Психологія спору дозволяє зрозуміти справжні наміри вашого опонента. Причини того, чому сперечаються люди, можуть бути найнесподіванішими.

Суперечка, незалежно від його предмета, є важливою складовою міжособистісного спілкування та взаємодії людей. Під час цього процесу сторони за допомогою аргументів відстоюють своє розуміння обговорюваного питання і прагнуть спростувати доводи опонентів.

Не секрет, що сперечальники не завжди оперують фактами, але і використовують психологічні та логічні виверти. Не виключені шантаж і фізичний вплив. Результат обміну думками залежить від багатьох складових: від явної та прихованої причини спору, особливостей характеру людей, які сперечаються, прагнення до взаєморозуміння, здатності доводити і спростовувати ті чи інші висловлювання. Що змушує людей обговорювати спірні питання з оточуючими, навіть якщо спір завідомо неконструктивний, а засоби – не завжди дозволені?

Затіваючи суперечку, люди прагнуть отримати в результаті словесних баталій певну вигоду – матеріальну або моральну. Давайте подивимося на причини, чому сперечаються люди, які не з змістовної сторони, а з точки зору імпульсу, який до цього спонукає. Адже суперечка є способом виплеснути накопичені емоції, в тому числі негативні – біль, незадоволення, злість. Той, хто стає другою, третьою і т.д. стороною спору, фактично визнає важливість розмови і значимість думки опонента для себе.

Практичний сенс

Під час суперечки кожна зі сторін відстоює свої інтереси. Часто вони, дійсно, мають практичний сенс. Переваги того або іншого інтересу залежать від того, наскільки кожна сторона зможе відстояти своє розуміння проблеми і здатна спростувати аргументи іншої сторони.

Наприклад, суперечки виникають при вирішенні побутових або виробничих питань. Члени сім’ї сперечаються про те, чи витратити заощадження на відпустку, або вкласти в ремонт. Або, наприклад, людина, яка отримує прибуток від випилювання лісу, буде сперечатися з екологами, які захищають цей ліс.

Небажання рушити стереотипи

Одна з поширених причин того, чому сперечаються люди, є небажання руйнувати усталені стереотипи, які присутні в кожній людині. Ця інформація, яка формує фундамент її поведінки і прийнятих нею рішень. Якщо при спілкуванні з кимось людина раптом починає розуміти, що її стереотипи помилкові, то відбувається збій всієї системи. У даному випадку особистість співрозмовника неважлива – важлива лише інформація. Суперечка – спосіб захистити свій внутрішній світ, навіть якщо людина визнала свою неправоту і прийняла дійсність.

При цьому якщо співрозмовник просто вказує на помилки, але не робить висновків та не пропонує способу їх вирішення, це говорить про його слабкість і психологічну нестійкість. Що, в свою чергу, тільки підігріває накал в суперечці.

Занижена самооцінка

Внутрішні конфлікти, незадоволеність життям можуть зробити з людини завзятого сперечальника. Один із прикладів – занижена самооцінка. Людині з цією проблемою важливо переконати в чому-небудь свого співрозмовника, щоб таким чином самоствердитися. Якщо він виграє в цій суперечці, то, як би сам для себе переконується, що його думка значима для інших, і що хтось інший більш ущербний.

З іншого боку, бажання самоствердитися може спонукати людину на конструктивну суперечку, що змушує його діяти. Наприклад, щоб підняти свою самооцінку, він сперечається з одним, що зможе навчитися водити автомобіль, і суперечка мотивує людину це зробити.

Завищена самооцінка

Людина із завищеною самооцінкою настільки вірить у свої сили і правоту, що їй складно сприйняти чужу думку і авторитет іншої особистості. Це провокує суперечку.

Скидання негативних емоцій

Іноді люди затівають спір, бажаючи позбутися накопиченої в них негативної енергії. Поганий настрій, проблеми вдома або на роботі можуть породити бажання довести комусь, що біле – це біле, або, навпаки – що абсурд є істиною. Така суперечка – спосіб зняти емоційне напруження і перемкнути проблемні думки.

Бажання виправдатися

Якщо людина відчуває за собою провину, суперечка використовується як спосіб перекласти ініціативу на співрозмовника. Ініціатор подібної розмови не здатний критично ставитися до себе. Таким методом він намагається виправдатися перед самим собою. Наприклад, зробивши якусь підлість по відношенню до співрозмовника, він буде шукати аргументи, які виправдали б його поведінку.

Як бачимо, часто психологія суперечки полягає не в бажанні отримати конкретний практичний результат, а в самому процесі. Але якщо обговорення позицій і думок досить аргументована, то всі його сторони відчувають себе психологічно комфортно, і починають бачити більше, ніж бачили раніше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СЕКРЕТИ ВПЛИВУ: МОТИВАЦІЯ І МАНІПУЛЮВАННЯ

НЕДОЛЮБЛЕНІ ДІТИ