Кіста яєчника – досить поширена патологія, яка може виникати у жінок неодноразово в перебігу життя. Але не всі кісти вимагають хірургічного втручання. У більшості випадків фолікулярні кісти, що виникли на місці визрілого фолікула, з часом розсмоктуються самі по собі або під впливом терапії, призначеної лікарем на 2-3 місяці для прискорення регресу кісти.

Набагато більшу тривогу викликають серозні кісти, багатокамерні, муцинозні або папілярні цистаденома. Їх ще іноді називають істинними кістами. Вони відрізняються за прогнозом і потенціалу розвитку з них злоякісної пухлини. І вже точно вимагають хірургічного втручання ендометріозних і дермоідні кісти.

Статистика різних країн показує, що злоякісні пухлини яєчників вносять найбільший внесок у жіночу смертність від усіх ракових захворювань у жінок. Які фактори провокують виникнення захворювання і чи можна уникнути кіст яєчників? Давайте докладніше зупинимося на цих питаннях.

Фактори ризику розвитку кіст яєчників

Передбачається, що на частоту виникнення кіст серйозно впливає ряд репродуктивних факторів. Найзначнішим захисним фактором є частота доношених вагітностей. Вченими відзначено зниження ризику виникнення кіст яєчника з кожною доношеною вагітністю на 13-19%. Взагалі ризик зменшується при кожній вагітності – доношеної або перерваної, просто при вагітності, що завершилася пологами і грудним вигодовуванням, його зниження більш виражено.

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

Також фахівцями виділяються наступні найбільш поширені фактори ризику розвитку кіст яєчників:

– Порушення дозрівання фолікулів;

– Ранній початок менструації (11 років і молодше);

– Аборти в минулому;

– Порушення роботи ендокринної системи (гіпотиреоз або гормональний дисбаланс);

– Історія попередніх кіст яєчників;

– Нерегулярний менструальний цикл;

– Збільшення верхнього розподілу жиру в організмі;

– Лікування раку молочної залози.

У періоді постменопаузи збільшується ризик виникнення кісти яєчника при проведенні замісної гормональної терапії, коли в її схему включаються чисті естрогени.

Існує теорія, що підвищений ризик виникнення кіст яєчника у сучасних жінок пов’язаний з таким фактором, як велику перерву (в середньому, 13 років) між першою менструальною кровотечею і першою вагітністю. Саме нереалізована репродуктивна функція і обмеження лактації складають групу так званих репродуктивних факторів ризику виникнення кіст яєчника і розвитку з них злоякісних пухлин.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Особливості харчування, фізичної активності, стреси, а також деякі соціальні звички (зловживання кавою, малорухливий спосіб життя) відносять до внерепродуктівним факторам ризику.

Кіста яєчника

Вплив харчування на виникнення кіст яєчника

За результатами більш ніж 30-річного дослідження, в якому взяли участь жінки з різних країн у віці від 13 до 74 років, вченими було встановлено прямий зв’язок з надмірною вагою в юному віці, і ризиком виникнення злоякісних пухлин в яєчниках. Вплив вмісту жирів в їжі на ризик розвитку кіст можна проілюструвати статистичними даними. Так, наприклад, в Японії, де в середньому частка жирів складає менше 19% від загального раціону жінок, рівень захворюваності на рак яєчників найнижчий у світі. А в США, де кількість жиру в їжі часто перевищує 45%, проблема пухлинних захворювань яєчників є найбільш гострою серед усіх пухлин придатків.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры

Деяке підвищення ризику кісти яєчника спостерігається у жінок, які часто застосовують різноманітні дієти для схуднення. Різка зміна раціону або режиму харчування також може служити провокуючим фактором виникнення кіст.

Чи можна запобігти кісті яєчника?

При уважному ставленні до свого здоров’я – своєчасному лікуванні запальних процесів органів малого тазу, контролі над регулярністю менструального циклу, повноцінної функції інших органів, особливо ендокринних, ризик виникнення кіст можна звести до мінімуму. Бажано також уникати алкоголю, нікотину, травм, отруєнь.

Кіста яєчника

Важливим чинником у профілактиці кіст є фактори стресу і сексуальної розрядки. Дослідники довели: години поганого настрою після відсутності сексуальної розрядки протягом півроку достатньо, щоб отримати кісту яєчника. Справа не тільки в тому, що незадоволення загрожує порушенням кровообігу в малому тазу. Секс без оргазму призводить до психологічних комплексів і стресів, які можуть довести до онкології.

Бережіть себе, і будьте здорові!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
10 ПРИЧИН, ЧОМУ МІСЯЧНІ НЕ ПОЧАЛИСЯ ВЧАСНО

БЕЗПЛІДДЯ І РАК

ПРИЧИНИ БЕЗПЛІДДЯ, ЯКІ ВАС ЗДИВУЮТЬ