Від правильної та своєчасної діагностики кашлю залежить підхід до лікування і його ефективність.

Кашель – один з найпоширеніших симптомів , з яких пацієнти звертаються до лікарів. За його появою можуть стояти різні причини – від ГРВІ та попадання чужорідного тіла в дихальні шляхи , до захворювань серцево -судинної або травної системи.

Ігнорування цього симптому загрожує не тільки посилюванням викликавшого його захворювання або стану , а й ускладненням у вигляді беттолепсії (розлади свідомості) , нетримання сечі на висоті кашльового нападу . Крім того , кашель часто викликає стрес у самого хворого , і негативні емоції у оточуючих людей.

Вибір методів і засобів для боротьби з кашлем залежить від результатів діагностики .

Принципи діагностики кашлю

Для встановлення причини кашлю лікар аналізує наступну інформацію:

  • тривалість кашлю ;
  • підвищення температури і наявність хрипів ;
  • обсяг і властивості виділяємого при кашлі мокротиння;
  • залежність кашлю від часу і сезону ;
  • небезпека основної патології ;
  • перенесені раніше хвороби.

Кашель , який триває менше 3-х тижнів , називається гострим. Якщо він триває більше 8 -ми тижнів – хронічним. Кашель , що триває більше 3-х , але менш 8-ми тижнів , нерідко є поствірусним кашлем , який зберігся після перенесеної гострої інфекції верхніх дихальних шляхів.

Найбільш частою причиною гострого кашлю є інфекції верхніх дихальних шляхів , але він також може виникнути при інших бронхо-легеневих ( пневмонії , загостренні бронхіальної астми) або серцево-судинних захворюваннях ( тромбоемболії легеневої артерії , хронічної серцевої недостатності та ін ) Хронічний кашель розвивається на тлі хвороб ЛОР-органів , хронічних захворювань органів дихання , захворювань серцево-судинної системи , шлунково-кишкового тракту , нервової системи. Також він може бути пов’язаний з прийомом ліків від гіпертонії.

Нетривалий кашель , супроводжуваний лихоманкою , вказує на вірусне або бактеріальне зараження . Свист або шипіння є ознакою непрохідності верхніх дихальних шляхів ; свистячі хрипи з великою вірогідністю є ознакою спазмів бронхів , що і стало причиною кашлю. Фактором ризику при хронічному « кашлі курців » є зміна кольору або кількості слизу , відокремлюваною при кашлі. Рентгенівський знімок грудей і аналіз мокротиння допомагають виявити наявність новоутворення , зараження або патологічних процесів у легенях чи серце .

Якщо пацієнт з хронічним кашлем не є курцем , а рентгенограма і функція дихання не мають патологічних змін при первинному обстеженні , то діагностика причин кашлю являє собою послідовне виключення найбільш частих причин . Діагностика проходить у кілька етапів:

  1. відміна ліків, що викликають кашель ;
  2. послідовне виключення найбільш частих причин хронічного кашлю: бронхіальну астму , хронічного риніту , гастро-езофагельного рефлюксу ;
  3. пробне лікування вище названих захворювань навіть за відсутності переконливих результатів обстежень , що підтверджують їх наявність ;
  4. виняток неврогенного характеру кашлю.

У 20 % випадків причину кашлю не вдається з’ясувати навіть після ретельного обстеження . Такий кашель називають ідіопатичним . Лікування такого кашлю малоефективне. Як правило , полегшити стан людини допомагають неспецифічні супресанти кашлю , міорелаксант баклофен , інгаляції місцевих анестетиків , невеликі дози опіатів .

Якщо алергія проявляється у вигляді сухого приступообразного кашлю , то це один із симптомів бронхіальної астми.

Принципи лікування кашлю

Насамперед, для боротьби з кашлем необхідно проводити лікування захворювання , яке його викликало. На додаток використовується неспецифічне лікування кашлю. Воно полягає або в придушенні кашльового рефлексу ( при сухому кашлі ), або в стимуляції відкашлювання мокроти і зменшення запалення в дихальних шляхах ( при вологому кашлі ) . Для цього застосовують , відповідно, протикашльові препарати або відхаркувальні муколитики або фітопрепарати.

Протикашльові препарати впливають на кашльовий центр або блокують периферичні ланки кашльового рефлексу. Використовуються для полегшення сухого виснажливого кашлю будь-якого походження ( ларингіти , фарингіти , кашель курця ) . При вологому кашлі дані препарати використовувати не можна , так як це завадить евакуації мокротиння з дихальних шляхів.

Для лікування кашлю , який супроводжується густий , в’язкому мокротою , використовуються муколитики . Вони розріджують мокротиння , збільшують її кількість і сприяють відділенню мокротиння .

Дія відхаркувальних засобів заснована на стимуляції секреції бронхіальних залоз , в результаті відбувається розрідження мокротиння. Ці препарати використовуються при лікуванні вологого кашлю , який не супроводжується відділенням в’язкого і дуже густого мокротиння . Найчастіше, це препарати на основі рослинних компонентів.

Крім препаратів , для полегшення кашлю застосовуються парові інгаляції без / з додаванням ароматичних компонентів; бальзами , які можна наносити на шкіру шиї , грудей або спини.

Самостійне лікування кашлю допускається тільки на початковому етапі ГРЗ і не повинно перевищувати кілька днів. В інших випадках необхідна консультація лікаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НІЧНИЙ КАШЕЛЬ

КАШЕЛЬ І БЛЮВОТНИЙ РЕФЛЕКС