Якесь незрозуміле тремтіння по всьому тілу, зміна в голосі, почервоніння обличчя і сильна пітливість … Ось вони – провісники вашого виходу на публіку! Якщо ви думаєте, що ви в цьому самотні, то глибоко помиляєтеся. Перед виступом хвилюються всі, і навіть ті, хто робить це часто. Вчені вважають, що боязнь публіки закладена в наших генах і є плодом еволюційного розвитку, але давайте про все по порядку.

«Нагорода» від наших предків

Ніщо не пройде повз генів. Це своєрідний літопис еволюції людини, в якій занесена вся інформація про те, як людина розвивалася і якими вона володіє рисами.

Феномен страху перед публічними виступами не до кінця зрозумілий. Звести все до відповідальності виступаючого і боязню «проколу» не можна. Ймовірно, причину потрібно шукати глибше. Вчені вважають, що така реакція організму продиктована способом життя, якого дотримувалися наші предки.

У стародавні часи, коли люди жили громадами, вони змушені були триматися один одного. Небезпека підстерігала людину всюди, і в поодинці було не впоратися.

Найбільшим страхом для людини в ті часи було опинитися поза племені. Бути вигнаним або загубитися було рівносильно смерті. Вважається, що, коли людина виходить на публіку (як би, виходить один на один з цілим плем’ям), то якраз активізуються ці гени, які і відповідають за появу страху при відчуженні від громади. Це на рівні інстинкту, і поробити з цим нічого не можна.

оратор

Стреси родом з дитинства

Не тільки гени записують всю інформацію про те, що відбувається, але цим займається і все наше тіло. Деякі негативні події (особливо в дитячому віці) відображаються на нашому тілі у вигляді специфічних м’язових затискачів. Тобто формується якась область хронічної напруги, яка при найменшому провокуючому чиннику починає даватися взнаки.

Наприклад, діти до 5 років дуже чутливі до того, що їм каже мама. Якщо мати намагається втихомирити свою дитину залякуванням (на кшталт «я піду від тебе»), то це стане серйозною дитячою травмою, яку людина може пронести все своє життя. Дитячі страхи – серйозна проблема, яка може істотно відбитися на психічному здоров’ї вже дорослої людини. В такому випадку в тілі формуються ці самі м’язові затиски, які проявляються при першій же можливості, наприклад, при виступах на публіці.

страх виступати

Стреси великого міста

Відзначимо, що 200-300 років тому у людей не було такого сильного страху перед публічними виступами, як зараз. І пов’язано це з тим, що сучасна людина відчуває безліч стресів, що робить її легко збудливою і нервовою. Тому і стійкість до таких хвилюючих моментів як виступ перед публікою, у сучасної людини невисока.

Якщо у стародавньої людини єдиним стресом була небезпека, при якій вона діяла за принципом «бий або біжи», то сьогодні це не так. Стреси у великому місті підстерігають нас практично всюди: на роботі, в транспорті, в стосунках з близькими і т. д Найкраще на стрес реагувати фізичним навантаженням. Тоді гормони стресу переробляються, і практично не завдають шкоди організму. Але в сучасних умовах ми при стресах, як правило, не «б’ємо і бігаємо», а в кращому випадку стукаємо кулаком по столу. Зрештою, людина стає нервововою, дратівливою і нестійкою до найменших небезпек, в тому числі і до публічних виступів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧОМУ МИ ВІДЧУВАЄМО СТРАХ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ СТРЕС ПРИ АВІАПЕРЕЛЬОТАХ

ВІД ЧОГО ВИЛІКУЮТЬ ФІЛЬМИ ЖАХІВ