Запалення анального каналу лікується за допомогою протизапальних медикаментозних засобів, дієти і дотримання гігієни.

Запалення анального каналу – проктологічне захворювання, що часто зустрічається, яке з розповсюдження перевищує навіть геморой. Запалення заднепроходного каналу часто проходить у формі сфінктеритів, криптиту або проктитів.

При сфінктериті запалюються слизові оболонки сфінктера і кінцевої ділянки слизової оболонки (закриваючого кругового м’язу).

Криптит представляє собою запалення крипт – заглиблень, які розташовуються по всьому колу заднього проходу.

Проктитом називають запальний процес, що охоплює не тільки пряму кишку, а й сигмовидну.

Причини запалення анального каналу

Запальний процес в області анального отвору може розвинутися в силу самих різних причин. Найчастіше причинами запалення анального каналу бувають:

  • Механічне пошкодження кишечника. Наприклад, твердими частинками калу, при запорах, а також при практикуванні анального сексу.
  • Супутні запальні захворювання, наприклад, геморой.
  • Тріщини анального проходу.
  • Інфекційні захворювання органів малого таза, зокрема, венеричні захворювання, паразитарні інфекції, що сприяють розвитку запального процесу в слизовій оболонці.
  • Нераціональне харчування.
  • Супутні захворювання шлунково-кишкового тракту, наприклад, коліти, гастрити, сигмоїдити, дизентерія та інші).

Факторами розвитку запального процесу в анальному каналі можуть бути переохолодження, надмірна вага, малорухливий спосіб життя, зниження місцевого або загального імунітету.

Характерні симптоми запалення анального каналу

Найхарактернішим симптомом запального процесу в прямій кишці є біль, який особливо відчувається під час дефекації. У спокійному стані больових відчуттів може і не бути.

При запаленні анального каналу хворий може скаржитися на відчуття стороннього тіла, відчуття печіння і свербіння в області анального отвору. Часто запальні захворювання анального каналу супроводжуються відчуттям неповного випорожнення.

У важких випадках відзначаються кров’яні та гнійні виділення зі стільцем. При цьому, як правило, у хворого спостерігаються і такі загальні симптоми, як підвищення температури, слабкість і загальне погіршення самопочуття.

Гострі запальні процеси зазвичай характеризуються вираженою симптоматикою зі стрімким розвитком, в той час як хронічні захворювання часто залишаються непоміченими через незначні симптоми, які не спонукають хворого звернути увагу на проблему.

Діагностика

Виявлення запальних захворювань анального каналу, як правило, не доставляє ніяких складнощів досвідченому фахівцеві. Найчастіше буває достатньо збору анамнезу і ретельного пальцевого дослідження. Для постановки точного діагнозу застосовуються інструментальні методи дослідження, такі як ректороманоскопія, колоноскопія та інші. При підозрі на інфекційний процес необхідне проведення бактеріологічного дослідження для точної ідентифікації патогенного збудника з обов’язковою перевіркою його чутливості на антибактеріальні препарати.

Лікування

Немедикаментозне лікування запалення задньопрохідного каналу включає дієтичне харчування і ретельне дотримання інтимної гігієни. Часто запальні процеси в прямій кишці супроводжуються запорами, тому дієта повинна бути спрямована на нормалізацію стільця. Під час лікування слід відмовитися від застосування туалетного паперу, а після дефекації здійснювати ретельний водний туалет.

Запальний процес купірується протизапальними препаратами, які випускаються у формі супозиторіїв (ректальних свічок). Також застосовуються мазі, асептичні прокладки, присипки та інші місцеві засоби. При вираженому больовому синдромі застосовуються знеболюючі засоби (також бажано місцевої дії).

Залежно від характеру запального захворювання прогнози можуть бути різними, від повного лікування і до настання ремісії (при хронічних формах захворювань).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОМИЛКИ, ЯКІ ВЕДУТЬ ДО ГЕМОРОЮ

АТОНІЯ КИШЕЧНИКА

ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ ГЕМОРОЮ