За даними ВООЗ, планова імунізація проти правця, дифтерії, коклюшу, поліомієліту, кору та паротиту щорічно запобігає до 3 мільйонів дитячих смертей. Вчені наполегливо працюють над свідомістю нових вакцин, збираючись збільшити кількість врятованих життів до 8 мільйонів. Однак є фактор, який зведе нанівець всі старання медиків: деякі батьки бояться щепити дітей, довіряючи антинауковим вигадкам про побічні ефекти вакцин і таємну змову фармацевтів. Звідки виник цей страх? З нагоди Всесвітнього тижня імунізації, що стартує 24 квітня, розповідаємо про антивакцинаторний рух.

Лікар виконує вакцинацію проти черевного тифу. США, 1943 рік

Антивакцинаторство виникло як типовий приклад ксенофобії – страху і ненависті до всього нового і чужого. У 1876 році англійський лікар Едвард Дженнер розробив першу в світі вакцину проти віспи, і на нього тут же накинулися віруючі, травники, гомеопати і інші прихильники альтернативної медицини.

Вакцинацію називали утиском прав людини, звинувачували в неефективності та небезпечності, однак слабкі аргументи не могли завдати значної шкоди зростаючому руху колективної імунізації. Все йшло благополучно, поки в 1998 році на науковій арені не з’явився Ендрю Вейкфілд, що опублікував в авторитетному журналі The Lancet статтю про зв’язок вакцинації з аутизмом.

Антивакцинаторство

Агітаційна листівка проти вакцинації. 1878 рік

Як щеплення викликало аутизм за 2 місяці до вакцинації

Вейкфілд розповів світові історію здорового хлопчика, у якого в віці року і місяця почали розвиватися дивні симптоми: уповільнена мова, багаторазово повторювані рухи рук. Стан «пацієнта 11» погіршувався, і вже через 5 місяців лікарі діагностували у нього аутизм. Друга дитина ( «пацієнт 2» ) нормально розвивалася до року і дев’яти місяців, поки раптом не стала кричати по ночах. Як ви могли здогадатися, його діагноз виявився таким же. Ендрю Уекйфілд зібрав ще 10 схожих випадків, і пов’язав їх з щепленням від кору, краснухи та паротиту, яку діти отримали у віці року і трьох місяців.

На щастя, уважний медичний журналіст Брайан Дір зауважив розбіжність фактів: Вейкфілд писав, що перші симптоми аутизму з’явилися у «пацієнта 11» через тиждень після щеплення, а на ділі це сталося за 2 місяці до нього. Почалося серйозне розслідування, в ході якого тато хлопчика зізнався: «Якщо в статті Уейкфілда описаний випадок мого сина, то це явна фальсифікація».

Ендрю Вейкфілд

Ендрю Вейкфілд був позбавлений медичної ліцензії, але все ще намагається відновити репутацію.

Викриття Ендрю Уейкфілда

Пізніше Головна медична рада Великобританії підняла документацію по всім юним пацієнтам Уейкфілда, виявивши грубі невідповідності в проведенні дослідження і позбавивши горе-доктора медичної ліцензії.

Для чого ж вчений так недбало поставився до чистоти експерименту? Виявилося, за рік до виходу скандальної статті про зв’язок щеплень і аутизму, Вейкфілд запатентував свою власну вакцину, яку мав намір представити як «безпечну альтернативу» полівакцина. Особистий комерційний інтерес виявився важливішим репутації.

Найбільший науковий огляд про вакцину проти кору, краснухи та паротиту опублікований некомерційною організацією Cochrane Collaboration. У ньому зібрані дані 14 мільйонів 700 тисяч дітей, і хоча більша частина роботи присвячена ефективності вакцини, експерти впевнено заявляють: вона не пов’язана з аутизмом, лейкемію, астмою, діабетом, хворобою Крона та іншими страшними захворюваннями, яких так боятися антивакцинатори.

Відмова від вакцинації

Якщо вакциновані лише деякі, вірус поширюється. Якщо вакциновано більшість – його циркуляція зупиняється.

Фальсифікація дослідження Уейкфілда – доведений факт, але рух проти щеплень поповнився тисячами переляканих батьків. Якщо в 1997 році в Британії вакцину проти кору, краснухи та паротиту отримали 91,5% дітей, то після публікації статті їх кількість скоротилася до 79,9%. Почастішали й лабораторно підтверджені випадки кору: у 1998 році їх було 56, в 2006 – 740, а в 2008 – 1370.

Відмова від щеплень загрожує не тільки дітям, а й колективному імунітету. Говорячи простою мовою, вакцинація здатна зупинити циркуляцію небезпечних вірусів, як це сталося з натуральною віспою, останній випадок якої був зареєстрований в 1977 році. Звучить обнадійливо? Все залежить від нашого здорового глузду!

Марія Нікітіна

P.S: У березні 2016 кінофестиваль Трайбека скасував показ фільму «Вакциновані: від підробки до катастрофи», що розповідають про зв’язок щеплень і аутизму. Як не дивно, режисером фільму виявився наш знайомий Ендрю Вейкфілд, який тут же звинуватив широке наукове співтовариство і організаторів Трайбека в змові і обмеженні свободи слова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ДЕЯКІ МІФИ І ФАКТИ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ЩЕПЛЕНЬ

ПРОБА МАНТУ: НОРМА І ВИДХИЛЕННЯ У ДІТЕЙ