Правець – одне із самих важких, часто смертельних, інфекційних захворювань. Його викликає токсин, що виділяється бактеріями Clostridium tetani, що потрапили в рану. Їх спори надзвичайно стійкі до антисептиків, дезінфікуючих засобів та фізико-хімічних факторів.

У ґрунті, випорожненнях і на різних предметах можуть зберігатися понад 100 років. При настанні сприятливих умов (відсутність кисню, достатня вологість, температура близько 37оС) спори перетворюються на менш стійкі вегетативні форми, які продукують один з найнебезпечніших отрут, який поступається по своїй силі лише ботулінічному токсину. Однак, токсин безпечний при ковтанні, так як не здатний всмоктуватися через слизову оболонку. Він руйнується під впливом лужного середовища, сонячного світла і при нагріванні.

Зараження може відбутися також при хронічних виразкових ураженнях шкіри, запаленні середнього вуха. Хворий не заразний.

У Сумській області зареєстрований випадок важкого правця у невакцинованої п’ятирічної дівчинки. В даний момент вона перебуває в стабільно важкому стані. За словами начальника управління охорони здоров’я Сумської адміністрації Сергія Бутенка, їй ввели лікувальну протиправцеву сироватку.

Процес розвитку хвороби

Правцева паличка виробляє токсин в умовах, де недостатньо кисню. Такі умови створюються при омертвінні тканин, наявність чужорідних тіл, нагноєнні. Утворюється в районі рани токсин по нервовим волокнам потрапляє в центральну нервову систему і порушує її діяльність.

Ознаки. Інкубаційний період становить від 2 до 56 днів. Чим він коротший, тим важче протікає захворювання. З’являються болі і скутість при рухах нижньою щелепою, м’язами живота або спини, утруднення при ковтанні. Потім з’являється утруднення при відкриванні рота, напруга і судорожне скорочення м’язів особи. Обличчя хворого набуває маску фіксованої страдницької “сардонічної” посмішки. Протягом 1-3 діб починаються дуже болючі судоми, які призводять до порушення дихання.

Невідкладна допомога. Хворий потребує термінового напрямку в реанімаційне відділення лікарні.

Диспансеризація. Перехворівші спостерігаються протягом 2 років у невропатолога.

Вакцина проти правця в Сумській області є, запевнив Юрій Калиновський, начальник служби у справах дітей Сумської ОДА.

Як правильно промити рану – Невідкладна допомога

Як не захворыти на правець?

Вакцинуватися. Планова вакцинація проводиться з 3-місячного віку з ревакцинацією в 2 роки, 6 років, 16 років і далі кожні 10 років. Після кожного поранення, за відсутності документального підтвердження про проведення повного курсу планових щеплень у відповідності з віком, проводиться екстренна профілактика правця шляхом введення правцевого анатоксину (знешкодженного токсину) або протиправцевої сироватки, що містить антитоксини до стовбнячного токсину.