Печія є досить частим станом, який не тільки доставляє безліч незручностей, але і здатний привести до розвитку небезпечних ускладнень. Тому усунення печії позбавляє не тільки від неприємних відчуттів, але і попереджає розвиток більш серйозних патологій.

Чому виникає печія?

Печія – це відчуття печіння або дискомфорту за грудиною, яке поширюється вгору від надчеревної ділянки. Виникає печія внаслідок закидання вмісту шлунку в стравохід. Стінки стравоходу, на відміну від слизової оболонки шлунка, не захищені від впливу соляної кислоти, що міститься в шлунковому соку. Тому, при частому попаданні шлункового соку в стравохід відбувається пошкодження його стінок і розвиток запального процесу – рефлюкс-езофагіту.

Закидання вмісту шлунку в стравохід в медицині позначається терміном «гастроезофагеальний рефлюкс». Часто гастроезофагеальний (шлунково-стравохідний) рефлюкс виникає внаслідок переїдання, особливо у людей, які мають звичку полежати після того, як щільно поїдять. При цьому частина з’їденої їжі може закидати з шлунку назад в стравохід. Також причиною шлунково-стравохідного рефлюксу може виступати порушення функції кардіального сфінктера – м’язового клапана, що запобігає потраплянню з’їденої їжі назад в стравохід.

Особливості характеру харчування також можуть сприяти виникненню печії. Так, вживання великої кількості кислих продуктів (наприклад, кислих сортів яблук, цитрусових), викликає посилення продукції шлункового соку і може стати причиною розвитку печії. Великі порції смаженої та / або жирної їжі, солодощів також провокують швидке виділення соляної кислоти, тому можуть сприяти розвитку печії. Крім того, секрецію соляної кислоти збільшують кофеїн і нікотин.

Як впоратися з печією?

Щоб усунути печію, перш за все, слід нейтралізувати надмірну кількість соляної кислоти. З цією метою в якості симптоматичного засобу можуть використовуватися антацидні препарати, які швидко нейтралізують неприродне для стравоходу кисле середовище.

Антацидні препарати допомагають впоратися з багатьма неприємними явищами – болем і палінням за грудиною, кислим присмаком у роті.

Враховуючи те, що причиною печії є потрапляння кислого вмісту шлунку в стравохід, що часто спостерігається після переїдання, профілактичним заходом, що запобігає розвитку даного стану, є корекція режиму і характеру харчування. Тому, щоб звести до мінімуму ймовірність виникнення печії, потрібно виключити з раціону смажені та жирні страви, зменшити кількість солодощів і кислих продуктів. Також слід часто і дрібно харчуватися, уникати харчових перевантажень. При цьому забороняється перебувати в горизонтальному положенні після прийому їжі. Крім того, необхідним є виключення тютюнопаління, скорочення кількості алкоголю та кави.

Необхідно пам’ятати: якщо печія виникає занадто часто, а число її епізодів не скорочується при виконанні перерахованих вище заходів, необхідним є звернення до лікаря.

Фото: Depositphotos

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЛІКИ ВІД ПЕЧІЇ

ЯК УНИКНУТИ ПЕЧІЇ ПІСЛЯ ПЕРЕЇДАННЯ?

ШЛУНКОВО-СТРАВОХІДНИЙ РЕФЛЮКС