Надлишок цукру в крові призводить до порушень в роботі нирок і виникає ниркова недостатність.

Цукровий діабет – дуже поширене захворювання, характерною рисою якого є підвищення рівня цукру в крові. Якщо рівень цукру підвищений протягом тривалого часу, це може провокувати цілий ряд негативних змін в організмі, у тому числі привести до появи патологічних змін. І досить часто діабет погано позначається на роботі нирок.

Нирки постійно фільтрують кров, відокремлюючи з неї непотрібні речовини і виводять їх з організму. Порушення в обміні вуглеводів, які з’являються при діабеті, заважають ниркам нормально функціонувати і можуть призводити до розвитку патологічних процесів в їх тканинах. Розвивається діабетична нефропатія.

Діабетична нефропатія – досить поширене явище серед хворих на цукровий діабет. Вона може розвиватися як при цукровому діабеті 1 типу, так і при діабеті 2 типу. Під діабетичною нефропатією увазі цілий ряд захворювань нирок, спровокованих наявністю цукрового діабету.

Чому виникає діабетична нефропатія?

В даний час існують дві теорії, що пояснюють розвиток діабетичної нефропатії:

Неімунна теорія основана на тому факті, що при цукровому діабеті ниркам доводиться працювати в умовах постійно завищеного рівня глюкози в крові. З часом це призводить до того, що в нирках змінюється швидкість фільтрації в ниркових клубочках, можуть розвинутися запальні процеси, руйнуються стінки дрібних судин.
Імунна теорія пояснює розвиток діабетичної нефропатії тим, що в організмі виробляються особливі антитіла, які атакують мембрани ниркових клубочків і викликають їх пошкодження.

Сприятливі фактори

Діабет сприяє порушенням у роботі нирок, але зовсім не обов’язково призводить до розвитку нефропатії. Однак існує ряд факторів, які збільшують ймовірність появи нефропатії. До них відносять:

 • стійку гіпертонію
 • підвищення рівня холестерину в крові
 • анемію, тобто знижена кількість гемоглобіну в крові
 • генетичну схильність
 • куріння
 • літній вік
Симптоми діабетичної нефропатії

На ранніх стадіях нефропатія часто ніяк себе не виявляє, але в міру посилювання ситуації виникає ряд симптомів. Це стандартні симптоми ниркової недостатності:

 • набряки
 • зниження апетиту
 • слабкість
 • зниження ваги
 • підвищена стомлюваність
 • нудота, блювота

Ще до появи всіх цих симптомів ознакою починаються проблеми з нирками може бути мікроальбумінурія, тобто періодична поява білка в сечі в мінімальних кількостях.

Часто на початкових стадіях діабетичної нефропатії посилюються характерні ознаки діабету: відчуття спраги, велика кількість сечі, свербіж шкіри і т.д.

При посиленні процесу кількість білка в сечі збільшується, з’являються набряки, виникає гіпертонія.

Стадії діабетичної нефропатії

Виділяють п’ять стадій діабетичної нефропатії:

 • 1 стадія. У ниркових клубочках починається гіперфільтрація, при цьому всі показники сечі ще залишаються в нормі.
 • 2 стадія. У сечі в мінімальних кількості періодично з’являється білок (мікроальбумінурія). З’являються перші структурні зміни в нирках.
 • 3 стадія. Характеризується постійною мікроальбумінурією.
 • 4 стадія. Кількість білка в сечі наростає, знижується швидкість фільтрації сечі, пошкоджуються ниркові клубочки.
 • 5 стадія. У цій стадії спостерігається хронічна ниркова недостатність, коли різко зменшується швидкість клубочкової фільтрації. При цій стадії може знадобитися процедура діалізу або трансплантація нирки.
Лікування

При лікуванні діабетичної нефропатії найважливішим є лікування цукрового діабету. Контроль над рівнем цукру в крові і його нормалізація – необхідна умова для стримування процесів деградації в нирках. Крім того застосовується ряд лікарських препаратів, спрямованих на нормалізацію тиску і підтримки в нормі рівня холестерину в крові.

Іншим важливим пунктом в лікуванні ниркової недостатності є дієта. При цьому діабетична дієта доповнюється більш жорсткими нормами, які передбачають зменшення кількості білка і солі в їжі.

Якщо у хворого на цукровий діабет виявляється діабетична нефропатія, це сигнал до того, що треба відкоригувати тактику лікування діабету. Справа в тому, що при нефропатії знижується здатність нирок виводити інсулін та інші ліки з крові, тому, можливо, їх дозування потрібно переглянути.

При важких формах ниркової недостатності може виникнути необхідність діалізу або пересадки нирки. При цукровому діабеті переклад на діаліз відбувається, як правило, раніше, ніж у випадках ниркової недостатності, викликаної іншими причинами і не пов’язаної з діабетом. Процес пересадки нирки при діабеті супроводжується великими ризиками розвитку ускладнень.

Діабетична нефропатія – серйозне ускладнення, тому при його ознаках треба обов’язково звертатися до лікаря. Лікар допоможе вам визначити ступінь пошкодження нирок і виробити комплексну тактику, що дозволяє стримувати розвиток ниркової хвороби і контролювати діабет.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НИРКОВИЙ СОЛЬОВИЙ ДІАБЕТ

ДІАБЕТИЧНИЙ ГЕПАТОЗ