Профілактика гострих респіраторних захворювань допоможе уникнути сезонного загострення захворювань дихальних шляхів.

Хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) , як правило , загострюються при гострих респіраторних вірусних захворюваннях , які в свою чергу частіше зустрічаються в міжсезоння , зокрема – пізньої взимку або ранньою весною. При загостренні кашлю хворий рідко коли звертається за допомогою до лікаря , вважаючи за краще лікуватися або засобами народної медицини , або протикашльовими препаратами , які відпускаються без рецепта.

У той же час деякі симптоми повинні насторожити хворого і спонукати його до обігу за медичною допомогою. До таких симптомів належать :

 • кашель , який триває більше тижня ;
 • підвищення температури (37-38 градусів) тіла , яке тримається протягом двох тижнів і більше;
 • висока температура тіла (вище 38 градусів) більше двох діб ;
 • біль у грудній клітці , задишка ;
 • зеленувата мокрота ;
 • домішки крові у мокротинні ;
 • напади задухи при кашлі ;
 • слабкість і зниження маси ;
 • рясне потовиділення , озноб ;
 • зміна в голосі.

Крім того , до лікаря необхідно звернутися , якщо по закінченню двох діб симптоматичного лікування кашель не проходить.

Кашель і куріння

Як показують медичні спостереження , хронічні обструктивні захворювання легень найчастіше розвиваються у курців. У цієї категорії населення сезонне загострення кашлю виражено особливо . Тому таким хворим рекомендується відмовитися від тютюнопаління. Сьогодні існують спеціальні таблетовані засоби, що допомагають боротися зі шкідливою звичкою , а також нікотинові жуйки і пластирі .

Протикашльові засоби

Оскільки для більшості хворих з загостреннями кашлю краще лікуватися самостійно , то необхідно внести певну ясність щодо існуючих медикаментів.

Відхаркувальні засоби від кашлю , або муколітики , бувають декількох видів. До муколітичних засобів прямої дії відносяться препарати на основі ацетилцистеїну . Варто мати на увазі , що такі препарати можуть призвести до легеневих кровотеч , а також надавати виражену гепатотоксичність . Хворі на бронхіальну астму повинні знати , що засоби з ацетилцистеїном можуть викликати бронхоспазм .

До муколітиків непрямої дії відносяться препарати , що містять амброксол , бромгексин і карбоцистеїн . Дана група препаратів викликає меншу кількість побічних ефектів , однак для деяких груп людей ці ліки становлять небезпеку. Уважно читайте інструкцію , особливо інформацію про побічні ефекти і протипоказання .
Також уважно читайте інструкції до натуральних муколітичних засобів . Не варто вважати , що ліки , виготовлені на основі рослинних засобів , не роблять ніяких побічних дій.

Крім муколітичних засобів , також застосовуються ненаркотичні протикашльові препарати. Як правило , це лікарські засоби на основі бутамірату , окселадіну і преноксідазину . При прийомі даних препаратів потрібно бути особливо уважними , оскільки вони можуть мати значний вплив на нервову систему , а при передозуванні приводити до серйозних наслідків.

Що потрібно знати про препарати ?

Якщо ви самостійно (без лікаря) вирішили приймати протикашльові засоби , то візьміть на озброєння наступні рекомендації:

 • Не можна поєднувати муколітичні препарати та збезводнювальні засоби (наприклад , сечогінні та проносні препарати).
 • При прийомі великих доз відхаркувальних засобів рефлекторної дії може розвинутися блювання .
 • При прийомі відхаркувальних засобів необхідно випивати велику кількість рідини. Це необхідно для поліпшення відходження мокроти.
 • Передозування або тривалий прийом засобів, що містять йодиди , загрожує розвитком таких побічних ефектів як риніт , набряк Квінке , кропив’янка , а також симптомами гіпертиреозу . Йодиди не можна приймати вагітним жінкам , а також особам з хворобами щитовидної залози.
 • При розвитку будь-яких побічних ефектів негайно звертайтеся до лікаря і припиняйте прийом даного засобу .
Профілактика – кращий засіб

Як вже згадувалося вище , загострення кашлю у міжсезоння найчастіше виникає через епідемії ГРВІ. Тому людям з хронічними обструктивними захворюваннями легень слід мінімізувати ризик зараження в цей небезпечний період . Уникайте місць великого скупчення людей , частіше мийте руки, не переохолоджуйтеся і повноцінно харчуйтеся.

Якщо у вас є алергія на цвітіння , і весна для вас є небезпечним періодом , то неухильно дотримуйтесь всіх рекомендацій лікаря-алерголога . Намагайтеся уникати контакту з алергеном , і завжди тримайте під рукою протиалергічні засоби .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

ЗАСТУДА ПРОЙШЛА, КАШЕЛЬ ЗАЛИШИВСЯ

КАШЕЛЬ: ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