Товста кишка є нижньою , кінцевою частиною травного тракту. Тут відбувається всмоктування води , глюкози , вітамінів , амінокислот та електролітів . У товстому кишечнику формуються і утримуються до виведення назовні калові маси.

Існує цілий ряд захворювань товстої кишки. Вони пов’язані з порушенням моторики , проблемами з травленням і всмоктуванням , запаленням , появою новоутворень.

Загальні ознаки захворювань товстого кишечника

Більшість захворювань товстої кишки довгий час протікає безсимптомно , а потім заявляють про себе так званим кишковим дискомфортом , який з часом наростає. Загальні ознаки , якими виявляються захворювання товстої кишки , наступні:

  • порушення стільця (запори , проноси , нестійкі випорожнення) ;
  • болі в животі. Найчастіше турбують болі в бокових відділах живота , в області заднього проходу. Біль у надчеревній ділянці або над пупком зустрічається рідше. Як правило , болі тупі , ниючі , розпираючі , рідше – переймоподібні . Вони слабшають після відходження газів або спорожнення кишечника ;
  • бурчання в животі , здуття , скупчення газів . Найчастіше ці явища спостерігаються в другій половині дня. Вони посилюються до вечора , а до ночі слабшають.

Іншими ознаками захворювань товстої кишки є виділення слизу або гною із заднього проходу , кровотечі або домішки крові у випорожненнях , часті помилкові позиви до дефекації ( тенезми ) , нетримання газів і калу.

Багато запальні та пухлинні захворювання товстої кишки супроводжуються серйозним порушенням обмінних процесів. В результаті хвора людина відчуває наростаючу слабкість , виснаження , порушуються функції статевих органів. У хворих дітей сповільнюється ріст і розвиток.

Розглянемо захворювання товстої кишки докладніше.

Виразковий коліт

Це хронічне запальне захворювання товстої кишки вражає слизову оболонку прямої кишки та інших її відділів . Запальний процес від прямої кишки може поширитися на всю товсту кишку.

Слизова оболонка товстої кишки покривається виразками. З пошкоджених ділянок слизової виникають кровотечі . Слизова ранима і починає кровоточити при невеликому механічному впливі.

Причини виразкового коліту досі точно не встановлені. Вважається , що хвороба викликана генетичним дефектом імунної системи , що приводить до розвитку важкого запалення в товстій кишці.

Симптоми виразкового коліту – кровотечі з прямої кишки; порушення стільця (частіше – проноси) ; біль у животі ( зазвичай з лівого боку) . Хворий відзначає слабкість і зниження працездатності.

На тлі тривалого виразкового коліту можуть розвиватися поліпи і пухлини товстої кишки.

Хвороба Крона

При цьому хронічному запальному захворюванні вражається вся кишка , шлунок і стравохід. Запальні зміни одиничні або множинні . Запальний процес поширюється на всю товщу кишки. Часто утворюються ділянки звуження просвіту кишки. У більшості хворих в підслизовому шарі виявляються скупчення клітин гранульоми , уражаються лімфатичні судини кишки.

Симптоми захворювання залежать від місця ураження. При зміні правих відділів кишки турбують болі в животі , бурчання , здуття живота , проноси . При звуженні кишки виникає часткова або повна кишкова непрохідність , для якої характерні сильні болі і постійна блювота. При ізольованому ураженні тонкої кишки у людини з’являються обмінні розлади , ознаки нестачі вітамінів , він худне.

Ускладнення хвороби Крона – утворення свищів (гнійних ходів) , лихоманка, ураження суглобів , очей , печінки , висипання на шкірі.

Пухлини товстої кишки

Пухлини товстої кишки бувають доброякісними і злоякісними (рак товстої і прямої кишки). До факторів ризику пухлин відносяться раціон , багатий рафінованими продуктами і тваринами жирами , наявність поліпів товстої кишки , спадкові поліпоз , спадковість , тривалий виразковий коліт .

Запідозрити рак на ранніх стадіях з яких-небудь характерними ознаками практично неможливо. Хворий скаржиться на болі в животі , запори , кров у випорожненнях. При пухлинах правої половини підвищується температура , знижується вага , відчувається слабкість. Пухлини лівої сторони виявляються наростаючими запорами , переймоподібним болем.

Дискензії товстої кишки

Це захворювання також носить назви роздратована товста кишка , спастична товста кишка , слизовий коліт .

Синдром роздратованого кишечника – це функціональне захворювання кишечника , яке супроводжується болем у животі , здуттям живота , гучним бурчанням . Синдром обумовлений порушенням рухової функції кишечника без органічних змін . Для цього захворювання характерні дистрофічні зміни кишечника.

Дивертикульоз товстої кишки

При цій хворобі з’являються невеликі (розміром 1-2 см) дивертикули в стінці товстої кишки – сліпо закінчуються мішкоподібні випинання обмеженої ділянки товстої кишки.

Дивертикули товстої кишки розвиваються переважно у жителів економічно розвинених країн , де захворюваність доходить до 30 % всього населення. Головну роль у такому широкому поширенні цієї хвороби відіграє збіднення дієти грубою клітковиною і рослинними волокнами , що веде до розвитку запорів – найважливішого фактора ризику дивертикулярної хвороби. Дивертикульоз товстої кишки часто зустрічається у літніх і старих людей. Найчастіше дивертикули розташовуються в сигмовидній і низхідній кишці , значно рідше в правих відділах товстої кишки.

