Одні й ті ж симптоми бронхіту проявляються по-різному в залежності від виду та складності захворювання .

Бронхіт є поширеним захворюванням дихальної системи , коли запалення поширюється на бронхи. Загальний симптом бронхіту – кашель. Спосіб лікування залежить від різновиду бронхіту , оскільки причини виникнення , симптоми і перебіг захворювання для різних форм відрізняються .

Яким буває бронхіт

Прийнято розрізняти дві форми захворювання : гострий бронхіт і хронічний (набутий) бронхіт. Від своєчасності діагностики залежить шанс уникнути небезпечних ускладнень.

Гострий бронхіт найчастіше виникає в результаті інфекції : вірусів грипу , риновірусів , бактерій пневмококів , гемофільної палички. Рідше причиною бронхітів є грибкова інфекція , алергени або токсичні речовини. Нерідко інфекція вражає не тільки стінки бронхів – запалення може поширюватися на слизові оболонки носоглотки , гортані і трахеї. При цьому розвиваються риніт , фарингіт , ларингіт , трахеїт .

Затяжний гострий бронхіт триває до декількох тижнів . Хвороба в більшості випадків при своєчасному лікуванні закінчується повним одужанням , але за відсутності адекватної медичної допомоги хвороба швидко переходить у запалення легенів або набуває хронічної форми.

Хронічний бронхіт може з’явитися в результаті неправильного лікування гострої форми захворювання , численних запалень верхніх дихальних шляхів , загального ослаблення організму. Частими причинами появи хронічного бронхіту також є куріння і тривале подразнення слизової оболонки бронхів (наприклад , отруйними газами , хімічними речовинами).

Якщо хронічний бронхіт не пов’язаний з іншими процесами в бронхах і легенях , а є самостійним захворюванням , його називають первинним набутим бронхітом. При цьому спостерігається дифузне ураження бронхіального дерева ( розсіяні вогнища ) . Хронічний бронхіт , який розвивається на фоні інших легеневих та нелегеневих хвороб , називають вторинним набутим бронхітом. Як правило , цей вид бронхіту має локальний характер.

Залежно від вираженості запалення в бронхах , від характеру його перебігу та клінічних особливостей хронічний бронхіт також поділяють на простий ( ​​необструктивний ) і обструктивний .

Якщо хворий хронічним бронхітом не отримає правильного лікування , то практично неминуче він піддається таким серйозним ускладненням як пневмонія , дихальна недостатність , бронхоектаз емфізема легенів.

Особливості гострого та хронічного бронхіту

Головним симптомом обох форм бронхіту є кашель. Але характер кашлю , як і інші симптоми при гострому та хронічному бронхіті має свої особливості.

Гострий бронхіт зазвичай починається з сухого кашлю , який може посилюватися вночі . Нерідко його супроводжують нежить або біль у горлі. Через кілька днів сухий кашель переходить у вологий ( з відділенням мокротиння білого , біло-зеленуватого або жовтуватого кольору) і може супроводжуватися підвищенням температури , втомою , головними болями. Залежно від причини , що стоїть за гострим бронхітом , температура може залишатися нормальною , або підвищуватися до 38,5 ° С і вище. При гострому бронхіті середнього або важкого ступеня тяжкості з’являються задишка , біль в грудній клітці. Захворюваність тривати , в середньому , 10-14 днів. При цьому жар і втома проходять на 4-7 день захворювання , а кашель може тривати кілька тижнів , а іноді й кілька місяців , оскільки бронхіальні шляхи після запалення заживають повільно.

Кашель , який триває не менше трьох місяців і повторюється два і більше роки поспіль , говорить про хронічний характер бронхіту. Такий кашель , як правило , загострюється вранці і супроводжується невеликим виділенням слизисто-гнійної і гнійної мокроти. У міру розвитку хвороби в більш важку стадію кашель мучить людини і в інший час доби , стає найбільш вираженим взимку і восени (у холодну пору року). У періоди загострення температура тіла підвищується до 37,5-38,0 ° С , з’являються пітливість , слабкість , швидка стомлюваність, головний біль.

При вдиханні холодного повітря або під час фізичного навантаження кашель супроводжується задишкою , а в міру прогресування хвороби задишка з’являється вже і в стані спокою.

Хворих на хронічний бронхіт турбують тривалі болі в грудях , які посилюються при кашлі та глибокому вдиху .

Таким чином , гострий бронхіт можна відрізнити від набутого за такими ознаками:

  • характер кашлю і відокремлюваного мокротиння ;
  • період проявів інтоксикації (загальна слабкість, підвищення температура тіла , головний біль) ;
  • причини і тривалість задишки і болю в грудній клітці ;
  • тривалість перебігу захворювання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

ГОСТРА РЕСПІРАТОРНА ВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ

ЯК ШВИДКО СПРАВИТИСЯ З ЗАСТУДОЮ