Як спати, щоб висипатися? Які правила необхідно дотримуватися, щоб нічний сон був повноцінним, а ранкове самопочуття бадьорим?

Є люди, які мріють спати побільше, щоб нарешті виспатися, є такі, які хочуть навчитися висипатися за мінімальний час, щоб все встигати, а є ті, хто хотів би поспати, та не може. Хочеться – але не спиться. Подібною проблемою не можна нехтувати, адже хронічне недосипання може стати причиною серйозних збоїв всього організму.

«З існуючих нині медичних проблем не так багато тих, які настільки недостатньо вивчені, як порушення сну», – саме до такого висновку прийшли фахівці Американської асоціації сомнологів. Дана організація зазначає, що існує набагато більше варіантів безсоння і інших розладів сну, ніж більшість людей собі уявляють.

Люди, які страждають від хронічного безсоння, відчувають свого роду муки вночі, та до того ж почуваються непрацездатними і розбитими протягом дня. Сліди від недосипання залишаються не тільки на обличчі у вигляді синюватих відтінків і одутлості під очима, а й позначаються на загальному тонусі організму.

І чим довше людині не спиться ночами – тим значніше відчувається проблема. Ефект недосипання нагромаджується, виникає дефіцит сну, який може становити велику небезпеку для здоров’я. Люди з проблемою хронічного недосипання повільніше відновлюється від стресу, більш схильні до інфекційних та інших хвороб.

В одному з недавніх досліджень американських вчених йдеться, що регулярне недосипання може стати причиною стійкості клітин до інсуліну, що провокує цукровий діабет, який, як відомо, призводить до порушень в роботі майже що всіх життєво-важливих систем людського організму.

Здавалося б, все гранично ясно і ніякому сумніву не підлягає той факт, що сон – найважливіша складова нашого життя. Але, на жаль, питанням, як правильно спати, мало хто цікавиться, а дотримуються правил, і поготів, – одиниці. Але все до пори, до часу …

Підготовка до сну

Якщо у вас вже були проблеми із засинанням і якістю сну, до такого моменту, як підготовка до сну, потрібно ставитися серйозно. Розслаблення перед екраном телевізора – не допоможе. Більше того, перегляд телевізійних програм, навіть розважальних та позитивних на сон прийдешній не бажаний.

Від інформаційного потоку краще себе убезпечити. Замініть телевізійну програму на вечірню прогулянку свіжому повітрі. Лягайте з розрахунком, щоб тривалість вашого сну була кратна півтора годинах. Справа в тому, що один цикл сну (швидкий-повільний сон) триває приблизно півтори години. І щоб встати відпочившим і бадьорим, бажано прокидатися в кінці циклу сну.

«Подушка задушлива, ковдра кусюча, ліжко незручне»

Те, яким буде ваш відпочинок, багато в чому залежить від того,чи відпочине ваш хребет. Нервові закінчення хребта ведуть до всіх органів і систем органів. Якщо вночі в незручному становищі перебуває шийний відділ – страждають клітини мозку. Грудний відділ – бронхи, легені і серце, в поперековий-органи травлення, нирки і статева система.

Тому дуже важливо, щоб хребет відпочивав, коли ви укладаєтеся спати. А для цього необхідно забезпечити відповідне місце для сну. Криві дивани, перини і розкладачки – не створять необхідної підтримки для хребта. Найкращий вибір – це ортопедичний матрац. Завдяки йому, під час сну на весь хребет розподіляється рівномірне навантаження.

Подушка

Правильне положення нашого тіла під час сну залежить не тільки від матраца, але також і від подушки. Регулярні перегини шийного відділу загрожують нам підступними захворюваннями від хронічного гаймориту до порушень зору і мозкового кровообігу. Тому ще одне правило, яке слід взяти на замітку – це вибір подушки. Як же її вибрати?

Лікарі-ортопеди радять віддати перевагу подушкам із ефектом пам’яті. Це подушки, які «запам’ятовують» форму вашої голови, повторюють її контури і при цьому можуть «підлаштуватися» під найменші зміни положення вашого тіла під час сну. Такі подушки не втрачають своїх властивостей і не деформуються. Вони ефективні для профілактики головних болів, остеохондрозу, при підвищеному тонусі м’язів спини і шиї, в якості реабілітаційних заходів після травм у шийному відділі хребта.

Вибираючи собі «правильну» подушку і матрац, потрібно не тільки враховувати умови здорового положення хребта, а й звернути увагу на те, з якого матеріалу виконані подушка і матрац. Матеріали повинні бути гіпоалергенними – цю умову важливо дотримуватися не тільки алергікам, навіть людям, що не страждають від проявів алергії важливо під час сну максимально скоротити навантаження на імунну систему. Ще однією важливою умовою при виборі подушки і матрацу є повітропроникність матеріалів. Повітропроникність забезпечить нормальний кровообіг і шкірне дихання.

Звичайно, матрац і подушка не позбавлять вас від хвороб, провідних у безсонні, але безумовно покращать умови вашого нічного відпочинку. Крім того, відповідальне ставлення до організації власного сну допоможе зберегти ваше здоров’я.