Овочі і фрукти – основні постачальники клітковини, яка відіграє важливу роль у функціонуванні шлунково-кишкового тракту, нормалізації жирового обміну, виведенні з організму холестерину. Вживання овочів і фруктів підвищує імунні властивості організму і дозволяє протистояти хворобам. Багато плодово-ягідні з успіхом застосовуються в лікувальних дієтах.

Дієтологи рекомендують з’їдати як мінімум 3-4 порції (порція – один фрукт або одна чашка овочевого салату) овочів і фруктів на день.

За правилами здорового харчування потрібно їсти овочі та фрукти переважно в сирому вигляді. Тому намагайтеся при виборі продуктів харчування враховувати сезон (час року) та місце зростання.

Вітаміни плодово-ягідних відмінно засвоюються організмом. Вони знижують рівень холестерину в крові. Холестерин потрапляє в організм з тваринною їжею і виробляється печінкою. В рослинній їжі холестерину немає, зате в ній є пектин, який допомагає виводити холестерин.

Літні овочі та фрукти містять особливо багато вологи, чим рятують від спраги і голоду. Це дуже корисна їжа, але майже всі плоди піддаються різній обробці, для збільшення термінів зберігання або для стимуляції дозрівання, тому не дивно, що містять хімікати, небезпечні для нашого організму.

Токсини

Як зберігають ягоди

Чорну і червону смородину, ожину, малину, аґрус, чорницю відразу після збору охолоджують до точки замерзання, після чого поміщають в регульовану атмосферу. У таких умовах вони можуть зберігатися від двох тижнів до двох місяців. Проте в деяких країнах ягоди опромінюють радіацією, що дозволяє продовжити термін зберігання ще на тиждень. Ці технології відомі й популярні вже сотню років, широко застосовуються в Китаї і США. Зрозуміло, мова йде про мікродози, але поки немає доказів, що це безпечно для людини в довгостроковій перспективі. Без штучного охолодження і спеціальних засобів ягоди зберігаються не більше 12 годин. Виключення – брусниця і журавлина, в бочках з чистою холодною водою або просто в холодильнику вони можуть зберігатися від 10 місяців до року.

Чим обробляють картоплю

Проходить множинну обробку. Починається вона ще в полі, де картопля обробляється різними хімікатами від шкідників і захворювань. Але передпродажна обробка відбувається в основному ближче до весни, метою якої є заглушити процеси прокидання і проростання бульб. Для цього використовуються нетоксичні або малотоксичні препарати, але найбільш ефективний засіб від проростання – опромінення слабкими дозами радіації.

Груші

Зазвичай обробляють для зберігання антисептиками, найчастіше це препарат Пра-лонг – суміш ефірів жирних кислот і полісахаридів, судячи зі складу повинен бути нешкідливим.

Яблука

Піддаються обробці сумішшю воску, парафіну і сорбінової кислоти. Сорбінова кислота є консервантом, пригнічує розвиток мікрофлори (до речі, у вашому кишечнику вона буде робити те ж саме, що може з часом призвести до дисбактеріозу, як мінімум). Саме тому деякі яблука виглядають так, ніби їх тільки що зняли з гілки. Можуть зберігатися при такій обробці до одного року. Якщо яблука на дотик липкі це означає, що вони оброблені дифенилом. Зрозуміло, що їсти такі яблука з шкіркою шкідливо, а без неї втрачаються вітаміни.

Цитрусові

Обробляються воском і фунгіцидами. З фунгіцидів найчастіше використовується дифеніл. Дифеніл не має запаху, кольору і смаку, тому люди не можуть помітити і часто не миють фрукти, перед тим як зняти шкірку. А тому він виявляється на пальцях, і потрапляє в організм разом з фруктом, який з’їдається. Що не є добре, так як дифеніл вважається середньотоксичною речовиною і, між іншим, заборонений до використання в Європі і США як канцероген. Якщо ви використовуєте в харчуванні шкірку і цедру цитрусових – це ще один привід ретельно мити плоди.

