Наукова назва болю в суглобах рук – артралгія. Вона належить до однієї з найбільш поширених скарг, з якою пацієнти звертаються до лікаря, так як позбавляє можливості виконувати роботу і прості побутові дії.

Чому болять суглоби рук

Руки людини, мають дуже тонкий механізм, здатні витримувати досить значні навантаження. Проте, сильні болі, що виникають із-за травм і деяких захворювань можуть надовго позбавити їх рухливості.

Будь-який суглоб рук, від самого великого плечового і до самого дрібного на мізинці, не може бути застрахований від всіляких пошкоджень, таких як розтягнення капсули суглоба внаслідок тертя або надлишкового тиску в області суглобових хрящів, забій або перелом при ударі або падінні на руку. Травми супроводжуються набряком, почервонінням шкіри в ураженій області, больовим синдромом, сила якого залежить від характеру отриманого ушкодження. Як правило, вона не викликає скутість або оніміння рук, а обмеженість у русі пов’язана з больовим синдромом.

Діагностика болю в долонях і кистях

Дуже часто такі болі з’являються внаслідок отриманих травм – переломів, вивихів, розтягнень зв’язок при падінні або прямого удару. При цьому фіксується гострий біль, припухлість і обмеженість руху в зоні ураження.

Крім того больовий синдром може бути викликаний регулярними силовими навантаженнями під час різких захоплень, вигинів кистей, наприклад, при грі в теніс, гольф або при веслуванні. В результаті може розвинутися таке захворювання, як тендит, при якому уражаються сухожилля. Іноді досить невеликого роздратування сухожиль для утворення в них ущільнень.

Одноманітні навантаження на одні і ті ж м’язи при щоденній роботі за комп’ютером (друк, управління мишкою) тримають зап’ястя та кисті рук у постійній напрузі протягом тривалого часу. В результаті опухають сухожилля, що проходять поруч з нервом. Як правило, в кисті робочої руки (правої або лівої) відчувається дискомфорт або біль, ослаблення захоплення, оніміння долоні. Дане захворювання має назву – синдром зап’ястного каналу.

Кисті, як і інші суглоби рук, схильні до таких захворювань, як артрит, ревматоїдний артрит, подагра, остеоартроз, запальний процес при яких також супроводжується болючим синдромом різної сили. Характер випробовуваної болю дає підставу припускати з яким саме захворюванням пацієнт прийшов до лікаря за допомогою.

Ревматоїдний артрит

Дане захворювання пов’язано зі збоєм захисної системи організму, коли власні клітини сприймаються як чужорідні. При цьому запалений суглоб поступово руйнується, а пацієнт відчуває сильний біль в області ураження. Ревматоїдним артритом можуть хворіти як літні, так і молоді люди у віці 25-30 років. Зазвичай запальний процес протікає симетрично – в одних і тих же суглобах обох рук. Через деякий час відбувається деформація уражених суглобів, що призводить до викривлення пальців рук і втрати їх рухливості.

Подагра

При цьому захворюванні, яке називають “хворобою м’ясоїдів”, в суглобах накопичуються кристали сечової кислоти та її похідних. Подагра, яка розвивається у людей, що вживають занадто багато м’ясних продуктів, зазвичай спочатку викликає болісно сильні болі в суглобах ніг, а потім процес починається і в суглобах рук. При цьому навколо уражених суглобів поступово утворюються подагричні шишки. Біль при подагрі, як правило, носить пульсуючий і пекучий характер, особливо сильно проявляється вночі, трохи стихаючи до ранку.

Загострення захворювання бувають від двох до шести разів протягом року. При цьому болісні напади болю можуть тривати кілька днів.Факторами, що провокують такі загострення зазвичай служать:

 • прийом алкогольних напоїв;
 • великі порції жирних або м’ясних страв;
 • зловживання міцним чаєм, кавою або какао;
 • процедури в лазні або сауні.

