Множинна мієлома – небезпечний ворог кісткового мозку, проте діагноз – не вирок, якщо знати, що робити.

Що таке множинна мієлома?

Множинна мієлома – це рак плазматичних клітин, які є різновидом лейкоцитів у кістковому мозку. Плазматичні клітини виробляють протеїни, які називаються антитілами, що захищають людину від інфекцій. При множинній мієломі ці клітини стають раковими і починають ділитися, внаслідок чого перевищується їх допустима кількість. Оскільки ці клітини виробляють протеїни (антитіла), рівень їх вмісту в організмі теж стає занадто високим. Множинна мієлома може стати причиною проблем з кістками, імунною системою, нирками та еритроцитами. Якщо людина страждає множинною мієломою, але захворювання протікає без симптомів, досить спостереження лікаря. Якщо ж симптоми дають про себе знати, є кілька способів контролювати захворювання.

Симптоми

Ознаки та симптоми множинної мієломи можуть відрізнятися у різних людей. На ранній стадії симптомів може не бути зовсім (безсимптомна множинна мієлома). У процесі прогресування хвороби людина неминуче зіткнеться, принаймні, з однією з наступних проблем: 

  • підвищений рівень кальцію в крові
  •  

  • відмова нирок
  •  

  • хронічна втома внаслідок анемії руйнування кісткової тканини

Також можливі такі симптоми, як

  • хронічні інфекції – пневмонія, синусит, зараження сечового міхура або нирок
  •  

  • втрата ваги
  •  

  • слабкість або оніміння в ногах
Причини множинної мієломи

Хоча точна причина захворювання не знайдена, відомо, що захворювання починається з однієї плазматичної клітини в кістковому мозку, яка стає раковою і починає ділитися. Оскільки ракові клітини не відмирають, як звичайні, з часом вони накопичуються і витісняють здорові клітини. Зазвичай в кістковому мозку близько 5% таких клітин, тоді як при множинній мієломі їх кількість може подвоїтися. Оскільки невелика кількість цих клітин циркулює в крові, вони можуть нарощувати кістковий мозок там, де бути йому не належить. Саме тому хвороба називається множинна мієлома.

Ускладнення

Множинна мієлома може викликати такі ускладнення:

Порушення імунітету. Множинна мієлома може загальмувати виробництво антитіл, необхідних для нормального імунітету. У людини, хворої множинною мієломою, набагато більше шансів заразиться інфекціями, наприклад: пневмонія, синусит, інфекція сечового міхура або нирок, оперізуючий лишай.

Проблеми з кістками. Множинна мієлома може позначитися на здоров’ї кісток, викликавши ерозію і дроблення кісткової маси. Можлива навіть компресія спинного мозку, ознаками чого можуть бути слабкість або параліч ніг.

Порушення функції нирок. Множинна мієлома може викликати порушення роботи нирок аж до їх відмови. Ерозія кісток викликає підвищення рівня кальцію в крові, що, в свою чергу, негативно впливає на фільтрацію крові в нирках. Протеїни, які виробляють хворі клітини, також можуть викликати схожі проблеми, особливо якщо в організмі нестача вологи.

Лікування множинної мієломи

 

Якщо людина хвора, але симптоми не проявляються, достатньо спостереження лікаря. Якщо ж симптоми дають про себе знати, лікування допоможе позбавити від болю, контролювати ускладнення, стабілізувати стан і сповільнити прогресування хвороби. Множинна мієлома невиліковна, але за допомогою медикаментів людина може вести спосіб життя, близький до звичайного. Лікування звичайно включає наступні медикаменти:

Бортезоміб. Препарат знищує ракові клітини, блокуючи дію протеасом.

Талідомід. Препарат, що приймається перорально, прописують на початкових стадіях множинної мієломи.

Леналідомід. За складом препарад схожий з талідомідом, однак ефект від лікування сильніший, плюс набагато менше побічних ефектів. В наші дні його його використовують частіше ніж талідомід.

Хіміотерапія. Застосовується циклічно, з інтервалом у кілька місяців. Кортикостероїди. В даному випадку, це преднізон і дексаметазон. Пересадка стовбурових клітин. Комбінується з хіміотерапією.

Променева терапія. Використовуються проникаючі промені радіації, які руйнують клітини з мієломою.

Як полегшити життя, якщо людина страждає від цієї недуги?

Спорт. Вправи допоможуть зміцнити кістки. Якщо ж біль заважає займатися фізкультурою, слід проконсультуватися з лікарем про способи знеболювання.

Рідина. Важливо уникати зневоднювання. До того ж, достатня кількість рідини в організмі допоможе розбавити білок Бенс-Джонса у сечі – уникнувши цим відмови нирок.

Дієта. Підтримати загальний стан здоров’я на належному рівні допоможе правильне харчування. Немає потреби обмежувати себе в їжі, що має високий вміст протеїнів, хіба що лікар вважає інакше. Слід бути уважним з вітамінами, травами і ліками – вони можуть нашкодити лікуванню множинної мієломи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АПОПТОЗ КЛІТИН: ЧОМУ ВІН НЕ ЗАВЖДИ ПРАЦЮЄ?

РІДКІСНІ ХВОРОБИ – ЛІКУВАННЯ СУДОМ