Гострі респіраторні захворювання дуже різноманітні , до того ж « косять » вони і дітей і дорослих. Що робити ? Як лікувати?

Нежить , кашель , болить горло , підвищення температури до 38 градусів – швидше за все (коли всі наскочило несподівано ) – то це ГРЗ. Якщо ситуація триває день-два-три – то самолікування актуально. Якщо більше – це ускладнення або інше захворювання . У цьому полягає перше правило лікування ГРЗ – вчасно розпізнати і почати лікування.

Але ні в якому разі не можна забувати , що за симптомами ГРЗ може ховатися грип , скарлатина , інфекційний мононуклеоз , дифтерія та багато інших небезпечні захворювання , чреваті серйозними ускладненнями і не піддаються самолікування . Тому повторимося , якщо після двох-трьох днів лікування ситуація не покращилася , то потрібно терміново звертатися до лікаря , а раптом це щось серйозне? Але що ж робити в першу чергу , якщо симптоми таки нагадують ГРЗ ?

Ударна доза вітаміну С

Зараз вам потрібно підтримати свою імунну систему , без цього організму справитися з хворобою буде дуже складно (або в гіршому випадку процес одужання може затягнутися надовго) . Насамперед , орієнтуйтеся на аскорбінову кислоту (вітамін С) – це всім відомі смачні вітаміни в таблетках , а також продукти , що містять цей необхідний для щоденного вживання вітамін , наприклад , капуста у всіх видах і цитрусові (в першу чергу лимон) , а також напої з шипшини і ін.

Боремося з температурою

Стоп! А чи треба? Якщо температура не піднімається вище 38 градусів , то збивати її не варто , адже це означає , що організм старанно бореться з хворобою. Але якщо понад – то краще все-таки підкріпити його (організм) ліками. Найбільш відомі і затребувані при застуді – це аспірин , анальгін , парацетамол. Також це можуть бути інші комплексні препарати , але їх (комплексні) варто використовувати в тому випадку , якщо крім температури явно присутні й інші ознаки ГРЗ.

Ніс закладений

А його закладає в першу чергу – він або не дихає взагалі, або через раз. Риніт – це один із проявів вірусної інфекції , інакше кажучи , це захисна реакція організму на хворобу. З одного боку це заспокоює , що організм намагається таким чином боротися , але іншого – що ж робити?

Найголовніше в лікуванні нежиті – це полегшити носове дихання. Щоб домогтися бажаного результату , дуже важливо враховувати вік людини. Так , якщо мова йде про дітей , то концентрація розчину повинна бути набагато нижче , ніж у дорослих і навпаки – «дитячі» краплі для носа для дорослої людини будуть просто непотрібними .

Якщо малюкові до року на початковій стали ГРЗ найкраще прокапати морквяний сік або розчин морської солі , то для дорослої людини необхідно передбачити більш серйозний варіант у вигляді судинозвужувальних крапель і спреїв . Однак пам’ятайте , що використовувати такі препарати можна не частіше , ніж 4 разів на день і більше протягом тижня , інакше ніс « звикне » і буде перебувати в постійному стані набряку і вимагати все нових « вливань» .

Болить горло

Як тільки в горлі починає дерти , і ви відчуваєте , що воно ось-ось почне хворіти або навіть вже болить , то починайте практикувати полоскання та інгаляції . Підійдуть розчин фурациліну , соди , це також можуть бути настої і відвари спеціальних грудних зборів (такі продаються в аптеках) або таких «індивідуально працюючих» трав як евкаліпт або звіробій . А ось льодяники « від горла » працюють слабо – вони ефективні або спочатку захворювання , або в тому випадку , якщо ви « зірвали » горло на футбольному матчі .

Кашель

Уважно « прислухайтеся » до свого кашлю. Як правило , на початку захворювання він сухий , ніби « гавкаючий ». Уточніть в аптеці цей момент ( швидше за все вам порадять пектусин , синекод та інші аналогічні препарати) , а вдома зробіть інгаляції з відваром лікарських трав , наприклад , подорожника. А ось протикашлеві , що виганяють мокроту , поки застосовувати рано , потрібно почекати поки кашель стане « вологим ».

Будьте обережні

Парацетамол у самих своїх різноманітних видах (маються на увазі препарати , в яких він міститься ) – дуже ефективний засіб при застуді, яка починається . Однак лікувальна доза препарату дуже невелика, а при передозуванні можуть виникнути серйозні проблеми з печінкою , тому рекомендується вживати не більше 5 грамів на добу препаратів, що містять парацетамол , а ще краще уникати вживання однотипних лікарських препаратів.

Посидьте вдома

Багато хто віддає перевагу переносити простуду «на ногах» поки не зіткнуться з тими чи іншими ускладненнями , а вони обов’язково « нагрянуть » , якщо ставитися до свого здоров’я халатно . Тому постарайтеся поставитися до нього уважно і прийміть всі міри до того , щоб «вбити» ГРЗ в самій початковій стадії . Ідеально , якщо на самому початку захворювання ви станете дотримуватися постільного режиму і якісно лікуватися.

На всякий випадок

Краще все-таки на початку хвороби звернутися до лікаря , адже у багатьох людей є які-небудь хронічні захворювання, або алергія на ті чи інші види ліків.

Також лікар повинен знати , що ви вже вжили той чи інший препарат. Орієнтуючись на це , він призначатиме вам ті чи інші ліки. Крім того перш ніж прийняти будь-який препарат обов’язково прочитайте інструкцію, і , що важливо , протипоказання до прийому даного препарату.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

ХАРЧУВАННЯ ПРИ ГРЗ

ІНГАЛЯЦІЇ ПРИ КАШЛІ