Цей стан може виникнути у діабетиків, які прийняли надмірну кількість інсуліну. Однак гіпоглікемічна кома може спостерігатися і при нормальному рівні цукру в крові.

Всі ми знаємо про те, що підвищений вміст цукру в крові є тривожним сигналом, що вказує на розвиток такого захворювання, як цукровий діабет. Критично високий рівень глюкози в крові може стати причиною розвитку коматозного стану і навіть летального результату. У той же час небезпечним для життя людини є і дуже низький рівень цукру в крові. Так, при рівні цукру нижче 2,7 – 3 ммоль / л виникає гіпоглікемічна кома – гострий патологічний стан, який проявляється в реакції нервової системи на гранично низьку концентрацію цукрів у крові.

Що відбувається?

Чому ж організм так реагує на брак цукру? Відповідно до сучасних уявлень, розвиток гіпоглікемічної коми продиктовано зниженням утилізації глюкози клітинами нервової системи. Відомо, що потреби нервової системи в енергії дуже великі. Наприклад, тканини мозку споживають в 30 разів більше кисню, ніж м’язові тканини. Основним джерелом енергії для клітин головного мозку є глюкоза. При недостатності глюкози розвивається гіпоксія (кисневе голодування), що в свою чергу призводить до метаболічних порушень в клітинах центральної нервової системи. Зокрема, порушується обмін вуглеводів і білків. Дане порушення послідовно зачіпає різні відділи мозку, що й обумовлює різну клінічну симптоматику залежно від прогресії захворювання.

У першу чергу при гіпоглікемії пошкоджується кора головного мозку, пізніше – підкіркові структури і мозочок, а далі виникають порушення в роботі довгастого мозку.

Симптоматика

ДіабетВиділяють чотири основних стадії захворювання, для кожного з яких характерні певні клінічні прояви.

На першій стадії захворювання відзначається гіпоксія клітин в центральній нервовій системі, а особливо в корі головного мозку. В результаті у людини може різко змінитися настрій. Хворий може відчувати сильну збудженість або пригніченість, виникає головний біль, м’язова слабкість і почуття занепокоєння. Гіпоксія нервових клітин кори головного мозку може стати причиною розвитку тахікардії. У таких хворих, як правило, сильно загострюється відчуття голоду, а шкірні покриви стають вологими.

На другій стадії відбувається подальше ураження інших частин центральної нервової системи (субкортікальних-діенцефальний області). Це призводить до рухової збудженості, неадекватності хворого, підвищеної пітливості, а також гіперемії обличчя і диплопії (порушення зір, при якому відзначається двоїння видимих ​​предметів).

На третій стадії захворювання порушуються функції середнього мозку, що призводить до виникнення судом і підвищенню тонусу м’язів. На цьому етапі захворювання можуть виникати стани наподобі епілептичних припадків. У хворого підвищується артеріальний тиск, а тахікардія і пітливість стають більш вираженими, ніж при другій стадії.

На четвертій стадії порушується робота верхніх відділів довгастого мозку. На цій стадії настає гіпоглікемічна кома, клінічними проявами якої є втрата свідомості, вологість шкірних покривів, злегка збільшена (або нормальна) температура тіла, яскрава виразність періостальних і сухожильних рефлексів, прискорений пульс, розширені зіниці, а також посилений серцевий тон.

Надалі стан хворого погіршується, так як відбувається порушення роботи і нижніх відділів довгастого мозку. Коматозний стан наростає, що проявляється зниженням тонусу м’язів, припиненням потовиділення, зниженням артеріального тиску, арефлексією і порушенням серцевого ритму. Життя людини перебуває під загрозою летального результату.

Лікування

Якщо близька вам людина знепритомніла, і ви підозрюєте гіпоглікемічну кому, то негайно викликайте швидку допомогу. Стан хворого вимагає негайного лікарського втручання.

Врахуйте, що в разі неглибокої гіпоглікемічної коми у хворого зберігається ковтальний рефлекс, а це означає, що йому можна дати солодке питво, наприклад, солодкий чай, або просто розведений цукор у воді. Газовані напої не допомагають, оскільки при їх виробництві замість цукру, зазвичай, використовується замінник, який у таких випадках неефективний.

Солодке питво хворому потрібно давати обережно, невеликими порціями з чайної ложечки або шприца, щоб людина не захлинулася. Якщо ж ковтання утруднене, то солодкі розчини можна капати під язик. Для цього можна використовувати варення, мед та інші в’язкі солодощі. Однак будьте обережні з цукерками, оскільки хворий може ними вдавитися.

Лікування гіпоглікемічної коми, зазвичай, проводять струменевим введенням 40-60 мл 40% розчину глюкози. Якщо кома не супроводжувалася жодними іншими ускладненнями, то, як правило, хворий приходить до тями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГІПЕРГЛІКЕМІЧНА КОМА

ЦУКРОЗНИЖУВАЛЬНІ ПРЕПАРАТИ