Санітарно-епідеміологічна служба Києва серйозно стурбована станом місцевих зон відпочинку в зв’язку з підозрою на лептоспіроз. У лікарнях столиці знаходяться пацієнти з підтвердженим діагнозом цього небезпечного інфекційного захворювання. Є і смертельні випадки зараження лептоспірозом. У зв’язку із загрозою поширення епідемії, розповімо про те, як вчасно розпізнати симптоми лептоспірозу і убезпечити себе від зараження.

Лептоспіроз: гризуни, воду, молоду

Лептоспіроз – інфекційне захворювання, що викликається бактерією роду лептоспіра (Leptospira). Недуга вражає як людей, так і тварин. Патогени Leptospira потрапляють в організм через шкіру і слизові оболонки, проникають у печінку, нирки, надниркові і селезінку, де активно розмножуються.

Переносять інфекцію тварини: гризуни, собаки, свині, корови і коні. Передача відбувається після безпосереднього контакту з сечею тварини, вживання зараженого молока, води, або купання у водоймах зі стоячою водою (озера, болота, ставки).

Лептоспіроз надзвичайно небезпечний не тільки своїми проявами і потенційно летальними наслідками, але і складністю діагностики. Клінічна картина легких форм лептоспірозу захворювання нагадує грип (з яким більшість наших співгромадян звикли справлятися самостійно), а жовтяничні форми необхідно диференціювати з гепатитами та іншими інфекційними хворобами (малярія, сальмонельоз, сепсис, мононуклеоз та ін.).

Лептоспіроз

Симптоми лептоспірозу

Інкубаційний період лептоспірозу триває близько тижня. Симптоми проявляються гостро і різко:

  • Температура тіла підвищується до 39-40°С
  • З’являється сильний озноб, головний біль, безсоння
  • Пропадає апетит, хворого мучить постійна спрага
  • Сильні м’язові болі заважають людині пересуватися
  • Відзначається одутлість обличчя, почервоніння шкіри в області шиї, грудей.

Перша хвиля лихоманки сходить через 5-10 днів, але без відповідного лікування антибіотиками через 3-10 днів відбувається рецидив.

Симптоми лептоспірозу

Жовтянична форма лептоспірозу протікає складніше. На шкірі і слизових з’являється висип, спостерігаються ознаки гострої ниркової недостатності, можливо легенева кровотеча.

Потенційна небезпека лептоспірозу змушує нас уважніше ставитися до свого дозвілля та навколишнього середовищі. Категорично забороняється купатися на закритих пляжах. Перш ніж відправиться до водойми, перевірте, чи відповідає він санітарним нормам.

Лептоспіроз в Києві

З чим же пов’язане поширення лептоспірозу в Києві? Проблема полягає в недостатніх обсягах дератизації (знищення щурів). Період розмноження гризунів припадає на весну та осінь, коли люди не купаються в річках і озерах. Але влітку, в період сильної спеки, щури тікають від житлових будинків до водойм. Також небезпеку пов’язують з ліквідацією Мафів, під якими раніше мешкала велика кількість щурів.

Нагадаємо: наявність лептоспіри в київських озерах не підтверджено, але до появи офіційних даних від СЕС Києва уникайте купання в місцях, де на даний момент проводиться перевірка.