьовуються, на місці рубців відбувається зміна пігментації.

Пізня стадія – розвивається тільки у 10% інфікованих фрамбезія людей. Пізня стадія фрамбезії починається через 5 років після виникнення початкової стадії фрамбезії. На цій стадії можуть розвинутися серйозні пошкодження шкіри, кісток і суглобів, особливо на ногах. Може розвинутися деструктивний назофарингіт (гандоза), захворювання, яке розвивається при фрамбезії: вражає і руйнує частину носа, верхню щелепу, небо (верхня частина рота) і частину глотки. Якщо у людини розвинулася пізня стадія фрамбезії, то з’являються головні болі, пухлина навколо носа, виділення з носа. У людей з пізньою стадією фрамбезії розвивається Гунда або анакре – екзостозиносових відростків верхньої челюсті при фрамбезії.

Симптоми фрамбезії
  • Поява новоутворення (папіломи) світло-рожевого кольору – первинна або материнська фрамбезія -, в області сідниць або ніг, на якому утворюється жовтий струп.
  • Запалені лімфатичні вузли.
  • Висип, який утворює коричневий струп.
  • Біль у кістках і суглобах.
  • Хворобливі висипання (можуть бути без рідини всередині, а можуть бути з рідиною або гноєм) на поверхні шкіри і ступень.
  • Пухлина на обличчі і зміна форми обличчя на пізній стадії фрамбезії.
Лікування фрамбезії

Лікування фрамбезії просте і ефективне за допомогою пеніциліну введеного внутрішньом’язово (досить 1 ін’єкції). Хвороба лікується на всіх стадіях.

Пеніцилін V приписується хворим перорально протягом 7-10 днів, але ін’єкція – надійніший спосіб.

Якщо у хворого є алергія на пеніцилін, то фрамбезія лікується за допомогою іншого антибіотика – еритроміцин, доксициклін, тетрациклін.

Вакцини від фрамбезії не існує.

Профілактика фрамбезії

Якщо ви відвідували тропічні країни: Західна Африка, Індонезія, Нова Гвінея, Соломонові Острови, Гаїті, Домініка, Перу, Колумбія, Еквадор, Бразилія, то потрібно стежити за своїм станом, і при появі перших симптомів потрібно звернутися до лікаря.

Якщо ви контактували з людиною, у якої фрамбезія, то потрібно звернутися до лікаря, щоб вам зробили укол пеніциліну або іншого антибіотика.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
М’ЯКИЙ ШАНКР

ГЕРПЕС: ЩО З ЦИМ РОБИТИ?