При нирковому сольовому діабеті з організму вимивається натрій. Це може призвести до дистрофії і обезводнення.

Коли ми говоримо про діабет, то, як правило, маємо на увазі цукровий діабет. Насправді діабет може бути не тільки цукровий. Налічують кілька різновидів діабету: цукровий діабет, не цукровий діабет, нирковий діабет, фосфат-діабет, глюкозо-фосфат-аміновий діабет, бронзовий діабет або гемохроматоз та нирковий сольовий діабет. Всі перераховані захворювання можуть призводити до серйозних проблем зі здоров’ям. Ми зупинимося на нирковому сольовому діабеті, який називають також синдром псевдогіпоальдостеронізма.

Виникає нирковий сольовий діабет через порушення в роботі нирок, а саме через ослаблення чутливості ниркових канальців до гормону альдостерону, який виробляють наднирники. В результаті такого збою порушуються процеси реабсорбції натрію. Іншими словами нирки повинні відфільтрувати і «забрати назад» потрібні організму речовини, що потрапили в сечу перш, ніж утворюється кінцевий продукт, який потрібно буде видалити з організму. До цих цінних речовин відноситься і натрій. При нирковому сольовому діабеті цього не відбувається, і натрій «спливає» у зовнішнє середовище, а організм відчуває різку нестачу цієї речовини.

Навіщо організму потрібен натрій

Натрій – речовина, за допомогою якої підтримується постійний осмотичний тиск в тканинах і органах нашого організму. Разом з калієм натрій відповідає за водно-сольовий баланс в організмі і бере участь в міжклітинному та внутрішньоклітинному обміні речовин. За участю цієї речовини формуються нервові імпульси, працюють м’язи і функціонує серцево-судинна система. Тому хронічна нестача натрію в організмі дуже небезпечна.

Симптоми ниркового сольового діабету

Основною характеристикою цього захворювання є збільшення концентрації натрію в сечі. При цьому виділення солей натрію в 15-20 разів більше норми. І саме процес надмірного виведення цих солей зумовлює появу цілого спектру симптомів:

  • погіршення апетиту та відмова від їжі
  • поява блювоти
  • втратa у вазі
  • можливі запори
  • поява лихоманки
  • надмірне сечовиділення

Нирковий сольовий діабет супроводжується також гіперкалемією, тобто збільшенням концентрації калію в крові.

Якщо при нирковому сольовому діабеті не вживати ніяких заходів, можуть розвинутися сильне зневоднення і дистрофія.

Види ниркового сольового діабету

Лікування ниркового сольового діабетуГоловними характеристиками цього захворювання є втрата натрію і рясна втрата рідини організмом. Але причини того, що відбудеться такий системний збій у функціонуванні організму, можуть бути різними. Нирковий сольовий діабет може бути вродженим і набутим.
Природжений нирковий діабет-генетично обумовлене захворювання. Розвивається він, як правило, у дитячому віці, в перші тижні життя.

Придбаний нирковий сольовий діабет розвивається на тлі іншого захворювання (хронічний пієлонефрит, інтерстиціальний нефрит та ін.) Ще однією причиною появи ниркового сольового діабету може бути отруєння організму деякими отруйними речовинами.

Лікування водно-сольового діабету

В залежності від того, було це захворювання отримано у спадщину або «придбано» в процесі життєдіяльності, буде залежати і схема лікування.

Основне лікування вродженого ниркового сольового діабету – введення натрію в організм у відповідності з тією кількістю, яка виділилася. Таке лікування строго індивідуально і постійно повинно коректуватися залежно від стану хворого.

Якщо поставлений діагноз, придбаний нирковий сольовий діабет, то крім введення в організм натрію, необхідно звернути увагу на лікування основного захворювання.

Дієта при запаленні нирок залежить від типу запалення (гломерулонефрит, пієлонефрит) та функції нирок (аналізу крові на креатинін)

Під час лікування важливо також стежити за підтримкою запасів глікогену в організмі й не допускати появи гіпоглікемії.

При появі ознак ниркового сольового діабету відразу звертайтеся до лікаря! Порушення водно-сольового балансу організму – серйозна проблема, яку обов’язково потрібно усунути.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ДІАБЕТИЧНА НЕФРОПАТІЯ

ЛІКУВАННЯ ДІАБЕТУ