Хронічний кашель може бути симптомом багатьох захворювань. Якщо він не проходить більше двох місяців, пора з’ясовувати причину!

Кашель, час від часу допомагає нам очистити легені і запобігти розвитку інфекції. Втім, іноді кашель може стати хронічним захворюванням. Хронічний кашель зазвичай визначається як кашель, який триває протягом восьми тижнів або довше.

Навіть коли кашель не є признаком серйозної проблеми, він може дратувати, доставляти незручності, вимотувати фізично, заважати нормальному сну, викликати запаморочення, стати причиною болю в м’язах, потіння та підтікання сечі (особливо у жінок).

Причини, що викликають хронічний кашель

«Кашлевий рефлекс виникає зовсім не обов’язково при ураженні легень, найчастіше причиною є роздратування або захворювання верхніх дихальних шляхів і носоглотки, реніти алергічні і вазомоторні», – говорить лікар-терапевт Рита Гофман.

Найбільш частими причинами хронічного кашлю є постназальний синдром, астма, і кислотний рефлюкс шлунка (печія). Ці три причини доводяться на 90 відсотків усіх випадків хронічного кашлю. Менш поширені причини включають в себе інфекції, лікарські алергії і легеневі захворювання. Постназальний синдром – це стан, коли виділення з носа стікають по задній стінці глотки, дратуючи горло і викликаючи кашель.

Постназальний синдром може розвинутися у людей, страждаючих алергією, застудою, нежитем і синуситом. Ознаки постназального синдрому включають закладеність носа або нежить, відчуття рідини в задній частині горла, і відчуття потреби очистити горло. Тим не менш, у деяких людей постназальний синдром протікає без додаткових симптомів та характеризується тільки кашлем.

Астма є другою найбільш частою причиною хронічного кашлю у дорослих, і основною причиною у дітей. Крім кашлю, ви можете відчувати хрипи або задишку. Тим не менш, деякі люди з астмою не мають інших симптомів, крім кашлю. Кашель, пов’язаний з астмою може бути сезонним, може починатися при інфекції верхніх дихальних шляхів, і погіршитися при впливі холодного, сухого повітря або деяких парів або запахів. Печія розвивається, коли кислота з шлунку потрапляє в стравохід, який з’єднує шлунок і горло. Багато людей, страждаючих від кашлю через кислотний рефлюкс, страждають від печії і кислого смаку в роті. Такий стан може призвести до хронічного подразнення і кашлю.

Інші причини хронічного кашлю

Причиною хронічного кашлю може стати низка інших станів, до них відносяться:

  • Респіраторні інфекції – це інфекції верхніх дихальних шляхів, спричинені застудою, при якій кашель триває більше восьми тижнів. Це може бути пов’язано з постназальним синдромом (як описано вище) або з роздратуванням дихальних шляхів, розвинувся в результаті інфекції.
  • Використання інгібіторів АПФ, ліків відомих як інгібітори ангіотензину перетворюючого ферменту (АПФ). Ці ліки зазвичай використовуються для лікування високого кров’яного тиску, є причиною хронічного кашлю у 20 відсотків пацієнтів. Перемикання на інший препарат часто допомагає усунути кашель протягом одного-двох тижнів.
  • Хронічний бронхіт – стан, при якому дихальні шляхи роздратовані, і викликають кашель, іноді мокрий. Більшість людей з хронічним бронхітом курці.
  • Рак легенів. Хоча рак легенів може викликати кашель, дуже мало людей з хронічним кашлем мають рак легенів. Рак частіше виникає у курців, його можна запідозрити, коли разом з кашлем відхаркується кров.
  • Еозинофільний бронхіт – особливий вид запалення дихальних шляхів теж може стати причиною хронічного кашлю. Цей діагноз ставиться тоді, коли дихальні тести не виявляють ознак астми, але дихальні шляхи містять мокротиння або біопсія показує наявність клітин, званих еозинофілами. Еозинофільний бронхіт зустрічається набагато рідше, ніж астма.
Діагностика

кашельДля встановлення причин хронічного кашлю, лікар попросить вас розповісти про ваші симптоми і проведе фізичне обстеження. Рентген грудної клітини, як правило, рекомендується, якщо ваш кашель зберігається протягом 8 тижнів і більше. Виходячи з ваших симптомів і результатів обстеження, лікар може рекомендувати пробне лікування. Якщо ваш стан покращиться, подальших досліджень не потрібно. Якщо стан не покращиться, то будуть потрібні додаткові дослідження для постановки діагнозу. Дослідження функції легень призначається, якщо підозрюється астма, а інші дослідження її не підтверджують. Під час цього дослідження вимірюється повітряний потік, що потрапляє в легені і виходить з легень. Для підтвердження діагнозу кислотного рефлюксу (печії), може бути проведено тест, що вимірює рівень кислоти в стравоході. Цей тест називається рН-метрія. Також може бути призначена ендоскопія для визначення подразнення стравоходу і отримання біопсії стравоходу.

Лікування хронічного кашлю

Лікування хронічного кашлю направляється на усунення основної причини. Кашель, пов’язаний з постнозальним синдромом може покращитися при використанні протизастійних, носових або оральних антигістамінних препаратів, носових глюкокортикоїдів або назального спрею, що містить іпратропію. Лікування (або комбінація методів лікування), залежить від симптомів і історії хвороби. Носові глюкокортикоїди можуть допомогти зменшити постназальний синдром. Звичайна доза становить одне впорскування в кожну ніздрю два рази на день.

Оральні антигістамінні препарати також можуть допомогти в контролі кашлю, але можуть викликати побічні ефекти, такі як сонливість і сухість очей, носа і рота. Більшість з них можна купити в аптеці. Антигістамінні препарати, які рідше викликають сонливість, такі як лоратадин або цетиризин, гірше контролюють кашель. Протизастійні препарати можуть поліпшити закладеність носа.

Носові антигістамінні препарати також можуть полегшити симптоми постназального синдрому, закладеності носа і чхання. Коли хронічний кашель викликаний астмою, вам призначать лікування, яке контролює астму. Таке лікування включає в себе інгаляційні бронходилататори та інгаляційні глюкокортикоїди. Ці ліки зменшують запалення (набряк) дихальних шляхів.

Коли причиною кашлю є печія, для того, щоб його позбутися, треба дещо змінити спосіб життя:

  • Схуднути, якщо у вас надмірна вага
  • Уникати речовин, які підвищують рефлюкс, таких як жири, шоколад, кола, червоне вино, кислі соки, алкоголь
  • Кинути палити
  • Намагатися не їсти протягом двох-трьох годин перед сном
  • Спати на більш високій подушці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХРОНІЧНИЙ КАШЕЛЬ

КАШЕЛЬ: ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ДІАГНОСТИКИ І ЛІКУВАННЯ