В данний час ендометріоз є досить поширеним гінекологічним захворюванням серед жінок дітородного віку.

Що відбувається при ендометріозі?

Ендометрієм називається внутрішній шар матки. Ендометріоз являє собою патологічний стан, який полягає в розростанні тканини ендометрію і появи її в атипових місцях, тобто за межами даного шару.

Ендометріоз є гормонозалежною хворобою і виникає у жінок репродуктивного (дітородного) віку. У зв’язку з тим, що ендометріоїдна тканина містить рецептори до гормонів, в ній протікають такі ж процеси, як і в нормальній ендометрії, які проявляються менструальними кровотечами. Такі кровотечі здатні приводити до запалення навколишніх тканин і викликати основні симптоми хвороби.

Прояви ендометріозу залежать від локалізації його вогнищ. Залежно від розташування цих вогнищ, виділяють генітальний і екстрагенітальний ендометріоз. При генітальному ендометріозі патологічне розростання ендометріоїдних тканини знаходиться в межах статевих органів (яєчники, матка, маткові труби), а при екстрагенітальному – поза органами статевої системи (наприклад, кишечник, пупок, післяопераційні рубці, сечовий міхур). При екстрагенітальному ендометріозі в патологічний процес можуть бути втягнуті практично всі тканини організму.

Читайте також:  Лікар пояснив, які порушення ховаються через сильну втому восени
Перші прояви ендометріозу

Ендометріоїдна тканина, що знаходиться поза порожниною матки, подібно клітинам ендометрію, зазнає змін, аналогічним нормальному внутрішньому шару матки. Клітини цієї тканини ростуть, готуються до імплантації яйцеклітини, відторгаються, внаслідок чого спостерігається процес, подібний менструації. Однак, в таких умовах виділення «менструальної крові» назовні природним шляхом не відбувається. Внаслідок цього, кров, яка вилилася в порожнину малого тазу (наприклад, при ендометріозі тазової очеревини) викликає асептичне (безмікробне) запалення, яке проявляється болем і здуттям живота. В цілому, прояви даного захворювання знаходяться в прямій залежності від розташування ендометріоїдного вогнища.

Ендометріоз безперервно прогресує. Симптоми даної хвороби проявляються щомісяця. Основними початковими проявами ендометріозу є збільшення тривалості та посилення інтенсивності менструальних кровотеч, тазові болі, діаспорян (болі при статевому акті).

Як правило, тазові болі при ендометріозі мають циклічний характер, тобто вони виникають і посилюються перед менструаціями. Проте біль в тазу може бути і постійним.

Читайте також:  Лікар пояснив, які порушення ховаються через сильну втому восени

Згідно з результатами сучасних досліджень, зовнішній генітальний ендометріоз (ендометріоз тазової очеревини і яєчників) супроводжує системна запальна реакція, яка проявляється больовим симптомом. При цьому болі виникають внизу живота, в пахових областях. Ці болі носять циклічний характер і виникають за 1-5 діб до, а також під час менструації. Болі зазвичай низької і середньої інтенсивності, мають ниючий характер. Проходить больовий симптом мимовільно на початку або після закінчення менструації.

Одним їх перших основних симптомів ендометріозу є мажучі виділення з піхви протягом 1-5 діб до або після менструації. Такі виділення мають частіше бурий колір, однак можуть бути коричневими, червоно-коричневими або чорними. Менструації при ендометріозі зазвичай тривалі і рясні (менорагія). Також може з’являтися здуття живота під час місячних.

Характерним проявом ендометріозу є виникнення дискомфорту або болів під час статевого акту. Посилення хворобливих відчуттів при статевому акті зазначається за 1-5 доби до початку місячних. У деяких випадках болі мають настільки сильну інтенсивність, що жінка змушена уникати статевої близькості. Найчастіше діаспорян спостерігається при ендометріозі яєчників і ретроцервікальному (позашийному) ендометріозі.

Читайте також:  Лікар пояснив, які порушення ховаються через сильну втому восени

Серйозним симптомом ендометріозу є зниження фертильності (здатності жінки до настання і виношування вагітності). До причин неможливості настання вагітності при ендометріозі маткових труб, яєчників, матки відносяться порушення таких процесів, як дозрівання фолікула, овуляція, прикріплення яйцеклітини (імплантація), харчування і розвиток (трофіка) плодового яйця, а також захоплення і проходження яйцеклітини по матковій трубі внаслідок спайкового процесу та імунозапального дисбалансу. Місцева імунозапальна реакція, яка виникає в ендометрії при ендометріозі, є одним з основних факторів ранньої втрати вагітності та безпліддя.

Раннє звернення за медичною допомогою при виявленні перших симптомів ендометріозу, виконання рекомендацій лікаря і проведення своєчасного лікування, підвищують ймовірність настання вагітності і роблять прогноз сприятливим.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВИДІЛЕННЯ З ПІХВИ: ЧИ ЗАВЖДИ ЦЕ ПОГАНО