Напередодні сезону грипу редакція UKRHEALTH.NET розпитала про цю інфекцію головного імунолога м. Київ, к.м.н. Олега Володимировича Назара.

– Що таке грип? Чим він небезпечний? Чим грип відрізняється від застуди, тобто інших ГРВІ? 

– Грип – це гостре респіраторне захворювання, яке вражає дихальні шляхи і може викликати різні грізні ускладнення. Відмінністю грипу від інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) є більш важкий перебіг і наявність ускладнень. Серед гострих респіраторних захворювань (ГРЗ) виділяють окремо грип та інші ГРВІ (парагрип, аденовірусну, респіраторно-синцитіальну інфекцію та ін), які відрізняються більш легким перебігом. Особливості грипу в бурхливій імунній реакції з високою температурою і потенційно можливими ускладненями. До них відносяться, в першу чергу, загострення хронічних захворювань з боку серцево-судинної і дихальної систем.

Друге – це нейроінфекції, коли після грипу може формуватися ураження нервової системи (розвиток демієлінізуючих захворювань). Розвиток ускладнень, а так само смертність від грипу також пов’язані з цією вираженою імунною реакцією. Є таке поняття, як системна запальна відповідь (СЗР), коли відбувається активація всіх ланок імунної системи, без урахування специфічності збудника інфекції, що може призводити до ураження інших органів (за рахунок високого вмісту прозапальних білків імунної системи (цитокінів). 

Говорячи про сезонність грипу, ми чітко повинні відзначати, що грипом хворіють цілий рік. Коли підвищується захворюваність і виникає епідемія грипу? У вологу нестійку погоду, тому це повітряно-крапельна інфекція. Коли на вулиці сухо – все нормально. При підвищеній вологості слизова дихальних шляхів набухає, простір між клітинами збільшується, і вірусу легше проникнути в організм.

– Яка на сьогоднішній день існує найбільш ефективна профілактика грипу як найнебезпечнішого ГРВІ? 

– Існує 2 види профілактики: специфічна, так звана вакцинація, і неспецифічна. Остання показана тим людям, яким вакцинація за медичними показаннями заборонена. Неспецифічна профілактика – це комплекс заходів, спрямованих на стимуляцію імунної системи. Найбільш ефективна – це специфічна профілактика. Офіційний Комітет експертів ВООЗ дає прогноз, що в цьому сезоні очікується захворюваність такими-штамами вірусів грипу. На цій підставі готуються певні протигрипозні вакцини. Специфічна профілактика повинна проводитися мінімум за 1 місяць – 2 тижні до початку епідемії. За великим рахунком – це кінець вересня. У жовтні ми повинні охопити максимальну кількість людей. 

Особливості вакцинації такі: 

Людина перед вакцинацією повинна бути абсолютно здоровою. Якщо існують якісь проблеми зі здоров’ям – краще почекати 2 тижні і провести її пізніше. 

Літні люди та діти іноді (на розсуд лікаря) прищеплюються в 2 прийоми. 

Особам, яким протипоказана вакцинація або тим, хто не встигає або відмовляється, проводимо неспецифічну профілактику. Вона включає: 

1. Аскорбінову кислоту (вітамін С) і вітаміни групи В, які входять до складу різних полівітамінів. Але необхідно обов’язково дотримувати вказану на упаковці дозу, перевищувати її не рекомендується. По-друге, їх потрібно приймати після їжі. По-третє, вони погано поєднуються з кавою. Кава руйнує вітамін В6, внаслідок чого порушується жировий обмін. 

2. Білкова дієта потенційно стимулює імунітет. Білок міститься в м’ясі, рибі, кисломолочних продуктах. Він є будівельним матеріалом для антитіл (імуноглобулінів), інтерферону, а з іншого боку амінокислоти необхідні для активації клітинної ланки імунітету – Т-лімфоцитів. 

3. Прянощі, спеції. Вони не тільки надають їжі смак, але і мають здатність подразнювати слизову оболонку. За рахунок місцевого подразнення розширюються судини, поліпшується кровообіг і збільшується приплив імунних клітин в так звані вхідні ворота інфекції. Найпростіше – це 3-4 суцвіття гвоздики запарити склянкою окропу, настояти 1,5 год і потім полоскати горло або пити. 

4. Гомеопатичні препарати – антігріппін також розчиняють у воді і приймають 1-2 рази на день. 

5. Імуностимулюючі препарати діляться на певні групи. Найчастіше застосовуються: 

  • Інтерферони.
  •  

  • Індуктори інтерферону.

1) Інтерферони (лаферон, лаферобіон, назоферон, віферон) бувають в 3-х формах: ін’єкційної, назальної (спрей або краплі) і у вигляді свічок. Їх можна призначати і для профілактики (1 раз в день бризнути в ніс або поставити свічку), і для лікування в гострий період, коли Ви відчуваєте, що захворієте (з’являється головний біль, підвищується температура). У цей період призначаються тільки готові інтерферони.

