Мальовані історії люблять і дорослі, і діти. Сучасні діти мають доступ до мультфільмів практично цілодобово. Немає необхідності чекати нову серію улюбленого мультика до завтра: включи інтернет і дивись онлайн. Але офтальмологи говорять про шкоду комп’ютера і телевізора для дитячих очей, і рекомендують встановлювати обмеження на час перегляду. Психологи в свою чергу закликають батьків фільтрувати мультфільми за віком і якості.

Діти дивляться мультфільми з подачі батьків: нам так зручніше. Не потрібно постійно тримати дитину в полі зору, грати з ним без перерви, можна зайнятися своїми справами. Але черв’ячок сумнівів точить мозок: може дітям не можна дивитися мультики так багато, можливо не можна в такому віці? Давайте розбиратися.

З якого віку дитині можна дивитися мультфільми

Є рекомендації, що починати дивитися мультики дитина повинна не раніше року: так пишуть на більшості сайтів для батьків. Багато з них вказують межу в 1,5 року. Але давайте згадаємо прекрасні розвиваючі мультики з 6 місяців, 8 місяців, і т.д. Значить, якщо вони існують і на них є відповідне маркування, то їх можна застосовувати за призначенням? Скоріше за все так. Але остаточно ви зможете з’ясувати це, коли докладніше дізнаєтесь про його сюжет і призначення. Непогано було б з’ясувати, хто створив мультфільм: чи є серед творців дитячі психологи і педагоги.

Зараз в інтернеті можна знайти безліч мультфільмів для дітей, але не всі вони придатні для показу дітям. Якісні розвиваючі мультфільми для дітей завжди мають маркування за віком, гарне зображення, добре озвучені, з приємною для дитини музикою. Зміст мультфільму має бути зрозумілим і приємним для сприйняття, сюжети не повинні закликати до небезпечних дій.

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

Дивитися мультики може й піврічна дитина: це не заборонено. Але він не повинен в цьому віці бути посаджений перед телевізором або комп’ютером, і залишений так, поки мама варить борщ. 5 хвилин для малюка цілком достатньо, і обов’язково в присутності мами. Важливо під час перегляду сказати дитині кілька слів, щось пояснити: це залишить йому зв’язок з реальним світом.

Дивитися онлайн Тіні Лав для дітей від 6 місяців до 3 років

Зберегти зір і дивитися мультфільми? Все можливо

Офтальмологи рекомендують дивитися мультфільми дітям з 1 року – не більше 15 хвилин в день, з 2 років по 20-30 хвилин, і з 4 років вже по півгодини двічі на день. При цьому допускається один сеанс в кінотеатрі 1,5 години раз на тиждень. Американська асоціація педіатрів взагалі не рекомендує дивитися мультфільми дітям молодше 2-х років.

Погодьтеся, це практично неможливо виконати в сучасних умовах. Так як бути?

З 6-8 місяців життя у дитини формується предметний і просторовий зір: її приваблюють окремі предмети і їх переміщення в просторі. Тому дивитися в монітор за героями мультфільмів він буде з цікавістю і дуже пильно. Саме пильний погляд може стати причиною проблем із зором. Але діти в цьому віці ще трохи короткозорі, і щоб бачити картинку чітко, вони намагаються бути ближче до монітора. Якщо ви не можете бути поруч з дитиною, то включати йому мультфільм в півроку не потрібно.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Навіщо дозувати навантаження на очі у дитини? У віці до 8 років форма очного яблука ще не сформувалася повністю, і вона може змінюватися сильніше, ніж у дорослому віці. При тривалому уважному погляді на екран очі дитини приймають більш витягнуту, або більш укорочену в передньо-задньому напрямку форму. Якщо так відбувається часто, то може сформуватися далекозорість або короткозорість. Нормальна відстань від очей дитини до екрану – 2-4 метри.

Тому ліпити або малювати, грати в конструктор під нескінченні мультфільми менш шкідливо для очей, ніж дивитися півгодини без перерви одну серію. При паралельному занятті дитина постійно відволікається поглядом на те, що у неї в руках, і очі не втомлюються.

Не показуйте дитині мультфільми з планшета і телефону, особливо в ліжку, коли дитина лежить.

будова очей при далекозорості і короткозорості

Вплив мультфільмів на психологічне здоров’я дитини

Мультфільми несуть багато інформації, яка для дітей до 7 років все ще обтяжлива. Барвиста рухома картинка, гучна музика, захоплюючий сюжет викликають надлишок емоцій, контролювати які дитина ще не в змозі. Якщо у дитини в ранньому віці були навіть легкі неврологічні проблеми, то перегляд мультфільмів сумарно довше однієї години в день буде відображатися на її поведінці, сні, апетиті.

Багато дітей відмовляються слухати казки з книжок і розглядати картинки самостійно після того, як в їх життя приходять мультфільми. Жива картинка – це як смачна їжа, покладена в рот: не потрібно нічого придумувати, просто насолоджуйся процесом. Коли ж дитина слухає казку, у неї включається уява. Це надає потужний вплив на розвиток всіх когнітивних функцій, і дитина краще розвивається.

Читайте також:  Що таке фільтр для води: переваги використання

Не можна сказати, що мультфільми шкодять розвитку дитини: часто навпаки. Але важливо правильно вибрати мультфільм і не зловживати кількістю. Діти часто всеїдні, і довірливо дивляться все, що їм покажуть. Проведіть простий тест: подивіться мультфільм самі, і якщо він не втомив вас – то він підходить для вашої дитини. Хороші мультфільми захоплюють і дітей, і дорослих.

Ніколи не ставте дитині мультфільми на Ютуб або іншому відеоканалі один за іншим, без контролю. Крім несподіваних і небажаних сюжетів тут ще буває багато реклами, також з небажаними для дитини сюжетами. В ідеалі ви повинні переглянути мультфільм раніше, і вже після ставити для дитини.

Не женіться за всіма мультиплікаційними новинками. Вводіть в «раціон» дитини нові мультфільми та серіали поступово, не частіше одного разу на місяць.

Для впевненості, що в процесі перегляду не уклиниться небажана реклама, скачайте мультфільми на комп’ютер, і показуйте в записі. Так ви завжди зможете контролювати що дивиться ваша дитина і в якій кількості.

Автор: Наталя Трохимець

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧОМУ ДІТИ БРЕШУТЬ БАТЬКАМ

ЯК СТАТИ ДИТИНІ СПРАВЖНІМ ДРУГОМ? 10 БЕЗЦІННИХ ПОРАД

ВЧЕНІ ВСТАНОВИЛИ: МУЛЬТФІЛЬМИ ВБИВАЮТЬ