Діабетична ретинопатія — це головна причина сліпоти у дорослих, яким діагностували цукровий діабет. Як зберегти зір і уникнути серйозних наслідків діабету? Американські ендокринологи та офтальмологи допоможуть розібратися в цьому питанні.

Діабетична ретинопатія — це специфічна прогресуюча патологія судин сітківки ока, яка є важким пізнім ускладненням діабетичної мікроангіопатії при цукровому діабеті. Спостерігається дане захворювання практично у 90% хворих на цукровий діабет обох типів. Сліпота розвивається у таких пацієнтів у 25 разів частіше у порівнянні з показниками в загальній популяції.

Ураження судин при цукровому діабеті, викликане високим рівнем глюкози крові, може проявлятися і у вигляді таких ускладнень, як діабетичні мікроангіопатії. При діабетичній мікроангіопатії пошкоджуються артеріоли, венули і капіляри різної локалізації.

Якщо б всі пацієнти з діагнозом “діабетична ретинопатія” лікувалися б своєчасно, ймовірність сліпоти внаслідок розвитку діабету знизилася б на 90%.

Існує безліч факторів, які ви можете враховувати для того, щоб запобігти розвитку серйозних ускладнень. Вони зменшують ризик виникнення діабетичної ретинопатії. В тому числі це допомагає регулювати рівень цукру в крові і нормалізувати артеріальний тиск.

Що може зробити діабетик

Хоча деякі люди можуть не відчувати, що їм потрібно звернути свою увагу на очі, часто очні хвороби не мають конкретних ознак або симптомів. У будь-якому випадку, уважне ставлення до свого здоров’я, своєчасна діагностика та лікування можуть запобігти втраті зору в половині випадків.

Рання діагностика та лікування діабетичної ретинопатії знижує ймовірність сліпоти на 60%. Половина дорослих пацієнтів з діагнозом “цукровий діабет” часто не перевіряють зір кожен рік, хоча це має велике значення. Найголовніші причини, чому людина не перевіряє зір і стан очей, полягає в тому, що вони просто не відчувають, що їм потрібна така діагностика, або вони просто не можуть собі дозволити її собі по ряду причин.

Пацієнти, у яких є медична страховка, частіше вдаються до своєчасної діагностики свого здоров’я, наприклад, у випадку діабетичної нейропатії. Діабетична нейропатія — одне з найбільш поширених та тяжких ускладнень цукрового діабету, пов’язана з ураженням різних відділів нервової системи, яке незадовільно діагностується і часто залишається без належної уваги лікарів і пацієнтів.

Зрозуміло, якщо у людини відсутня медична страховка, то цілком імовірно, що надалі виникають проблеми із зором. При відсутності страховки і якщо людина заробляє трохи грошей, то часто такі пацієнти не проходять необхідні обстеження своєчасно. Але навіть у такому випадку доречно робити офтальмоскопію при розширеній зіниці, адже це менш затратно. До того ж, надалі не доведеться ходити по аптеках у пошуках дорогих ліків, а також в результаті покращиться якість життя.

Офтальмоскопія — метод дослідження диска зорового нерва, сітківки та хориоідеї (судинної оболонки ока) у променях світла, що відбивається від очного дна. Офтальмоскопія дає найбільш повні дані при розширеній зіниці.

Хто перебуває в групі ризику осліпнути

Рівень захворюваності зростає. Якщо судити за статистичними даними за 2015 рік по Україні, за останні 10 років поширеність цукрового діабету в нашій країні збільшилася в 1,5 рази. Станом на 1 січня 2015 року в Україні зареєстровано 1 млн 198 тисяч хворих, що становить близько 2,9% від усього населення.

Діабетична ретинопатія — це ускладнення діабету. До того ж, часто ця хвороба призводить до втрати зору серед дорослих. Оскільки з віком зір стає все гіршим, багато пацієнтів просто не усвідомлюють, наскільки у них серйозна проблема. Наприклад, за прогнозами в США, протягом трьох років після діагностування цукрового діабету 28% дорослих зіткнуться з виникненням діабетичної ретинопатії, а у 4% пацієнтів буде ретинопатія у вигляді захворювання на пізній стадії, що найчастіше призводить до сліпоти.

