Діти першого року життя найбільш уразливі перед коклюшом . Тому вони потребують особливого захисту і підвищену увагу до підозрілих симптомів .

Коклюш – гостре респіраторне захворювання , для якого характерні поступово наростаючі напади спазматичного кашлю. Це одна з найбільш небезпечних і поширених дитячих хвороб. Найчастіше вона зустрічається і протікає у важких формах у дітей молодшого віку і особливо небезпечна для дітей грудного віку (до року).

Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Джерелом інфекції є хвора людина або носій збудника коклюшу Bordetella pertussis .

Оскільки імунітет до коклюшу не передається новонародженому від матері , то найбільш уразливі перед хворобою малюки перших трьох місяців життя і діти , які у тримісячному віці не пройшли перший етап вакцинації від коклюшу.

Як виявляється коклюш у грудних дітей

Інкубаційний період коклюшу становить 6-20 днів ( як правило , 7 днів). Захворювання протікає в три стадії (катаральна , пароксизмальна і стадія одужання) . В цілому , хвороба триває 6-8 тижнів. Катаральна стадія триває близько 1-2 тижнів, і в цьому період симптоми кашлюку збігаються з симптомами іншої респіраторної інфекції – незначне підвищення температури , нежить , слабкий кашель , може бути сльозотечіння .

Якщо зазвичай пароксизмальна стадія коклюшу триває 2-4 тижні , то у дітей до одного року ( а також у нещеплених ) вона може розтягнутися на 2-3 місяці. Стан дитини може короткочасно покращитися , але потім напади кашлю посилюються і частішають. Напад кашлю являє собою серію з 5-10 сильних кашлевих поштовхів протягом одного видиху . Потім дитина робить інтенсивний і раптовий вдих, що супроводжується свистячим звуком.

Особливість коклюшу у дітей грудного віку в тому , що хвороба підкрадається до них непомітно. При легкій катаральній стадії температура тіла у дитини може залишатися нормальною , загальне самопочуття майже не погіршується. Стан малюка різко погіршується під час нападів кашлю: може відбутися затримка або тимчасова зупинка дихання , посиніння або почервоніння обличчя , блювота. Також напади можуть проявлятися у вигляді чхання , яке завершується носовою кровотечею. Напади загрожують грудним дітям навіть загибеллю . Причиною нападів кашлю є осередок збудження в кашлевому центрі головного мозку. Під час нападів кашлю , викликаних коклюшем , дитина не може нормально дихати , настає гіпоксія. Оскільки дитячий мозок особливо чутливий до нестачі кисню , в результаті цього може виникнути гіпоксична енцефалопатія , або ураження головного мозку.

Для дітей у віці до року найбільш небезпечні ускладнення коклюшу. Найчастішим ускладненням цієї хвороби є пневмонія. Найчастіше її діагностують пізно , так як на початковому етапі лікар не може почути порушення в легені. Тому пневмонія – основна причина несприятливих результатів коклюшу у малюків .

Інші небезпечні ускладнення коклюшу : судоми на тлі задухи під час нападу кашлю , носові кровотечі , внутрішньошлуночкові крововиливи , пупкові і пахові грижі , порушення харчування .

Стадія одужання триває 1-2 тижні . Напади кашлю , супроводжувані свистячим звуком , відбуваються рідше і протікають легше. Кашель може зберігатися ще кілька місяців , але без нападів і зупинки дихання.

Лікування коклюшу у дітей до року

Лікування коклюшу у дітей до року має проходити в умовах стаціонару , оскільки існує загроза ураження головного мозку або гіпоксичної енцефалопатії в результаті браку кисню під час нападів кашлю . Терапія обов’язково включає антибактеріальні препарати та засоби для придушення вогнища порушення в кашлевому центрі .

Під час нападу кашлю дитину беруть на руки або саджають , притримуючи голову так , щоб вона була злегка нахилена . Так маляті буде легше відкашлятися .

Щоб прискорити одужання і скоротити ризик розвитку ускладнень, потрібно забезпечити дитині дотримання режиму дня , доступ чистого повітря . Потрібно регулярно провітрювати кімнату і робити вологе прибирання. З дитиною можна гуляти на вулиці , але при цьому уникати контакту з іншими дітьми. Хвора дитина залишається джерелом інфекції протягом 1,5 місяців. Мікроби , що виділяються малюком при кашлі , плачі або вимові звуків або слів , поширюються на відстані до 2 метрів навколо нього.

Оскільки напад кашлю може бути спровокований будь-яким різким звуком , вдома потрібно дотримуватися спокійної обстановки. Під час хвороби грудна дитина повинна обов’язково залишатися на грудному вигодовуванні , отримувати прикорм і вітаміни , які порекомендує лікар.

Після перенесеного коклюшу в організмі розвивається стійкий імунітет. Але рідко можуть траплятися повторні захворювання.

Профілактика коклюшу

Засобом захисту від коклюшу є планова імунізація . Згідно з Національним календарем щеплень , вакцинацію від кашлюку проводять в 3,4 , 5 місяців і в 18 місяців. При цьому імунізація не гарантує , що дитина не захворіє , але допомагає уникнути важких форм .

Деякі заходи обережності також допоможуть знизити ризик зараження малюка коклюшем (як і іншими інфекціями ) . Якщо ви збираєтеся відправитися з дитиною в гості , не соромтеся уточнити , чи немає у кого-небудь з ваших друзів або їхніх дітей кашлю або нежиті. Людям з симптомами застуди варто утриматися від візитів в будинок , де є грудничок .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КАШЕЛЬ І БЛЮВОТНИЙ РЕФЛЕКС

НІЧНИЙ КАШЕЛЬ