Стоматит – часта причина сімейних візитів до дитячого стоматолога і педіатра. Ця патологія далеко не нешкідлива: на язику, піднебінні і щоках з’являється наліт і болючі виразки, піднімається температура, розмовляти і їсти стає складно. Звідки взялося це неприємне захворювання, і як його лікувати?

Причини стоматиту у дітей

Учені поки не до кінця вивчили механізм появи стоматиту. Вважається, що імунітет реагує на незнайомі молекули і посилає на боротьбу з ними лімфоцити, надлишкова активність яких провокує появу виразок у роті.

Причиною стоматиту можуть виявитися хвороби шлунково-кишкового тракту (гастрит, коліт, дуоденіт), глисти, бактерії, віруси, кандидоз або пошкодження слизової оболонки рота. Таке різноманіття патогенних факторів призвело до появи 8 поширених видів стоматиту: алергічного, афтозного, везикулярного, герпетичного, катарального, виразкового і травматичного. Кожна з цих різновидів має свої специфічні симптоми і методи лікування.

Читайте також:  Отбеливание зубов: методы, эффект и важные детали

У немовлят найбільш поширений кандидозний стоматит, у дітей 1-3 років – герпетичний і афтозний. Школярі та дорослі частіше страждають від алергічного і афтозного стоматиту, викликаного неправильним доглядом за ротовою порожниною або вживанням брудних продуктів.

Симптоми стоматиту у дітей

Діагноз дитині може поставити тільки фахівець, але ви можете розпізнати стоматит по ряду характерних симптомів:

  • Поява на слизової рота білого нальоту творожистої консистенції (кандидозний стоматит).
  • Утворення на язику, піднебінні і внутрішній поверхні щік невеликих бульбашок, які лопаються, виразкуються і болять (герпетичний стоматит).
  • Виникнення білих виразок (афт), навколо яких червоніє і запалюється слизова (афтозний стоматит).

Іншими ознаками захворювання є підвищена температура тіла, збільшення лімфовузлів, втрата апетиту, нудота, озноб і головний біль.

Читайте також:  Як швидко проходить встановлення зубного імпланта?

Як лікувати стоматит у дітей

Лікування стоматиту у дітей

У дорослих стоматит часто проходить за тиждень навіть без спеціального лікування, але діти, чия імунна система ще не до кінця зміцніла, потребують особливого догляду.

  • Для нормалізації мікрофлори слизової при грибковому стоматиті, дитині призначають часті полоскання рота содовим розчином (до 6 разів на день). Щоб зупинити інфекцію, використовують протигрибкові гелі, таблетки або суспензії. Зміцнити імунітет допоможе вітамінотерапія. З раціону виключають кислі продукти, борошняне і солодке, дуже гарячу або холодну їжу.
  • У лікуванні герпетичного стоматиту основна роль належить протизапальній, знеболювальній та противірусній терапії. Дітям дають антисептичні настої лікарських рослин (ромашки, шавлії), препарати, що пригнічують вірус герпесу, ранозагоювальні полоскання і масла (обліпихи, шипшини).

Виразки при стоматиті не обробляються спиртовими розчинами, оскільки це може викликати опік слизової рота.

  • Афтозний стоматит, точна причина якого ще не визначена, лікують за допомогою антигістамінних препаратів, запобігаючи контакту з алергеном. Афти обробляють розчином борної кислоти або соди, рот полощуть трав’яними відварами. Також лікар може призначити антисептичні та антибактеріальні препарати, орієнтуючись на стан маленького пацієнта. Не зайвим буде прийом вітаміну C і групи B.
Читайте також:  Як швидко проходить встановлення зубного імпланта?

Поки дитина не видужає, вона повинна використовувати індивідуальний посуд, столові прилади і рушники. Також стежте, щоб їжа не пошкодила запалену слизову рота: віддавайте перевагу теплим перетертим супам, рідким кашам, овочевим пюре.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВИДИ СТОМАТИТУ

КАНДИДОЗНИЙ СТОМАТИТ

ОПОЛІСКУВАЧІ ДЛЯ РОТА: ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