Частіше діабетична ретинопатія вражає тих, у кого діагностовано цукровий діабет 1 типу. А що стосується пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу, то 77% із загальної кількості хворих знаходять у себе діабетичну ретинопатію протягом 20 років: після того, як їм поставили невтішний діагноз. Чим довше людина бореться з цукровим діабетом, тим вище ймовірність того, що з’явиться ретинопатія, яка закінчиться сліпотою. Тому важливо пам’ятати, що чим старше людина на момент постановки їй серйозного діагнозу “діабетична ретинопатія”, тим вище її ризики побачити ускладнення у вигляді порушень зору і тим частіше їй потрібно перевіряти, як бачать очі, особливо, якщо їй більше 65 років.

Частіше діабетична ретинопатія вражає тих, у кого діагностовано цукровий діабет 1 типу. А при цукровому діабеті 2 типу 77% із загальної кількості хворих знаходять у себе діабетичну ретинопатію протягом 20 років.

Як допомогти собі

Лікування цукрового діабету істотно знижує ризики розвитку діабетичної ретинопатії (на 90%). Як захистити себе від діабетичної ретинопатії? Пацієнту необхідно контролювати рівень цукру в крові і регулярно контролювати артеріальний тиск.

Наприклад, вимірювання рівня глюкози на регулярній основі виступає в якості ефективного способу профілактики, щоб уникнути діабетичної ретинопатії, навіть якщо ваш рівень глікезилірованного гемоглобіну в крові (A1C рівень) за результатами аналізів не поліпшується.

До того ж, артеріальна гіпертензія (підвищений артеріальний тиск) погіршує ситуацію у випадку, якщо у пацієнта спостерігається діабетична ретинопатія: адже високий рівень холестерину і рівень ліпідів погіршують стан речей в даному випадку також.

Які заходи позитивно впливають на стан здоров’я і знижують ймовірність ускладнень при цукровому діабеті:

  • зниження ваги;
  • фізичні навантаження;
  • перегляд харчування.

Наприклад, якщо пацієнт приймає на початку розвитку захворювання антиоксиданти і цинк, це знижує ризик втратити зору, а також зустрітися з симптомами вікової макулярної дегенерації, на 25%.

Вікова макулярна дегенерація або макулодистрофія — це хвороба, що вражає центральну область сітківки, найважливішу область — макулу, яка відіграє ключову роль у збереженні зору на нормальному рівні.

Пацієнтові з діагнозом “цукровий діабет” слід суворо дотримуватися рекомендацій ендокринолога і терапевта, а саме:

  • регулярно перевіряти рівень цукру в крові;
  • вимірювати тиск;
  • робити своєчасно аналізи, які показують рівень холестерину в крові;
  • відвідувати кабінет окуліста, щоб переконатися, що із зором все в порядку;
  • обстежити ноги у фахівця.

Тоді у діабетика істотно знижуються ризики зіткнутися з незворотними наслідками для здоров’я, зокрема, з серйозним погіршенням зору. У половині випадків, якщо вже зір залишає бажати кращого, то тоді адекватне лікування зменшує ймовірність осліпнути.

Які процедури допомагають зберегти зір при діабеті

В більшості своїй (у 65% випадків) хворі на цукровий діабет користуються окулярами, щоб нормально орієнтуватися в просторі. Якщо недостатньо лише очок, тоді варто поговорити з терапевтом і дізнатися з приводу лазерної фотокоагуляції. Ця процедура дуже ефективна, адже після неї у діабетика ризик осліпнути внаслідок розвитку діабетичної ретинопатії зменшується до мінімальних 2%.

Варто дізнатися з приводу лазерної фотокоагуляції. Ця процедура дуже ефективна, адже після неї у діабетика ризик осліпнути внаслідок розвитку діабетичної ретинопатії зменшується до 2%.

Лазерна фотокоагуляція сітківки — форма лікування з руйнівним ефектом, яка базується на поглинанні світлової енергії пігментами очей (меланін, гемоглобін і ксантофилл) і перетворення її на теплову енергію.

Вітректомія або видалення склоподібного тіла у пацієнтів з діагнозом “цукровий діабет 1 типу” допоможе якнайшвидше бачити після того, як стався крововилив у склоподібне тіло на тлі ускладнень діабету. Склоподібне тіло — гелеподібна студнеобразна прозоре речовина, яка заповнює простір між кришталиком і сітківкою в оці.

Що стосується хворих на цукровий діабет 2 типу, то операція вітректомія зовсім їм не потрібна, як свідчать результати досліджень.

Якщо ви будете піклуватися про здоров’я очей, це піде вам тільки на користь. Адже вченими доведено, що якщо діабетик дотримується рекомендації фахівців, то зменшується кількість проблем, пов’язаних з порушенням зору.

Джерело: US News

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ДІАБЕТИЧНА НЕФРОПАТІЯ

ІНВАЛІДНІСТЬ ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