Вірус папіломи людини — це одна з найбільш поширених інфекцій, що передаються статевим шляхом. Цей вірус належить до родини папіломавірусів людина може заразитися ним у будь-який момент свого сексуального життя. У більшості випадків вірус папіломи людини не має яскраво виражених симптомів і нешкідливий.

ВПЛ володіє двома основними характеристиками: по-перше, він розмножується в ядрах епітеліальних і слизових клітин стратифікованого епітелію, а по-друге, він потенційно канцерогенний.

Але перш ніж продовжити, важливо прояснити кілька моментів:

  • Що таке стратифікований епітелій? Це частина епітелію, утворена декількома різними шарами (стратами) клітин.
  • Чи означає це, що ВПЛ завжди призводить до розвитку раку? Ні, не всі типи ВПЛ викликають рак. Більш того, більшість інфекцій цього вірусу протікають безсимптомно.
Скільки типів вірусів папіломи людини існує?

На сьогоднішній день відомо більше ста видів людського папіломавірусу. Оскільки їх така кількість, класифікація проводиться в різних категоріях. В основному, вони поділяються в залежності від їх спроможності викликати появу раку і від ступеня ризику, високого чи низького.

Кого вражає вірус папіломи людини? Як ним можна заразитися?

ВПЛ настільки поширений, що більша частина населення нашої планети є його носієм, заражаючись в певний момент свого життя. Це бородавки, які з’являються у нас на стопі або бородавки на руках і пальцях у наших дітей. Вважається, що вище всього шанс заразитися у вологих приміщеннях: басейни, роздягальні і т. д.

Практично всі сексуально активні люди заражалися ВПЛ в певний момент свого життя і навіть не підозрювали про це.

Генітальні та орофарингеальні інфекції передаються в основному через статевий акт. І останнім часом вірус папіломи людини вважається найбільш розповсюдженою інфекцією, що передається статевим шляхом.

Вірус папіломи людини і рак

Зв’язок між ВПЛ і розвитком раку є і багатьом відомий. У зоні підвищеного ризику знаходиться шийка матки. Але як це можливо, щоб вірус викликав рак?

Справа в тому, що ВПЛ містить білок, здатний змінювати цикл розмноження клітин (Е6 і Е7). З одного боку, E7 зв’язується з pRb (ген придушення пухлин) та інгібує його, активуючи клітинний цикл. З іншого боку, E6 інактивує р53, запобігаючи смерть цих клітин.

Спільна дія цих двох вірусних білків (E6 і E7) призводить до неконтрольованої проліферації клітин.

Вірус папіломи людини: клінічна картина
Шкірні інфекції

Інфікування тканин шкіри вірусом папіломи людини (ВПЛ), що викликає появу бородавок. Ділянка тіла, на якій вони з’являються, залежить від типу вірусу папіломи людини, який його заражає.

Незважаючи на те, що бородавки можуть з’явитися у людей будь-якого віку, найчастіше це трапляється з дітьми.

Найчастіше бородавки являють собою наріст на шкірі, сірого або брудно-білого кольору, вони нерівні, щільні всередині і часто з маленькими чорними крапочками. Ці чорні крапки і є активний вірус.

Бородавка звичайна

З’являється, як правило, на пальцях рук або долонях, хоча може вискочити і на ліктях, колінах і т. д.

Заразитися можна від прямого контакту з бородавкою, тому слід бути дуже уважними з тими дітьми, хто звик гризти нігті і шкіру навколо. Зазвичай такі бородавки неболючі. А відповідальні за появу віруси папіломи людини 2 і 7.

Підошовна бородавка

Ці бородавки, як випливає з назви, з’являються на стопі. Їх поява пов’язана з відвідуванням басейнів, громадських роздягалень і душею. Оскільки вони знаходяться на підошві, можуть доставляти сильний біль (при натисканні, адже їм доводиться тримати всю вагу людського тіла). Відповідальність за появу таких бородавок несуть папіломавіруси 1, 2, 4, 27 і 57.

Мозаїчні бородавки

Мозаїчні бородавки характеризуються множинністю. То є їх кілька, вони більш «поверхневі» і не заподіюють болю. Вони теж, як правило, з’являються на підошвах стоп (з-за ВПЛ 3).

Епідермодисплазія верруциформна

Це генетична аномалія. Імунна система людей, які страждають від неї, просто не може боротися чи хоч якось контролювати інфекції ВПЛ.

Результатом є поява пігментованих поразок (плями) і уражень з бульозною появою (папули), які дуже численні. Найчастіше вони вражають долоні і пальці рук. Всьому виною віруси 5 і 8.

Інфекція слизової оболонки порожнини рота

В даному випадку зараження відбувається статевим шляхом. Деякі автори досліджень вважають, що основний шлях зараження — оральний секс.

Пероральна або глоткова папілома

ВПЛ також відповідальний за появу ушкоджень у слизовій оболонці порожнини рота і глотки. Вони мають шорстку поверхню і брудний колір.

Існують певні типи вірусів, які входять до групи «високого ризику», вони є причиною розвитку раку. І проявляється це, головним чином, в задній частині язика, в мигдалинах або на початку горла.

Інфекції слизової оболонки статевих органів

У деяких випадках інфекція може викликати появу генітальних бородавок. Вони доставляють сильний дискомфорт, але не біль і не викликають розвитку раку.

Основна проблема полягає в типах вірусу 16 і 18. Саме вони найчастіше бувають пов’язані з раком. Найбільш відомим є рак шийки матки, але також може розвинутися рак піхви, вульви або пеніса.

Діагностика
  • Тест Папаніколау. Він використовується для діагностики раку шийки матки. Це вагінальна цитологія, яка дозволяє виявляти передракові клітини під час лабораторного аналізу.
  • Тест на вірус папіломи людини. Він заснований на методах молекулярної біології для виявлення ДНК вірусу. Цей тест використовується для того, щоб визначити, чи інфікована людина типом вірусу високого ризику чи ні.
Профілактика
  • Вакцинація. В даний час кампанія з вакцинації спрямована на дівчаток у віці 12-13 років. Вакцина захищає від зараження вірусом з високим ризиком.
  • Бар’єрні контрацептиви.
Лікування

Спеціального лікування папіломавірусу у людини немає. У 90% випадків імунна система сама видаляє будь залишився вірус протягом двох років.

У разі наявності бородавок найкраще лікування — це кріотерапія. Вона полягає в застосуванні рідкого азоту. Після проведення кріотерапії рекомендується наносити на поразку саліцилову кислоту до повного його зникнення.