Ожиріння і репродуктивне здоров’я жінки пов’язані на гормональному рівні. Нормалізація ваги – шлях до вирішення проблеми ендокринного безпліддя.

Ожиріння прийняло масштаби епідемії в усьому світі. За останніми оцінками ВООЗ, більше 10% дорослих жителів планети мають цю проблему, і їх кількість зростає.

Як відомо, ожиріння значно підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, порушень скелетно-м’язової системи. Але список патологій, пов’язаних з наявністю десятків зайвих кілограмів більш широкий. Зокрема, цей стан впливає на фертильність чоловіків і жінок, і може стати перешкодою для зачаття і виношування дитини.

В силу особливостей організму, жінки більш схильні до ожиріння, ніж чоловіки. І в багатьох із них це є причиною порушень репродуктивного здоров’я. На тлі ожиріння відбуваються різні порушення менструальної функції, змінюється цикл овуляції, що в підсумку призводить до ендокринної безплідності. З іншого боку, гормональні порушення, що впливають на репродуктивну функцію, можуть сприяти розвитку ожиріння.

Як пов’язане ожиріння і репродуктивне здоров’я жінки

У надлишку жирової тканини накопичуються стероїди і активні естрогени. Це веде до зміни вироблення ряду гормонів, які порушують координацію діяльності нейроендокринної системи. Можна сказати, що надлишкова жирова тканина стає додатковою залозою внутрішньої секреції.

Гормональний дисбаланс сприяє зміні процесів метаболізмів жирової тканини, збільшенню вироблення інсуліну підшлунковою залозою, зниженню біологічної дії інсуліну, інсулінорезистентності, дисліпідемії.

В свою чергу, дисліпідемія і порушення вуглеводного обміну пригнічують функцію яєчників. В результаті розвиваються ановуляція, ановуляторні порушення менструального циклу і безпліддя.

Гінекологічні синдроми, пов’язані з ожирінням

У гінекологічній ендокринології з ожирінням пов’язують цілий ряд синдромів, серед яких:

  • нейроендокринний синдром періоду статевого дозрівання. На тлі прогресуючого збільшення маси тіла спостерігається ановуляція, порушення менструального циклу, гіпертрихоз, гіпертензія, гіперглікемія, підвищене вироблення гормонів кортизолу та пролактину, адренокортикотропного гормону.
  • синдром полікістозних яєчників. За різними оцінками, ожирінням страждають 30-60% жінок з цим синдромом. Поява надлишкової маси тіла в препубертатний і пубертатний період вважається незалежним фактором ризику розвитку синдрому полікікстозних яєчників. Інсулінорезистентність, гіперінсулінемія та зміни стероїдогенезу при ожирінні опосередковано пов’язані з гіперандрогенією, гірсутизмом, хронічною ановуляцією, оліго-, аменорією, безпліддям – симптомами цього синдрому.
  • післяпологовий нейрообмінно-ендокринний синдром. Попередники синдрому – порушення функцій гіпоталамуса, гіпофіза, жирової тканини. Захворювання впливає на гормональну функцію яєчників і надниркових залоз і проявляється порушенням менструального циклу і швидким набором ваги.
  • менопаузальний метаболічний синдром. Після настання менопаузи у 60% жінок маса тіла збільшується на 2,5-5 кг і більше. Через дисбаланс гормонів жінки з ожирінням вже в 40-44 роки частіше страждають від приливів, надалі у них підвищується ризик розвитку аденокарциноми ендометрію.

Як видно, більшість синдромів, асоційованих з ожирінням, прямо пов’язано з репродуктивним здоров’ям жінки.

Ожиріння і вагітність

Ожиріння може розвинутися і під час вагітності, тим більше, якщо на момент її настання у жінки вже була надлишкова вага.

Ускладненнями ожиріння при вагітності можуть бути викидень, пізній гестоз, слабкість родової діяльності, травми у матері і дитини під час пологів.

Чим сильніше виражена ступінь ожиріння, тим вище ризик розвитку порушень репродуктивного здоров’я. При лікуванні більшості захворювань, які супроводжуються ожирінням, першим етапом є нормалізація маси тіла.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОЖИРІННЯ І ГОРМОНИ

ОЖИРІННЯ: КОЛИ ВАГА СТАЄ ВЖЕ ЗАЙВОЮ?

СТУПЕНІ ОЖИРІННЯ