Що таке здорове харчування? У багатьох, хто не дуже глибоко занурюється в цю тему, складається розуміння про те, що здорове харчування – це дієта, тобто обов’язкові обмеження в харчуванні, яких необхідно постійно дотримуватися, що незмінно призводить, перш за все, до психологічного насильства над собою, і людина обов’язково «зірветься», і свою дієту дотримувати перестане. Повернутися до обмежень в режимі харчування буває дуже складно. Ми з’ясували, як правильно слідувати принципам здорового харчування.

Це все частково правильно, але розуміння «дієти» найчастіше теж неправильне. Слово “дієта” в перекладі з грецької означає “режим харчування, спосіб життя”. Іншими словами, це деяка сукупність правил споживання продуктів харчування, тобто, це і є той самий режим харчування, але про те, що дієта – це ще і спосіб життя, по неуважності постійно забувають. Представляючи дієту, як тимчасову міру для доведення параметрів тіла до бажаних, часто не враховують, що спосіб життя не може бути тимчасовим. Виходить, що дієта це те, що людина повинна вибрати собі на тривалий відрізок життя. Але для цього необхідно розуміти основні принципи здорового харчування.

Різні дієтологи можуть радити незвичайні і вельми малоефективні дієти, часто розраховані на тимчасовий ефект. В мережі Інтернет також можна знайти тисячі порад з приводу підбору дієти. Але якщо уважно вивчити всі рекомендації, то можна вивести якісь загальні правила, що об’єднують всі дієти. Вони і стануть тими принципами, які при обліку в розробці режиму харчування дають тривалий ефект.

Правило №1.

Їжте тільки тоді, коли дійсно голодні. Прислухайтеся до свого організму: йому насправді не вистачає харчування, або просто потрібно чимось зайняти вільний час?

Правило №2.

Це правило безпосередньо випливає з попереднього. Потрібно їсти, коли відчувається голод. Тут деякі люди роблять велику помилку, вважаючи позитивною якістю терпіти голод. Крім проблем з травною системою і чергового «зриву» від таких «подвигів» нічого чекати не доводиться.

Різке зменшення кількості їжі і великі перерви між прийомами їжі діють як тривожний сигнал для організму: потрібно накопичувати поживні речовини про запас, і починається уповільнення обміну речовин, що знову ж таки призводить до набору ваги.

Правило №3.

Багато рухатися, або скорочувати порції при малорухливому способі життя. Повірте, вашому організму буде достатньо і невеликої порції їжі, якщо він не витрачає багато енергії.

Правило №4.

Часто “заїдають” стреси, звичайно, солодкою калорійною їжею. Це найбільша помилка, наслідки якої – набір ваги.

Правило №5.

Дуже важливо виділити час і місце для прийому їжі. Більшість з нас робить велику помилку, не плануючи перерви на їжу. Несистемне харчування дає такий же ефект як переїдання або голодування – збій в обміні речовин, порушення травної системи і набір ваги.

Тому, які продукти харчування входять у ваш раціон, теж потрібно багато уваги і ретельного аналізу. Від деяких продуктів необхідно виявитися зовсім, але щоб не було порушення в балансі харчування, їх потрібно буде замінити чимось менш шкідливим для організму.
продукт

Позитивний ефект від харчування буде лише в тому випадку, якщо навчитися правильно підбирати продукти, які можна розділити на кілька видів.

Продукти – папір.

Мається на увазі, що така їжа низькокалорійна, швидко «згорає» і не дає можливості жиру відкладатися в тканинах організму. Дуже зручна для перекусів і в ті моменти, коли є несвоєчасне почуття голоду. До таких продуктів відносяться майже всі овочі і фрукти (в помірних кількостях). Дуже зручні для контролю ваги.

Продукти – хмиз.

Багаті білком з низьким вмістом вуглеводів і жирів – м’ясо птиці, молюски, нежирна риба, бобові.

Продукти – дрова.

До такого виду їжі відноситься хліб, крупи, макаронні вироби. Дуже важливий ресурс для тих, хто веде активний спосіб життя і тим більше, якщо займається спортом. Ці продукти повільніше, ніж попередні види, переробляються в організмі, а значить, дають достатню кількість енергії.

Продукти – сирі дрова.

Для тих, хто не в курсі: сирими дровами не тільки неможливо розпалити багаття, ними можна абсолютно зупинити горіння. Так і з деякими продуктами, які дуже довго розщеплюються в організм, дають багато енергії, але і багато непотрібного жиру і вуглеводів. Сюди можна віднести горіхи, масло, молоко, морозиво, всі жири, жирний птах і риба, сало тощо. Таких продуктів має бути мінімальна кількість в раціоні, хоча вони, звичайно, найсмачніші.

Якщо говорити образно та використовуючи описані види їжі, то в щоденному харчуванні має бути трохи «дров», трохи більше «хмизу» і багато «паперів».

Дуже важливий принцип правильного і здорового харчування – між прийомами їжі не повинно бути перерви більше трьох годин. А до думки про те, що після шести годин їсти не можна, потрібно ставитися з обережністю. Коли так кажуть, швидше за все, мають на увазі, що сон запланований на 10 годин вечора. Багато дієтологів і консультанти з харчування сходяться на думці, що останній прийом їжі має бути не пізніше ніж за три-чотири години до сну. Звідси і варто відштовхуватися: якщо хтось засинає не раніше першої-другої ночі, то остання вечеря в шостій годині вечора нічого хорошого організму не дасть, він почне голодувати, а звідси і народжуються нічні походи до холодильника.

З усього цього можна зробити висновок про те, що якими різними не були б поради різних дієтологів, у всіх є загальні принципи:

– дробове харчування, яке дозволить уникнути голодних годин і переїдання після довгої перерви в їжі;

– велика кількість “паперу” і мінімальна – ” сирих дров»;

– викорінити звичку харчуватися в пунктах швидкого харчування;

– намагатися взяти приготовану їжу з собою;

– і головний: потрібно знайти для себе режим харчування, який зможете дотримуватися все життя, інакше всі старання будуть марними.

Тільки вибравши для себе зручний режим харчування з опорою на принципи корисної дієти, можна досягти хорошого ефекту в підтримці своєї фізичної форми і стану здоров’я.

Навчіться отримувати задоволення від «правильних» продуктів.