2) Індуктори інтерферону (аміксин, арбідол, кагоцел, лавомакс, циклоферон) застосовуються переважно з метою профілактики. Гропринозин має противірусний ефект, тому може застосовується і в гострий період. Ці препарати стимулюють організм до вироблення власних інтерферонів. Є дитячі та дорослі дози. Особливості прийому: 

Їх завжди слід застосовувати після їди, тому що вони подразнюють слизову і можуть викликати печію. 

Їх не можна поєднувати зі слабоалкогольними напоями.

– Такі препарати повинен призначати лікар? 

– У принципі вони відносяться до безрецептурних лікарських засобів. Якщо у людини часті простудні захворювання, вона може їх самостійно приймати. Чому? Індуктори інтерферону діють таким чином: якщо організму необхідний інтерферон, вони нададуть дію, якщо ні – вони дії не зроблять. 

3-я група препаратів, які можна застосовувати в якості профілактики – це група синтетичних імуномодуляторів. Вони більш широко діють на імунну систему. Дітям можна застосовувати дерінат – препарат нуклеїнової кислоти у вигляді крапельок. Для профілактики ГРВІ закапують у кожний носовий хід по 2 краплі 2-4 рази / добу протягом 1-2 тижнів. З метою профілактики призначається 1 свічка ректально 1 раз на 2-3 дні, на курс достатньо 5 свічок. Через 2-3 тижні курс можна повторити. Зараз знаходиться на стадії реєстрації таблетована форма галавіту. У Росії галавіт у вигляді таблеток вже зареєстрований. Це дуже зручно, не треба робити уколів, при розсмоктуванні таблетки ще «йде» і стоматит.
“Грип та ГРЗ при вагітності краще всього лікувати не протизапальними і жарознижуючими препаратами, а часом, теплим питтям, спокоєм …” 

Аскорбінова кислота є також індуктором інтерферону. Але її треба застосовувати обережно, особливо при цукровому діабеті, нирковокам’яній хворобі. Як кислота вона подразнює слизові і викликає печію.

– Ви говорили, що є група людей, яким показана вакцинація, тобто так звана група ризику, і група, кому вона протипоказана? Хто відноситься до однієї групи, і хто відноситься до іншої? 

– Згідно з Наказом № 48 МОЗ України про порядок проведення профілактичних щеплень рекомендується проводити щорічну вакцинацію проти сезонного грипу за станом здоров’я, тобто вона є обов’язковою для: 

ВІЛ-інфікованих (проводиться суб’єдиними вакцинами під медикаментозним прикриттям); 

хворих майже всіма вродженими імунодефіцитами (також проводиться суб’єдиними вакцинами під медикаментозним прикриттям в спеціальних умовах); 

ризиком ускладнень при хронічних захворюваннях (легень, серця, судин, печінки, нирок, крові). 

Вакцинація проти грипу є рекомендованою для декретованих груп населення: 

військовослужбовців, працівників транспорту, прокуратури, міліції, освіти і медпрацівників; 
дітей дошкільних установ, в тому числі інтернатів, і школярі; 
літніх людей з будинків престарілих; 
трудових колективів підприємств і т.д.; 
вагітних, які ймовірно будуть на 2-3-му триместрі під час епідемії грипу (в даному випадку вакцина повинна бути без імуностимуляторів).

Стандартно вакцинуються за бажанням декретовані групи населення. Зазвичай підприємства чи приватні фірми самі закуповують вакцину і організовують прищеплення своїх співробітників. Життя показало, що дешевше вакцинувати працівників, ніж оплачувати їм лікарняні листи.

Будь-яким вакцинаціям передує медичний (лікарський (!) огляд, який включає вимірювання температури тіла, артеріального тиску, пульсу та аускультацію (прослуховування) легень!

Протипоказання до вакцинації: 

1.Наявність гострого захворювання в даний момент. 
2.Наявність гострої алергічної реакції на будь-який компонент будь-якої вакцини. 
3.Тяжкі ускладнення від попередньої дози у вигляді анафілактичного шоку або генералізованої кропив’янки. 
4.Анемія при рівні гемоглобіну крові менше 85 г / л. 
5.Судомний синдром у дітей. Відмову від вакцинації у дітей підписують батьки.

Хронічні захворювання не є протипоказанням, головне – правильно підготуватися.

Не можна проводити вакцинацію при гострих захворюваннях!

– Де можна щепитися від грипу? Чи існують спеціальні центри вакцинації?

– Зараз офіційно готується Наказ МОЗ України щодо профілактики грипу, в якому буде вказано механізм створення кабінетів вакцинації на базі маніпуляційних кабінетів державних центральних поліклінік. Щепитися можна буде тільки з початку жовтня, коли в Україну надійдуть вакцини, що містять штами грипу, прогнозовані ВООЗ в цьому сезоні.

– Коли в Україні очікується епідемія грипу?

– Не раніше середини грудня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГРИП: СТРАТЕГІЯ ЛІКУВАННЯ

ГРВІ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