Головний біль знайомий кожній людині. Він зазвичай швидко проходить і не завдає серйозних незручностей. Але існують ще й головні болі під час сексу (коітальна цефалгія), які в деяких випадках можуть бути ознакою якогось серйозного захворювання. Чому під час сексу іноді болить голова і що з цим робити?

Відразу скажемо, через головні болі не потрібно відмовлятися від сексу. Лікарі рекомендують в цьому випадку за кілька годин прийняти болезаспокійливий, але мати на увазі при цьому, що препарати, покликані знімати больовий синдром, можуть провокувати його.

1% дорослих людей у світі скаржаться на головні болі під час сексу. Насправді їх ще більше, стверджують американські вчені з Університету Лойоли. Багато соромляться визнати проблему.

«Часто люди, які відчувають головний біль під час сексуальної активності, занадто соромляться, щоб розповісти про це своєму лікареві. А лікарі в свою чергу просто не питають їх про це. Між тим, ці болі можуть бути дуже сильними і навіть небезпечними», – вважає д-р Хоче Біллер з Університету Лойоли.

Міфи про чоловіче здоров'ї і гідність

У чоловіків в три рази частіше болить голова під час сексу, ніж у жінок

Так, так і є. Сексуальна активність порівнянна з фізичними вправами легкої та середньої інтенсивності.

Зв’язок між головним болем, фізичними вправами та сексуальною активністю вперше відзначив ще давньогрецький лікар Гіппократ.
У 2004 році IHS (Міжнародне товариство головного болю) класифікував головний біль, пов’язаний із сексуальною активністю (HAS) як окрему форму первинного головного болю.

Головний біль під час сексу буває первинним і вторинним. Первинні болі не мають супутніх захворювань (вони зустрічаються частіше), а вторинні – це один із симптомів якого-небудь захворювання (інсульт, пухлини). Вторинні головні болі можуть також з’явитися через психічний розлад, травми або надмірного вживання алкоголю.

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси
Три головних типи головних болів, пов’язаних із сексуальною активністю

На думку вчених з Університету Лойоли, існує певний різновид.

  1. Тупий біль у голові і шиї, яка починається до оргазму і посилюється у міру збільшення сексуального збудження. Він наростає поступово.
  2. Сильний раптовий головний біль, що починається безпосередньо перед або в момент оргазму. Він може тривати кілька годин. Часто такий біль порівнюють з «ударом грому». У деяких людей поєднуються 1-й і 2-й тип таких головних болів.
  3. Головний біль після сексу. Він може бути легким або дуже сильним. Біль посилюється, якщо людина стоїть, і зменшується, якщо людина лежить. Він викликаний внутрішнім витоком спинномозкової рідини, яка заповнює простір між головним і спинним мозком.

Спровокувати головний біль може будь-який тип сексуальної активності, що приводить до оргазму. Його тривалість зазвичай триває кілька хвилин. Однак, бувають випадки, коли він триває кілька годин і навіть 2-3 дні.

Періодичність HAS різна. У одних людей вона може проявитися лише один раз в житті, в інших – один раз на рік. За даними німецьких вчених з Мюнстерського університету, приблизно у 50% людей з головними болями, викликаними сексуальною активністю, вони тривають до шести місяців, а потім проходять.

Читайте також:  Влияние стресса на репродуктивное здоровье и способы управления им

головний біль під час сексу

Схильність до мігрені збільшує ризик виникнення головного болю під час сексу

Головні болі під час сексу можуть бути пов’язані з аневризмом судин головного мозку, артеріовенозною мальформацією (патологічний зв’язок між венами й артеріями), пухлиною, інсультом, ішемічною хворобою серця, використанням деяких медичних препаратів (наприклад, протизаплідних таблеток), запаленням від певних інфекцій.

Сексуальні головні болі, пов’язані з втратою свідомості, блювотою, різними неврологічними симптомами і сильним болем, тривалістю більше 24 годин, швидше за все, викликані іншими причинами.

Вчені досі не можуть пояснити, чому ж трапляються головні болі під час сексу. Існує думка, що вони виникають через адреналін, який наповнює організм людини під час заняття любов’ю. Після оргазму відбувається різке зниження адреналіну. Правда, вчені до кінця ще так і не зрозуміли хімічну основу цього процесу.

Ще одна версія свідчить, що під час статевого збудження у чоловіка кров приливає до статевого органу, через, що в мозку спостерігається її нестача. В результаті при порушенні чоловік відчуває біль в голові. Це побічно підтверджується тим, що найчастіше болю під час сексу трапляються саме у чоловіків. До речі, вчені з Мюнстерського університету стверджують, що HAS найчастіше схильні чоловіки у віці 20-25 років і 35-45 років.

У свою чергу доктор медичних наук Керолін Дін із США, автор книги «Диво магнію» і головний лікар Асоціації «Магній в їжі», вважає, що головні болі під час сексу можуть траплятися через дефіцит магнію та низького рівня цукру в крові. Ця теорія цікава, але поки вона якимись великими науковими дослідженнями ще не підтверджена.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры

головний біль під час сексу - коли до лікаря?

Коли піти до лікаря?

Через головний біль під час сексу зазвичай не потрібно турбуватися. Однак слід обов’язково проконсультуватися з лікарем, якщо ви вперше його відчули або якщо він почалася раптово. Перед відвідуванням лікаря запишіть всі пережиті вами симптоми, а також питання, які хочете йому задати.

Основні причини головного болю допоможе визначити Магнітно-резонансна томографія (МРТ). У деяких випадках проводять комп’ютерну томографію мозку і церебральну ангіографію. Якщо зображення мозку нормальне, а головний біль почалася раптово і зовсім недавно, то лікар для діагностики може вдатися до спинномозкової пункції.

Полегшити (а іноді і запобігти) головний біль можуть деякі ліки. Часто в цьому випадку лікарі призначають бета-блокатори, наприклад, пропранолол або метопролол, які використовуються для лікування високого кров’яного тиску, захворювання коронарної артерії і мігрені.

Ризик HAS знижується при здоровому способі життя. Для цього потрібно вживати менше алкоголю, менше палити, підтримувати здорову вагу тіла, уникати стресових ситуацій і великих фізичних навантажень. Також не рекомендується під час сексу робити якісь різкі рухи, використовувати екстремальні пози. Уникнути таких проблем під час сексу можна і в тому випадку, якщо перейти на черевне дихання і продовжити статевий акт.