З настанням теплих сонячних днів актуальною стає тема відпочинку на природі. Однак не менш важливим для цього періоду виявляється питання захисту від укусів кліщів.

Кліщі є вектором , тобто переносником , багатьох інфекційних хвороб: кліщового енцефаліту , кліщового поворотного тифу , хвороби Лайма , туляремії , плямистої лихоманки Скелястих гір , лихоманки цуцугамуши і інших небезпечних захворювань.

За рівнем поширеності та захворюваності в країнах Центрально-Східної Європи , включаючи Україну , серед природно-вогнищевих інфекцій , які передаються кліщами , перше місце займає хвороба Лайма. Це захворювання зустрічається на всій території України .

Хвороба Лайма

Хвороба Лайма або кліщовий бореліоз характеризується різноманітністю клінічних проявів , стадійністю течії і схильністю до розвитку хронічних форм .

Хвороба Лайма є найбільш поширеним інфекційним захворюванням , яке передається кліщами , в Північній півкулі. Збудники хвороби Лайма – бактерії борелії – передаються людині через укус інфікованих іксодових кліщів.

Ранні симптоми першої стадії кліщового бореліозу можуть включати головні болі , жар , втома , а також характерний шкірний висип – так звану мігруючу кільцевидну еритему . Іноді мігруюча еритема супроводжується місцевим збільшення лімфатичних вузлів. У деяких випадках у хворих з’являється нудота , блювота , а також катаральні явища ( першіння в горлі , нежить , сухий кашель ) .

Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи

При відсутності лікування , захворювання переходить у другу стадію. При цьому виникають пульсуючий головний біль , скутість потиличних м’язів , світлобоязнь , значна стомлюваність , слабкість , серцеві порушення . Іноді відзначаються розлади пам’яті , сну , концентрації уваги і виражена емоційна лабільність . Дана стадія захворювання має яскраву різноманітну клінічну симптоматику , яка обумовлена ​​здатністю борелій проникати в будь-які органи і викликати їх пошкодження . Третя стадія хвороби Лайма характеризується ураженням суглобів , шкіри і нервової системи.

Якщо лікування проводяться на ранніх стадіях захворювання , в більшості випадків його прояви можна купірувати антибактеріальними препаратами. Неадекватна терапія призводить до прогресування хвороби і настанню хронічної форми хвороби Лайма , коли захворювання стає важковиліковним , призводить до інвалідизації або навіть до смерті. Отже , набагато легше уникнути зараження даною хворобою , ніж боротися з її підступними наслідками.

Як уникнути укусу кліща ?

Щоб убезпечити свою родину під час відпочинку на природі в сезон активності кліщів , необхідно дотримуватися декількох нескладних правил.

Читайте також:  Чому важливі сушильні камери для обробки деревини?

Слід пам’ятати , що кліщі рідко присмоктуються на відкритих видимих ​​ділянках тіла , зазвичай вони заповзають під одяг . Тому , виходячи в парк , ліс або на будь-яку іншу територію , де зустрічаються кліщі , потрібно одягнутися так , щоб запобігти їх заповзання під одяг . Для цього брюки слід заправляти в чоботи , шкарпетки вибирати з щільною гумкою. Сорочку покладається одягати або без застібок , або з блискавкою , через яку кліщі не зможуть проникнути під одяг . Її манжети повинні щільно прилягати до зап’ясть . Сорочку потрібно заправляти в штани . На голову слід надягати капюшон , щільно пришитий до куртки . Крім того , одяг потрібно вибирати світлий і однотонний , так як на ньому краще помітні кліщі.

Важливим моментом є регулярні взаємо – і самоогляди для виявлення кліщів, які причепилися. Огляди слід проводити приблизно кожні чверть години. Також необхідно оглядати домашніх тварин і знімати з них кліщів.

Щоб підвищити ступінь захисту від кліщів , слід застосувати спеціальні хімічні засоби для обробки верхнього одягу. З цією метою використовуються репелентні ( відлякуючі ) , акарицидні ( знищуючі кліщів ) і акарицидні – репелентні засоби. Правильне застосування акарицидних і акарицидно – репелентних засобів забезпечує найбільш високий ступінь захисту . Необхідно пам’ятати , що дані засоби , як правило , токсичні, тому їх не можна наносити безпосередньо на шкіру.

Читайте також:  Чому важливі сушильні камери для обробки деревини?

Для вибору місця відпочинку , привалу або ночівлі переважно вибирати сухі соснові ліси з піщаним грунтом або ділянки без трав’янистої рослинності , на яких кліщі зустрічаються дуже рідко. Перед ночівлею необхідно провести ретельний огляд одягу , волосся і тіла. Також , під час прогулянки лісом сідати на траву не слід , тому що при цьому значно збільшується ризик нападу кліщів.

Важливо знати , що заносити в приміщення свіжозірвані квіти і гілки , верхній одяг після відвідування лісу та інші речі не можна , так як на них можуть виявитися кліщі.

Таким чином , подбавши про захист всіх членів сім’ї , а також домашніх тварин від кліщів , можна повною мірою насолодитися відпочинком на природі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВКУСИВ КЛІЩ