Багато сухофруктів, які виробляються в масових масштабах, обробляються двоокисом сірки – токсичним неорганічним з’єднанням, яке використовується в якості консерванту і завдяки якому фрукти зберігають свій первісний колір.

Виноград

Зберегти виноград досить складно, тому при транспортуванні і зберіганні використовують метабісульфіт калію в таблетках, їх рівномірно розкладають на дно ящиків під папір. На повітрі ці таблетки виділяють сірчистий газ, антисептик і антиоксидант, який обкурює виноград. Також паперову упаковку можуть обробляти фунгіцидами (група пестицидів для боротьби з грибками), що дозволяє у п’ять разів знизити втрати. Тому мийте виноград дуже ретельно.

Для знищення шкідників перед відправкою на експорт фрукти обробляються бромистим метилом. Зазвичай також фрукти піддають обробці сірчистим газом або фунгіцидами, які запобігають появі цвілі. Фрукти обробляють тонким шаром парафіну або воску. Це не тільки надає фрукту апетитний глянсовий блиск, але і дозволяє зберігати його майже рік. Змити восковий наліт, просто сполоснувши водою з-під крана неможливо. Необхідно, як мінімум, кілька хвилин чистити його щіткою під гарячою водою, бажано з милом. В куразі без хімікатів швидко утворюються цвілеві гриби, в маленькій кількості вони не видні. Тому курагу і родзинки, яку продають в магазині і на ринку, зазвичай перед тим, як пустити в продаж, обробляють сірчистим газом, щоб вона тривалий час не псувалася.

Сірчистий газ вплив на організм:

Двоокис сірки – це токсичний газ. Навіть мала концентрація здатна призвести до запалень верхніх дихальних шляхів, спровокувати кашель, хрипи або нежить. Подальший вплив призводить до болів під час ковтання, дефектів мови, блювоті і задишки. Ураження легеневої тканини, дає про себе знати не відразу, а лише через добу або дві після проникнення газу в органи. Хоч концентрація цього газу на оброблених овочах і фруктах не настільки велика, але все ж залишається небезпечною для життя.

Шкода харчового консерванту Е230 Біфеніл (дифеніл) полягає в тому, що небезпечні речовини, які входять до складу харчової добавки, здатні спровокувати виникнення і розвиток злоякісних ракових утворень.

На складах для зберігання овочів і фруктів регулярно проводяться обробки від гризунів, комах, грибків. На щастя, більшість речовин, якими обробляють плоди, не проникають всередину, а залишаються на поверхні.

Як мити фрукти і овочі, щоб не боятися пестицидів

Фрукти

Яблука

Вибираючи ці фрукти, спробуйте їх на дотик. Якщо ви відчуєте, що вони липкі, вони оброблені дифенилом для довгого зберігання. У Євросоюзі, США, дифеніл заборонений через його сильні канцерогенні і аллергені властивості. Оброблені дифенилом фрукти потрібно очистити від шкірки.

Капуста

Знімайте верхні листки і вирізуйте качан.

Картопля

У картоплі всі нітрати збираються під шкіркою і в серцевині, тому необхідно зливати воду після того, як картопля закипіла. Більшість хімікатів йде при варінні продуктів, при смаженні – набагато менше.

Салат, петрушка, кріп та інша зелень

У цих продуктах найбільше нітратів накопичується в прожилках і черешках. Зелень дуже активно вбирає нітрати, а значить її краще вимочити протягом години у воді, перед тим, як додавати в страви.

Виноград

Досить добре вимити.

Помідори

Чим товща у них шкірка, тим більше в них хімії. Ніколи не купуйте помідори оранжево-червоного кольору. Біла м’якоть і товсті прожилки – це сигнал великого вмісту нітратів. Якщо ви купили такі помідори, замочіть їх на 1 годину в холодній воді.