Дивертикули утворюються внаслідок підвищення внутрішньопорожнинного тиску в товстій кишці при запорах. Значна роль належить також слабкості кишкової стінки.

Характерних ознак неускладненого дивертикульозу немає , у хворих можуть бути болі в животі , порушення стільця , найчастіше запори. У частини хворих взагалі ніяких проявів немає . Неприємності дивертикульоз починає приносити , коли розвиваються ускладнення.

Найчастішим є запалення дивертикулів – дивертикуліт . Сприяють цьому порушення евакуації вмісту з дивертикулів , дисбактеріоз кишечника. Нерідко дивертикуліт набуває хронічного перебігу . Ознаками дивертикуліту, який розвинувся є підвищення температури, посилення болю в животі , проноси , поява в стільці слизу і крові. Нерідко хворі госпіталізуються в хірургічні відділення з підозрою на ті чи інші форми ” гострого ” ​​живота. Кишкова кровотеча – серйозне ускладнення дивертикулярної хвороби. Вірогідність його виникнення зростає з віком. Проявляється найчастіше серед повного благополуччя у вигляді виділення в калі червоної крові або згустків. Кровотеча може зупинитися так само раптово , як і почалася . Серед інших ускладнень дивертикулярної хвороби можуть бути звуження просвіту кишки і деякі інші.

Для розпізнавання дивертикульозу проводять рентгенологічне дослідження товстої кишки. Проводять також огляд слизової кишки за допомогою спеціального зонду – колоноскопа . Особливо це важливо при кишковій кровотечі .

Основне завдання при виявленні неускладненого дивертикульозу товстої кишки – регулювання стільця. Це дозволяє в якійсь мірі попереджати утворення нових дивертикулів і запобігати ускладнення , наприклад , дивертикуліт . Необхідно в харчовому раціоні застосовувати продукти , багаті рослинною клітковиною – свіжі фрукти і овочі. Якщо це виявляється недостатнім , рекомендується прийом пшеничних висівок. Це призводить у хворих дивертикулезом до зменшення болів , метеоризму , нормалізації стільця. Їх можна застосовувати у вигляді бовтанки для прийому всередину , а також додавати в компоти , киселі , супи , каші. Перші 2-3 дні висівки призначають по 1 чайній ложці 2 рази на день , далі кожні 2-3 дні доза збільшується на 1 чайну ложку в день до появи нормального стільця; потім кількість висівок повільно знижується до досягнення дози , що гарантує нормальний ритм спорожнення кишечника ( 1 раз на день або у 2 дні). Висівки можна застосовувати тривало.

При розвитку дивертикуліту лікар зазвичай призначає антибіотики на 7-10 днів , після стихання гострих явищ корисний курс лікування бактеріальними препаратами – Колібактерин , Біфідобактерин , біфикол , риболаком , бактеріальними коктейлями (по 3-5 доз 2 рази на день до їжі) протягом приблизно 3 тижнів . У хворих з частими дивертикулітами можна досягти хорошого ефекту , призначаючи сульфасалазин , месалазин в поєднанні з поліферментними засобами ( креон , фестал , енціпальмед , панкреатин ) .

Інші ускладнення дивертикулярної , як правило , хвороби лікуються хірургами .

Захворювання

Запалення товстої кишки може перейти в хронічне гнійне запалення . Це захворювання, що має алергічні – токсикозне походження , викликає утворення виразок і гниття слизової оболонки.

Рак утворюється у формі пухлини , що росте в напрямку отвору товстої кишки , або у формі набряку , звужено цей отвір . Більшість новоутворень товстої кишки з’являються в останньому її ділянці , що значно полегшує лікування . Досягнення в галузі діагностики та хірургії допомагають виявляти і видаляти ракові пухлини на ранніх стадіях.

До частих захворювань , особливо в зрілому віці , відноситься утворення кровоточивих горбків ( гемороїдальних вузлів). Ці вузли є розширеними ділянками кровоносних судин під слизовою оболонкою нижньої частини прямої кишки. Геморой – захворювання болісне , супроводжується кровотечею , пухлинами , печінням , хворобливими відчуттями.

Найбільш часте захворювання апендикса – гостре запалення , що вимагає хірургічного втручання. Запалення зазвичай настає в результаті замикання отвору відростка твердим чужорідним тілом. Симптоми апендициту – гострий біль в западині правого тазостегнового суглоба , блювота , лейкоцитоз (надлишок білих кров’яних тілець ) і висока температура. Єдиний метод лікування – видалення ( апендектомія ) . В іншому випадку можливо прорив і запалення очеревини зі смертельним результатом.

Тривожні симптоми , до яких відноситься, насамперед , поява крові в калі , – підстава для колоноскопії , тобто візуального дослідження нутрощів товстої кишки за допомогою ендоскопа. Його трубка забезпечена освітлювальним пристроєм і мініатюрної камерою , що передає зображення на великий кольоровий монітор. Застосування ендоскопа дозволяє оглянути всю внутрішню поверхню товстої кишки. У разі виявлення дрібних поліпів їх можна видалити , уникнувши злоякісного розвитку .

За будь-яких кишкових розладах , особливо, які виникли протягом відносного невеликого часу , не можна виключати можливостей пухлинного процесу. Раннє звернення до лікаря , раннє обстеження дозволяє розпізнати пухлини на тій стадії , коли можливе їх радикальне лікування .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХВОРОБИ ТОВСТОГО КИШЕЧНИКА

ПРИЧИНИ БОЛЮ В ТОВСТОМУ КИШЕЧНИКУ

АТОНІЯ КИШЕЧНИКА