Імовірність успішного лікування саркоми збільшується при зверненні пацієнта на ранніх стадіях захворювання.

Що таке саркома?

Саркома – це досить обширна група злоякісних новоутворень, які формуються з клітин сполучної тканини. Саркома може утворитися в кістковій тканині (остеосаркома), хрящовій (хондросаркома), жировій (ліпосаркома), м’язовій (міосаркома), а також зі стінок кровоносних і лімфатичних судин.

Деякі види сарком мають епітеліальне або ектодермальне походження, що характерно для раку.

Саркома є досить рідкісним захворюванням. Згідно з медичною статистикою, захворюваність саркомою становить приблизно 1% від усіх злоякісних пухлин. Водночас саркома характеризується стрімким інвазивним ростом і частими післяопераційними ускладненнями, що часто призводять до летального результату. Смертність від саркоми перевищує 50%. За смертністю саркоми займають 2 місце серед усіх онкологічних захворювань, після класичного раку.

Найчастіше саркома локалізується на нижніх кінцівках (приблизно 40% всіх випадків сарком). Вірогідність розвитку саркоми в області шиї або голови становить близько 5%.

Чим саркома відрізняється від раку?

Злоякісні новоутворення походять з клітин епітеліальної або мезенхімальної тканини. Мезенхіма – це зародкова тканина, яка в подальшому диференціюється на сполучну тканину, кровоносні судини, м’язи, хрящову і жирову тканини.

Якщо рак розвивається з епітеліальних тканин, то саркома виникає переважно в їх мезенхімальних тканинах. Дане новоутворення вражає спеціалізовані тканини, в результаті останні втрачають здатність виконувати свої функції.

Саркома може виникнути всюди, де є сполучна тканина. Це м’які тканини, кістки, внутрішні органи, нервова система, стінки судин.

Ще однією відмінною особливістю саркоми є той факт, що метастазує вона через кровоносні судини, в той час як рак, в основному, через лімфатичну систему.

У чому небезпека саркоми?

Підступність саркоми полягає в тому, що на початкових стадіях вона протікає практично безсимптомно. Хворобливі симптоми відчуваються на більш пізніх стадіях, коли шанс на успішне лікування залишається невисоким. Саркоми відрізняються високим ступенем росту, тому лікування часто спрямоване на продовження життя пацієнта і зменшення його страждань. Проте деякі види сарком (наприклад, паростальная саркома кісток) характеризуються дуже повільним ростом, і протягом декількох років може не давати про себе знати.

Найчастіше саркоми метастазують в легенях, в рідкісних випадках відзначаються метастази в регіонарних лімфатичних вузлах.

Як розпізнати саркому?

Залежно від виду і розташування саркоми, хворого можуть турбувати такі симптоми:

  • При остеосаркомі відзначаються болі в області ураження. Як правило, біль посилюється вночі і не проходить після прийому звичних доз знеболюючих засобів. При остеосаркомі також наголошується набряклість, гіперемія шкірних покривів, слабкість і патологічні переломи.
  • При саркомі мозку хворого турбують головні болі і запаморочення, психічні розлади, напади епілепсії, порушення зору і блювота.
  • Саркома легенів характеризується ускладненням ковтання, задишкою, плевритом, швидкою стомлюваністю і невиліковною пневмонією.
  • При саркомі матки відзначаються болі в області живота, відчуття здавлювання, кров’янисті виділення з піхви, які не пов’язані з менструальним циклом.

Перераховані вище симптоми є неспецифічними і частіше відзначаються при інших захворюваннях. Проте, ні в якому разі не ставтеся до них зневажливо, і якнайшвидше звертайтеся за допомогою до лікаря.

Лікування саркоми

Тактика лікування саркоми в чомусь залежить від її виду та стадії захворювання. Основним методом лікування при саркомах є хірургічне втручання. До додаткових методів лікування відносять променеву та хіміотерапію. Ефективність променевої та хіміотерапії невисока, і при виявленні метастазів ймовірність лікування вкрай мала.

Факторами, які поліпшують прогноз хвороби, є: подвоєння пухлини протягом 20 і більше діб; безрецидивний період протягом 1 року і більше; наявність менше 4 вузлів.

Однією з найбільших проблем залишається рецидив захворювання. При пухлинах нижніх кінцівок ймовірність рецидиву складає 25%, а при пухлинах заочеревинного простору – приблизно 75%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МЕТАСТАЗИ ПРИ РАКУ

ЗНАЧЕННЯ ДІЄТИ В ПРОФІЛАКТИЦІ РАКУ