Остеоартроз

Дане захворювання пов’язане зі зношуванням суглобового хряща. Остеоартроз зазвичай розвивається в літньому віці. Пацієнт з остеоартрозом суглобів рук скаржиться на біль в п’ястно-зап’ястному суглобі великого пальця, дрібних суглобах кистей, в плечових і ліктьових суглобах. Симптоми остеоартрозу в променевозап’ястному суглобі проявляються у вигляді обмеженої рухливості і болючої чутливості при натисканні в області ушкодженого суглоба, а також біль при фізичних навантаженнях.

Артрит

Для артриту характерне запалення суглобів, спричинене інфекційними хворобами. Розрізняють дві форми цього захворювання:

 • гострий артрит, при якому відзначають болючість, набряк, почервоніння шкіри в області ураженого суглоба і підвищенням температури;
 • хронічний артрит, болі при якому виникають лише час від часу.
Як позбавитися від болю в суглобах?

Якщо сильні болі в суглобах рук пацієнта викликані механічним пошкодженням, то для полегшення його стану застосовуються такі заходи:

 • руки фіксують таким чином, щоб обмежити рухливість пошкодженого суглоба. Для зменшення хворобливих симптомів пацієнту рекомендується спокій, розслаблююче тепло і м’який масаж в області ураження
 • при нестерпному болі на область ураження наносять будь-який крем, що містить нестероїдний протизапальний засіб або накладають компрес з розчином димексиду
 • при вивиху або переломі допомога надається тільки фахівцем в медичному закладі. Спроба виправити ситуацію в домашніх умовах може призвести до обваження травми і ускладнень у вигляді кровотечі, розриву капсули суглоба або зв’язок, порушення іннервації.
Лікування болів, пов’язаних з хворобою

Лікування залежить від характеру захворювання і носить комплексний характер, при якому одні методи доповнюють інші. Лікування проводиться відповідно трьома основними напрямками:

 • терапія основного захворювання, що послужило причиною больового синдрому,
 • зменшення і зняття больових симптомів,
 • відновлення функцій руки за допомогою реабілітаційних методик.

Для зняття болю в суглобах рук найбільш часто використовуються нестероїдні протизапальні ліки, здатні дати виражений знеболюючий ефект. Однак, багато з них мають побічний ефект, пов’язаний з роботою шлунково-кишкового тракту.

Не слід також забувати, що зловживання знеболюючими засобами може призвести до того, що основне захворювання буде прогресувати непомітно для пацієнта, чого допускати не можна.

Якщо біль, викликаний такими аутоімунними захворюваннями як, наприклад, ревматоїдний артрит, то застосовують глюкокортикостероїдні гормони, які швидко приносять полегшення пацієнтам, так як володіють потужним протизапальним ефектом.

Для посилення дії ліків часто застосовують і спеціальні лікувальні мазі, до складу яких також входять анестезуючі та протизапальні компоненти.

У складі комплексної терапії або в тих випадках, коли протипоказано застосування медикаментів, лікар може використовувати немедикаментозні методи лікування.

Немедикаментозні методи терапії

В якості немедикаментозних методів лікування болю в суглобах рук, викликаних на артроз або артрит, застосовуються:

 • кінезіологія,
 • ударно-хвильова терапія,
 • міліметрова хвильова терапія,
 • магніто-лазеротерапія,
 • масаж,
 • рефлексотерапія,
 • грязелікування.
Коли потрібно терміново звертатися до лікаря

Приводом для занепокоєння і термінового візиту до лікаря можуть служити такі симптоми:

 • біль після травми руки не проходить більше двох днів,
 • суглоби або кисть сильно набрякають;
 • дотики в області ураження відчуваються слабо або не відчуваються взагалі;
 • біль в ураженому суглобі посилюється при русі
 • поява відчуття поколювання в зоні ураження;
 • стає візуально помітною деформація кисті або суглобів;
 • рухи кистями, пальцями або в суглобі даються насилу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧОМУ БОЛЯТЬ СУГЛОБИ ВЗИМКУ