Травматичний шок – це важкий стан, що загрожує життю постраждалого. Від великої втрати крові людина може померти, тому в таких ситуаціях вкрай важливо швидко і адекватно надати першу допомогу.

Існує думка, що при травмах людина може померти від больового шоку. Однак це неправильне твердження. Основна причина смерті при травматичному шоці – рясна крововтрата. При цьому важлива не стільки абсолютна величина крововтрати, скільки її швидкість. Так, при швидкій крововтраті організм має менше часу для пристосування і адаптації. У зв’язку з цим розвиток травматичного шоку більш імовірно при ураженні великих судин.

Однак сильний біль і нервово-психічний стрес дійсно грають роль в розвитку шокового стану у потерпілого, що тільки погіршує становище справ.

При швидкій і масивній крововтраті у постраждалого різко знижується об’єм циркулюючої крові і падає артеріальний тиск. У такій ситуації погіршується постачання тканин киснем, що тягне так собою швидке накопичення токсичних продуктів обміну.

Як проявляється травматичний шок

Травматичний шок протікає в дві фази: еректильній і торпідній. У першій фазі потерпілий сильно наляканий і стурбований. Він може кричати від болю, кидатися з одного боку в бік або вимагати наркотичних знеболюючих препаратів.

У другій фазі потерпілий вже перестає кричати, кидатися або що-небудь вимагати. Людина стає загальмованою, апатичною і млявою. Вона може втратити свідомість. Артеріальний тиск в торпідній фазі різко знижується, іноді до критичних значень. У хворих з’являється блідість шкірних покривів і синюшність губ.

Вам буде цікаво: Перша допомога при кровотечах

кровотечі

Перша допомога при травматичному шоці

При травматичному шоці потерпілому потрібно надати швидку допомогу, яка зводиться до проведення наступних заходів:

  • Потрібно зупинити кровотечу. Велике судину, яка кровоточить потрібно затиснути пальцем, а вище місця кровотечі слід накласти пов’язку, що давить (якщо кровотеча венозна або капілярна) або джгут (при артеріальній кровотечі). На рану накладається тампон, змочений в 3% розчині перекису водню. Якщо у вас є гемостатична губка або інші засоби для швидкої зупинки кровотечі, то ними потрібно скористатися.
  • Якщо ви не фахівець, то самостійно витягувати ріжучі предмети або осколки з рани не потрібно. Довірте ці маніпуляції професіоналам.
  • Хворі з травматичним шоком дуже чутливі до переохолодження. Тому в холодну погоду потерпілого потрібно добре укутати і якомога швидше доставити в тепле приміщення. Хворому показано рясне пиття, причому давати пити йому потрібно більше, ніж він просить. Добре дати хворому спеціальні водно-сольові розчини для відновлення водного балансу. Їх можна придбати в аптеці.
  • Якщо у хворого є переломи або вивихи, то їх потрібно іммобілізувати за допомогою шин, для того щоб зменшити больовий синдром.
  • При травматичному шоці людину потрібно якомога швидше транспортувати до найближчого медичного закладу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОПІКАХ: 4 ВАЖЛИВИХ ПРАВИЛА

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ВИВИХУ

ДОЛІКАРСЬКА ДОПОМОГА ПРИ ОТРУЄННЯХ