Що таке променева терапія? Яка суть методу і його можливості при лікуванні онкологічних захворювань.

Довгоочікуване відкриття

Відкриття рентгенівських променів стало сенсаційним відкриттям, що дозволяє медикам заглянути всередину організму і побачити в ньому всі відхилення. Проте з часом стало відомо, що за допомогою цих променів можна знищувати пухлини! Після опромінення рентгенівськими променями у багатьох пацієнтів спостерігалося зменшення пухлини в розмірах, і людина позбавлялася від хвороби.

Променева терапія (або радіотерапія) – це метод терапії пухлинних утворень (і деяких непухлинних) іонізуючим випромінюванням, яке створюється завдяки роботі спеціальних апаратів з радіоактивним випромінювачем.

В чому суть?

Дія променевої терапії в першу чергу спрямована на руйнування пухлинних клітин. Як виявилося, пухлинні клітини виявляють більшу чутливість до іонізуючого випромінювання, ніж клітини здорових тканин. Іонізуюче випромінювання переводить молекули води в пероксид радикали, що надають шкідливу дію на клітину. Чим більш активна клітина, тим більше сильне пошкодження вона отримує. А, як відомо, пухлинні клітини відрізняються підвищеною активністю, порівняно зі здоровими клітинами. Крім того, випромінювання сприяє утворенню безлічі мутацій, що також призводить до загибелі клітин. Також спеціальними методиками є можливість підвести джерело випромінювання до пухлини з різних сторін, що веде до максимального накопичення дефектів в пухлинній клітці.

Для чого потрібна променева терапія?

Променева терапія поряд з лікарським та хірургічним методами є одною з провідних методик лікування онкологічних захворювань. У деяких випадках ця методика дозволяє повністю позбутися від хвороби, наприклад від лімфогранулематозу. В інших ситуаціях променева терапія може виступати в якості одного з компонентів комплексної терапії, тим самим покращуючи результат проведеного лікування.

Як зробити точний удар?

Променева терапіяПри променевій терапії іонізуюче випромінювання наводиться на пухлину. Якщо зробити рентгенівський знімок і наводити промінь вручну, то постраждають поруч лежачі здорові тканини і органи. Тому промінь треба спрямувати точно на пухлину і сфокусувати його на потрібному місці, не відхиляючись ні на міліметр, щоб не постраждали інші клітини організму.

Домогтися граничної точності допомагає сучасна техніка. Спеціальний комп’ютер сам робить рентгенівський знімок, і автоматичний проводить його аналіз. Однак кордони новоутворення все рівно визначаються лікарем, а не машиною. Це робиться за допомогою маніпулятора, яким лікар проводить розмітку пухлини. Після того, як лікар встановив кордони і визначив рівень променевого навантаження, решта залишається за випромінювачем. При необхідності апарат посуне хворого для того щоб пухлина точно опинилася під прицілом випромінювача.

Якщо ж межі пухлини не чіткі, то випромінювання фокусується на тому місці пухлини, де міститься найбільша кількість ракових клітин.

Перед безпосереднім впливом іонізуючого випромінювання проводиться попереднє прицілювання. На місці пухлини виникає лазерна мітка (перехрестя), яке медсестра на тілі пацієнта відзначає маркером.

Об’ємні зображення

До цього часу ми говорили про здорові тканини, які знаходяться навколо пухлини. Однак як бути з непухлинними клітинами, які знаходяться за пухлиною. Як в такому випадку уникнути негативного впливу променевої терапії? Для цих цілей комп’ютер аналізує не плоский контур пухлини, а її об’ємне зображення, яке можна отримати за допомогою томографа.

На жаль, уникнути іонізуючого випромінювання ділянки, що знаходить між рентгенівською трубкою і пухлиною неможливо, так як випромінювання повинне пройти крізь ці тканини і потрапити в пухлину. Тут існує небезпека опіку шкіри. Сучасні апарати передбачають цей момент і захищають шкіру від опіків.

Робота з мінімізації променевого впливу на здорові тканини продовжується, і в майбутньому планується повністю автоматизувати цей процес.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХІМІОТЕРАПІЯ: ПИТАННЯ ЯКІ ЧАСТО ЗАДАЮТЬСЯ

ВІДНОВЛЕННЯ ПІСЛЯ ХІМІОТЕРАПІЇ