Класифікацію сколіозу прийнято розділяти за видами і за формою відхилень. У загальномедичній розумінні існують наступні класифікації сколіозу: за формою, за місцем розташування, за віковим критерієм, з причини виникнення і за ступенем тяжкості патології. Давайте розглянемо докладніше, які існують ступені сколіозу і якими ускладненнями вони загрожують.

1 ступінь сколіозу

Ступінь сколіозу характеризується кутом відхилення хребта вправо або вліво від вертикальної осі тіла.

Абсолютної симетрії в тілі людини не буває. Ледве помітне відхилення вертикальної осі хребта присутнє у всіх людей. Так що з повною впевненістю можна сказати, що сколіоз 1 ступеня можна діагностувати у кожного.

Раніше багато лікарів, а особливо педіатри в дошкільних установах, вважали найменше викривлення хребта відхиленням від норми і лякали батьків страшними наслідками сколіозу для здоров’я дитини.

Насправді відхилення в межах 10 градусів вважається індивідуальною особливістю. Крім того, в юному віці таке відхилення легко виправити за допомогою спеціальних фізичних вправ.

2 ступінь сколіозу

Характеризується відхиленням хребта від вертикальної осі на 11-25 ̊. Сколіоз 2 ступеня являє собою більш серйозну проблему. Викривлення хребта в вищезазначених межах схильне прогресувати, і якщо не звертати уваги на проблему до 8-10 років, то виправити ситуацію надалі буде набагато складніше.

Чим загрожує сколіоз 2 ступеня? Крім візуально помітного викривлення хребта, при 2 ступені сколіозу починається процес випинання ребер, що в підсумку може призвести до утворення так званого «реберного горба». А це, у свою чергу, є передвісником майбутніх проблем з легенями, а точніше з диханням.

Також при сколіозі 2 ступеня досить швидко розвивається остеохондроз хребта, наростають остеофіти, утворюються міжхребцеві грижі, порушується робота організму.

Класифікація сколіозу за ступенем відхилення від норми

3 і 4 ступеня сколіозу

Відхилення хребта від вертикальної осі вправо або вліво на 26-50 ̊. Тут фізіологічний аспект викривлення помітний неозброєним оком. Стає явно видною деформація грудної клітки, спостерігається перекіс тазостегнового і плечового суглобів.
 
Сколіози 3 і 4 ступеня ускладнюють стискання нервових закінчень спинного мозку, що призводить до порушень неврології та патологій хребетного стовпа. Окремі сегменти хребта можуть втрачати гнучкість і рухливість, аж до повної втрати їх іннервації. Внаслідок обмеження нервових корінців на викривленій частині хребта розвивається м’язова недостатність падіння м’язового тонусу. Виникає загроза розладу рухових функцій і втрата працездатності кінцівок.

Оніміння, ірадіюючі болі в кінцівках – це все неврологічні явища, що відбуваються унаслідок запалення нервових закінчень, які безперервно травмуються вашим викривленим хребтом.

Сколіоз може також викликати стеноз спинального каналу (звуження) внаслідок проростання в нього наростів (шипів), які раніше утворилися. Відбувається здавлювання нервових корінців і погіршення кисневого постачання спинного та головного мозку.

Жінкам зі сколіозом 3 і 4 ступеня при плануванні вагітності слід знати про можливі наслідки відхилення для їхнього організму. Через здавлювання грудної клітини можуть наступити проблеми в постачанні плода киснем. Дефіцит кисню може спровокувати порушення внутрішньоутробного розвитку організму дитини в цілому, а також позначитися на зрілості головного мозку.

сколіоз у вагітних

Терапія при таких відхиленнях спрямована на стабілізацію ступеня сколіозу і на зміцнення м’язового корсету.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО В ДИТИНИ СКОЛІОЗ?

ФІЗИЧНІ ВПРАВИ ДЛЯ ХРЕБТА

СТУПЕНІ ПЛОСКОСТОПОСТІ