Чи завжди переохолодитися , значить захворіти ? Чи можна уникнути застуди після того як перемерз ?

Кожна людина не з чуток знає , що таке простуда. Але ми часто не зовсім точно уявляємо, які механізми задіяні під час хвороби , і яку саме роль у розвитку застуди грає переохолодження . Але зрозуміти хворобу , значить знайти можливості з нею боротися. Давайте розберемося , чи завжди переохолодження закінчується застудою.

Застуда , що це таке?

Застудою ми називаємо захворювання органів дихання , що виникають після впливу холоду на організм. Під цим « маркуванням » можуть ховатися багато інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів , серед яких риніт , ангіна , фарингіт , ларингіт , тонзиліт та інші.

Під впливом холоду також можуть загострюватися різноманітні хронічні захворювання інших органів , наприклад , гломерулонефрит і ревматизм . У такому випадку ми теж іноді говоримо , що захворіли через застуду.

Чому холод викликає простуду ?

Переохолодження призводить до порушення кровообігу і знижує проникність судин , причому не тільки в місці впливу низьких температур , але і в інших частинах тіла. Так , наприклад , переохолодження ніг впливає на кровоносні судини дихальних шляхів. В результаті відбуваються зовсім не безневинні зміни . Порушення кровообігу погіршує харчування тканин і призводить до зниження імунної активності організму.

Поява застуди ми пов’язуємо з негативним впливом на організм холоду. І такий зв’язок дійсно існує. Але одного переохолодження мало. Тільки якщо холод буде діяти спільно з інфекцією , ми « заробимо » хворобу .

Причиною застуди можуть стати як вірусна , так і бактеріальна інфекції. « Простудні інфекції » найлегше поширюються в сиру прохолодну погоду. І саме в цей час ми найчастіше переохолоджуємося і тим самим створюємо всі умови для її проникнення в організм.

Простуда і урбанізація

Для жителя сучасного перенаселеного міста міркування про те , що переохолодження ще не означає захворювання , можуть здатися зайвими , так як для нього переохолодитися – часто означає застудитися. Причин цього декілька.

  • Висока щільність населенняв містах сприяє поширенню хвороботворних інфекцій , які передаються повітряно крапельним шляхом. В умовах міста будь-яке переохолодження з більшою часткою ймовірності буде « підкріплено » наявністю в організмі збудника якоїсь інфекції .
  • Нестача фізичної активності сприяє розвитку цілого ряду захворювань , які ми називаємо хворобами цивілізації. Вони послаблюють захисні сили організму і полегшують проникнення інфекції.
  • Неповноцінне харчування – рядова ситуація для городянина , який вічно в бігах. У підсумку імунітет ослаблений і ми не в змозі безболісно пережити переохолодження .
  • Надлишок стресових ситуацій у міських реаліях знижують імунітет , а значить , підвищують ймовірність застудитися при переохолодженні .
Холод проти застуди

Холод може бути не тільки ворогом , який призводить до обморожень і сприяє активації захворювань , а й союзником , який допоможе зміцнити імунітет і протистояти хвороботворним вірусам і бактеріям .

Загартовування допоможе зміцнити здоров’я. В основі цього перевіреного способу лежить цілеспрямований вплив тепла , сонячних променів і охолодження на організм. При цьому холод повинен вплинути таким чином , щоб з одного боку , організм вийшов « із зони комфорту» , а з іншого – не надто переохолодився . Якщо гартуватися правильно , це сприятиме нормалізації роботи внутрішніх органів і поліпшенню фізико-хімічного стану клітин .

Але охочі загартовуватися повинні пам’ятати про протипоказання , які можуть бути в період ослабленого імунітету , а також за наявності цілого ряду захворювань.

Кріотерапія – метод фізіотерапії , заснований на короткочасному різкому охолодженні поверхні тіла до температури. Ця процедура проводиться протягом дуже короткого часу , завдяки чому не відбувається обморожень і пошкоджень тканин. Але при цьому стимулюється нервова система , яка в свою чергу активізує роботу імунної , кровоносної та інших систем організму. Головна відмінність кріотерапії від загартовування в тому , що в цьому випадку холодовий вплив «працює» м’якше , не викликаючи занадто сильного стресу у організму. Тому кріотерапія має менше протипоказань.

У питанні профілактики простудних захворювань особливу роль відіграє різновид кріотерапії – кріосауна . Ця процедура значно підвищує адаптаційні можливості організму людини.

Тепер ми точно знаємо , що загартовування , повноцінне харчування і фізична активність допоможуть нам перенести переохолодження без застуди. Зробіть холод своїм другом і будьте здорові!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЧИ МОЖНА ПРИЙМАТИ ВАННУ ПРИ ЗАСТУДІ?