Хтось набирає зайві кілограми через сидячу роботу, хтось – від пристрасті до шкідливих продуктів. Форми і причини надмірної ваги різноманітні.

Надмірна вага і її наслідки є однією з серйозних проблем охорони здоров’я в усьому світі. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я підрахували, що з 1980 року число жителів планети, які страждають ожирінням, зросла більш ніж в два рази. Ця проблема актуальна і для України. За даними Державного НДЦ з проблем гігієни харчування, більше половини жителів нашої країни мають надлишкову вагу.

Перед тим, як почати худнути, важливо з’ясувати провідну причину надмірної маси тіла. Хтось звик «заїдати» стреси, яких стає все більше; хтось весь день харчується на ходу, а перед сном наїдається за двох. Хтось закинув заняття фізкультурою і почав набирати вагу. У багатьох поєднується кілька причин надмірної ваги.

Не секрет, що надмірна вага може створити не тільки естетичну та психологічну проблему, але і є провокатором розвитку багатьох захворювань – серцево-судинних, цукрового діабету, хвороб суглобів, деяких видів раку.

Розуміння форм і причин надмірної ваги допоможе успішно з нею боротися.

Причини надмірної ваги

Як відомо, основна причина надмірної ваги і ожиріння в тому, що кількість поступаючих в організм калорій перевершує затрачувані. Але щоб зрозуміти, звідки береться цей дисбаланс, доведеться розібратися в більш глибоких причинах. Їх можна умовно розділити на три категорії:

  • Пов’язані з харчуванням. Сюди відносяться надлишок жиру і цукру в раціоні; регулярне порушення режиму прийому їжі; рясні застілля;
  • Пов’язані з руховою активністю. Людина веде малорухливий спосіб життя або має сидячу роботу.
  • Пов’язані з психо-емоційним станом. Коли їжа стає заохоченням або засобом від поганого настрою для людини в стані стресу або тривожності.

Як правило, всі причини поєднуються, доповнюють і підсилюють один одного. Наприклад, через поганий настрій людині не хочеться йти гуляти або займатися спортом. Від нудьги її весь час тягне поїсти. Вона розуміє, що це погано відбивається на вазі. Але якщо не виходить дотримуватися дієти, то її настрій ще сильніше погіршується. І знову вона тягнеться за їжею як за «ліками» від тривоги, сидить удома і тужить. Як бачимо, замкнуте коло.

Форми надмірної ваги

У кожному конкретному випадку переважає та чи інша причина надмірної ваги. Від цього залежать особливості процесу набору зайвої ваги і підходи до схуднення. Умовно виділяють гіперфагічну форму (пов’язана з надлишком харчування), гіподинамічну форму (пов’язана з нестачею руху) і психогенну форму (обумовлена ​​впливом стресу на зміну харчової поведінки).

Розглянемо ці форми докладніше.

Гіперфагічна форма надмірної ваги. Ця форма відноситься до людей, яких можна назвати ненажерами. Справа в тому, що більшість повних людей їдять не більше, ніж середньостатистична людина з нормальною вагою, але більше, ніж потрібно особисто їм. Звідси зайві кілограми. А ось ненажера їсть більше середнього. Деякі стають ненажерами на переконання – вони сприймають життя як свято, і вважають, що всього повинно бути багато, включаючи смачну їжу.

Інших можна назвати ненажерами за обставинами – вони їдять, що доводиться. Наприклад, якщо по роботі людина змушена часто брати участь в рясних бізнес-ланчах, то її вага поступово зростатиме.

Третя категорія – ненажери по незнанню. Вони можуть вплинути на свій занадто калорійний раціон, але не надають харчуванню належного значення.

Людям з цієї категорії схуднути простіше, ніж іншим: як правило, вони досить рухливі, і у них немає психологічних проблем. Значить, досить просто змінити харчування.

Гіподинамічна форма. Характерна для людей сидячих професій, які не вміють активно відпочивати, а проводять вільний час з книжкою або біля телевізора. Зате представники цієї форми їдять не дуже багато, а споживання їжі не залежить від настрою. Тому перший крок до схуднення – збільшити рухову активність. Можна почати з прогулянок, танців, зарядки, простих вправ. Прохолодний душ і загальний тонізуючий масаж сприяють процесу схуднення. Жорсткі дієти в цьому випадку не потрібні – обмежте продукти з прихованим жиром (варені ковбаси, сосиски, соняшникова олія в салатах, насіння, горіхи). У міру відновлення рухової активності можна розвантажити раціон, але не більше ніж на 30% від вихідної калорійності.

Форми і причини надмірної ваги взаємопов’язані. Якщо людина, що представляє одну з цих двох форм надлишкової ваги, ігноруватиме проблему, рано чи пізно у неї може розвинутися третя – психогенна форма.

Психогенна форма зайвої ваги – найпоширеніша. Переїдання допомагає таким людям заспокоїтися, якщо їх турбують які-небудь життєві проблеми і труднощі. В інших випадках зайва вага сама стає джерелом стресу і тривоги, якщо людина зривається з дієти, або втрачені кілограми швидко повертаються.

Бажано, щоб у цьому випадку в процесі схуднення брав участь психолог або психотерапевт. Фахівець допоможе людині заспокоїтися і розібратися в причинах тривоги. Не виключено, що позбувшись від ситуації, яка мучить її, людина почне худнути навіть без дієт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СХУДНЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СПЕКИ

ОЖИРІННЯ І ГОРМОНИ

ОГЛЯД ОСНОВНИХ СПОСОБІВ І ЗАСОБІВ СХУДНЕННЯ